google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
10 bin kişiye aşure ikramı

10 bin kişiye aşure ikramı

Tokat Belediyesi tarafından Aşure günü etkinlikleri kapsamında cumhuriyet meydanında 10 bin kişilik aşure dağıtıldı. Oruç tutan vatandaşlar olacağından dolayı aşure dağıtımını muharrem ayı sonrası yaptıklarını söyleyen Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu,birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.

25 Eylül 2018 - 10:29 - Güncelleme: 26 Eylül 2018 - 10:31


Tokat Belediyesi tarafından Muharrem ayı nedeniyle 10 bin kişilik aşure dağıtıldı. Tokat Belediyesi tarafından, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen etkinliğe, Vali Ömer Toraman,  Milliyetçi Hareket Partisi Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 48'inci Piyade Alay Komutanı Piyade Albay Rıfat Dönel, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, AK Parti İl başkanı Metin Polat, MHP İl Başkanı Onur Çalışkan, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Aşure dağıtımı öncesi konuşması yapan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Muharrem ayımızdayız, Allah'ın ayındayız. İçerisinde aşure gününü barındıran bir aydayız. Oruçlar tutuldu ibadetler yapıldı, halende yapılıyor. Bütün kardeşlerimizin oruçlarını Allah kabul etsin. Muharrem ayı biliyorsunuz içerisinde aşure gününü barındırıyor. Aşure günü bizim dinimizde ve geçmiş insanlık tarihinde çok önemli olaylarında vukuu bulduğu bir olaydır. Hz. Adem'in tövbesi, Nuh'un gemisinin kurtulması gibi olayların içerisinde olduğu bir gün. Aynı şekilde Kerbela şehitlerimizin olduğu da bir gün. Aşure günü. Başta Hz. Hüseyin efendimiz olmak üzere 70 kişinin Kerbela' da şehit edildiği bir gün. Bu manada da bende tüm Kerbela şehitlerimize rahmet diliyorum. Aşure günü aşurelerin yapıldığı bir gündür ama o gün oruç tutulduğu için o gün aşure dağıtmadık. Oruçların bittiği cumartesi gününde itibaren aşure dağıtımı yapılmaya başladı. Pazar günü Cumhurbaşkanımızın Tokat'ta aşure dağıtımı olmuştu. Bizde bugün Belediye olarak Cumhuriyet meydanımızda aşure dağıtıyoruz. 10 bin kişilik aşure yapıldı. İçerisinde birden fazla ürünlerin olduğu, güzel bir lezzeti barındıran yemeğimiz. Bizde hemşerilerimize yıllardan beri muharrem ayında dağıtıyoruz. Bugünde değerli protokolümüz z ve vatandaşlarımızla birlikte aşure dağıtımını geçekleştirdik” dedi.
Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman ise Kerbala olayını hiçbir zaman unutmayarak ders çıkarılması gerektiğini söyledi. Vali Toraman, konuşmasında, “Mübarek muharrem ayı içerisindeyiz, bugün Belediye Başkanımız bizi güzel bir etkinlikle bir araya topladı. Tokat Belediyesi geleneksel olarak her yıl aşure dağıtımı yapıyor. bu ay içerisinde özellikle Kerbela hadisesi Müslüman ve Türk toplumunda derin izler bırakmış bir hadise olarak geçmişten bugüne kadar aktarılarak hatırası canlanmış olarak buralara kadar olaşmış durumda. Biz bölünüp parçalandıkça, bir birimize düştükçe başkalarını sevindirecek ama Müslümanları üzecek pek çok hadisenin meydana geldiğini görüyoruz. O yüzden benzer hadiselerin yaşanmaması için tüm Müslümanların birlik ve beraberlik içerisinde olması gerek. Kerbela hadisesini hiçbir zaman unutmayıp ona göre yaşamamız gerekir” ifadelerini kullandı.

2018/09/2018-09-26-10-30-49.jpg
2018/09/2018-09-26-10-31-17.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x