100 Günlük program eğitim sorunlarından uzak

100 Günlük program eğitim sorunlarından uzak

Eğitim-iş Sendikası Tokat İl Başkanı Mithat Eş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük İcraat Programıyla ilgili açıklama yaptı. Eş, Programın eğitimin sorunları gerçeğinden uzak olduğunu öne sürerek önce eğitimde anlayışın değişmesi gerektiğini söyledi

11 Ağustos 2018 - 01:33

Eğitim-İş Sendikası Tokat İl Başkanı Mithat Eş, 100 günlük İcraat Programıyla ilgili “Programda yer alan öğretmen atamasına ilişkin takvimin ivedilikle açıklanmasını bekliyoruz. Kamuoyunun kafasını karıştıran programda yer alan 20 bin atamanın, Şubat ayında süreci başlatılıp atamaları yapıldığı halde henüz güvenlik soruşturması devam ettiği için göreve başlatılmayan 20 bin atama olup olmadığı açıklığa kavuşturulmalıdır. Eğitim-İş olarak yeni 20 bin atamanın KPSS puan üstünlüğüne göre sözlü sınav olmaksızın kadrolu olarak yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Yine programda yer alan güvenlik önceliği olan 30 bin okuldan başlayarak her okula en az bir polis memuru tahsis edilmesi uygulamasının eğitimde güven sorununu çözmeyecceğini söyleyen Mithat Eş, “Eğitim kurumlarında polisiye tedbirler değil eğitim bilimlerinin ilkeleri hakim olmalıdır. 16 yıl boyunca hakim kılınan ve uygunlanan  okullarda kurum kültürünün yok edilmesi, liyakate dayalı olmayan yönetici atama sistemleri, kadrolaşma, öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılması, eğitim kurumlarının toplum nezdindeki güven ve itibarlarının düşürülmesi uygulamalarından vazgeçilmediği ve bu noktada tedbirler alınmadığı sürece eğitimdeki güvenlik sorunları çözülemeyeceği gibi polisiye tedbirlerle hiç çözülemez” diye konuştu.

Yine programda yer alan eğitim yöneticilerinin profesyonelleşmesi başlığına değinen Mithat Eş, “AKP iktidarlarının çelişkilerle dolu icraatlarının yeni bir örneğidir. Profesyonelleşmekten kastın ne olduğu belli değildir. Bahsedilen profesyonelleşme eğitim alanı dışından kişilerin yönetici atanması ve okulların ticari işletme gibi yönetilmesi ise buna kesinlikle karşıyız” dedi.

 

EĞİTİMDE ANLAYIŞ DEĞİŞMEDİKÇE SORUN ÇÖZÜLEMEZ

Eğitim-İş İl Başkanı Mithat Eş, 100 Günlük İcraat Programıyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Programı açıklayan Cumhurbaşkanının; Bugün diken üstünde oturan ve istediği liseye yerleşemeyen 100 binlerce öğrenci ve velilerinden bahsetmemesi, 18 Haziran günü Samsun’da halka hitaben “Meclis kapanmadan önce öğretmenlere ve diğer çalışanlara 3600 ek gösterge düzenlemesi yaptık” sözlerine rağmen bunun 100 günlük programda yer almaması, Eğitimin ve eğitim çalışanlarının mesleksel ve kurumsal sorunlarından bahsedilmemesi.Seçimlerden önce vaat edilen 3600 göstegenin olmaması. Programın eğitimin sorunları gerçeğinden ne kadar uzak olduğunu ortaya koymaktadır. Eğitimdeki en önemli tehlikelerin başında gelen hususlar, özelleştirme ve dinselleştirme ile eğitimin dernek ve vakıfların faaliyet alanına dönüşmesidir. Eğitimde anlayış değişmediği; laik, bilimsel, demokratik, kamusal, parasız eğitim anlayışı hakim kılınmadığı sürece sorunların çözümü mümkün değildir.”

HABER: Mihriban KOÇAKER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Artık kazma vurulsun!
Artık kazma vurulsun!
Tokat Milli Eğitim dünyadaki robot pazarına
Tokat Milli Eğitim dünyadaki robot pazarına "Robozela" ile giriyor