>
100 MİLYON TL’LİK DEV TESİSİ, BAKAN VARANK AÇTI

100 MİLYON TL’LİK DEV TESİSİ, BAKAN VARANK AÇTI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tokat Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve 100 Milyon TL’lik yatırım olan yıllık 44 milyon kilovatsaat elektrik üretim kapasiteli Çamurdan Elektrik Üretim Tesisinin açılışını yaptı.

15 Ekim 2021 - 20:34

Tokat Belediyesi yap, işlet, devret modeli ile Atık su Arıtma Tesisi’nde elde edilen ham çamurdan elektrik üretecek. Türkiye´de ilk defa yerli ve milli olarak üretilen dönerli yakma kazanı kullanılacak Çamurdan Elektrik Üretim Tesisinde yılda 44 milyon kilovatsaat elektrik elde edilecek. Yapımı yüzde 98 oranında tamamlanan tesis şubat ayında elektrik üretimine başlayacak.

 

Çamuru yakmada kullanılacak yerli ve milli olarak üretilen özel kazan ilk defa bu projede yer aldı. Arıtma tesislerindeki arıtmadan sonra arta kalan çamurun bertarafı hem belediyeler için hem çevre için sorun oluyordu. Tokat Belediyesi tarafından kurulan tesiste çamur kurutularak bertarafı sağlanıyor. Böylece çevreye katkı sağlanırken enerji üretilmiş olunuyor. Tesiste kurulan kazan yüzde 80 yerlilikle üretildi. Türkiye’de bu manada kendi klasmanında en büyük kazan olarak dikkat çekiyor. Döner ızgaralı bir sisteme sahip olan kazan, yerli ve milli olarak üretilen en büyük kazan olma özelliğine sahip.

 

NE KADAR ELEKTRİK ÜRETİLECEK?

Tesisteki tribün kapasitesi 6 megawatt saat. Yıllık ise 44 milyon kilowatt saat elektrik enerjisi üretebiliyor. Bu da yaklaşık olarak ortalama 20 – 25 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak seviyede bir elektrik üretimi gerçekleştirileceğine işaret ediyor.

 

EROĞLU: ÇEVRECİ BİR BELEDİYEYİZ

Açılışta konuşan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Bakan Varank’ı Tokat’ta ağırlamaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek teşekkür etti. Eroğlu, Tokat Belediyesi olarak çevreci bir belediye olduklarını ve bu konuda iddialı olduklarını söyledi. Eroğlu, “Bugün evsel atıklarını günlük 180 ton toplayan ve bunları katı atık birliğinde depolayan ve çevreye vereceği zararları her türlü minimize eden , aynı şekilde tıbbi atıkları toplayan ve atık suyunu da artık Yeşilırmak’a tertemiz bir şekilde veren ve her noktada ‘Temiz Şehir Tokat’ algısını, sloganını ortaya koyan bir belediyeyiz” dedi.

 

BEYAZIT, BAKAN VARANK’IN ÖNE ÇIKAN ÇALIŞMALARINI SIRALADI

AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ise “Biz Sayın Bakanımızı TUBİTAK Uzay Enstitümüz ile ülkemizin yurt dışı bağımlılığını ortadan kaldırmak ve ülkemizin yüksek çözünülürlüklü  görüntü ihtiyacını karşılamak için yürüttüğü İMECE Uydu projesinden tanıyoruz. 2022 yılında fırlatacağımız ilk yerli haberleşme uydumuz olacak TÜRKSAT 6A uydumuzla tanıyoruz. Ülkemizi haberleşme uydularını milli imkanlarla geliştiren dünyada 10 ülkeden biri yapacak çalışmalarıyla tanıyoruz. Milli Uzay Programı kapsamında gençlerimizin büyük heyecanla karşıladığı en önemli hedeflerimizden ‘Ay Misyonu’ ile Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında Ay ile gerçekleştirilecek ilk temastan tanıyoruz…” diyerek Bakan Varank’ın çalışmalarından bahsetti. Tokat halkında bilgiler veren Milletvekili Beyazıt, Bakan Varank’ı Tokat’ta ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

 

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı da Tokat’ta gerçekleşen yatırımlardan bahsedere uyum içinde çalıştıklarını ve geleceğin Tokatını inşa ettiklerini söyledi.

 

BAKAN VARANK BİR DİZİ AÇILIŞ YAPTI

Konuşmaların ardından kürsüye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sözlerine; “Kıymetli Tokatlılar,Tarihin, kültürün ve emeğin kenti Tokat’ta yatırımlar ve açılışlar dolayısıyla sizlerle bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyuyor,Hepinizi saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. Uzunca bir süredir güzel şehrimiz Tokat’a gelmeyi arzuluyordum, bugüne kısmetmiş. Biraz gecikmiş bu ziyaretimiz dolayısıyla bizleri mazur görmenizi istirham ediyorum” diyerek başladı. Bakan Varank geçirdiği bir kaza sonucu bacağından rahatsızlandığını belirtirken programa baston yardımıyla geldi.

 

Varank, Belediye ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı destekleriyle Tokat’a kazandırdıkları 11 projenin resmi açılış ve imza törenlerini yaptıklarını hatırlattı. Erbaa’da Avrupa’nın en büyük gipe iplik fabrikasını ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi desteğiyle tamamlanan 2 projenin daha resmi açılışını yapacaklarını anlattı.

 

 

TÜRKİYE’DEKİ SİYASİ PROVOKASYONLARIN OLAĞAN ŞÜPHELİSİ CHP’DİR

Bakan Varank’ın konuşmasında diğer önemli satır başı ise şöyle: “Biz yaptığımız hizmetler ve yatırımlar ile Türkiye’yi aydınlık yarınlara hazırlarken birileri de kapalı kapılar ardında ülkemiz için karanlık senaryolara kafa yoruyor.

İşte ana muhalefetin başındaki zat, durduk yere siyasi cinayetler işlenebilir tarzında bir açıklama yaptı. İttifak ortakları da bu açıklamayı destekler tutum sergilediler. Türkiye için bir projesi olmayanlar işte böyle karanlık senaryolarla siyaseten bir şeyler elde etmenin peşinde koşarlar. Muhalefete tavsiyemiz, korku senaryoları üzerinden beklentiye girmemeleridir. Siyasetin öznesi karanlık komplolar değil bizzat milletin iradesidir. Biz bugünlere milletimizin iradesiyle geldik.  Asla karanlık senaryolara tenezzül etmedik ne edenlerle yol yürüdük ne de bu karanlık senaryoların gündemi meşgul etmesine müsaade ettik.

Kılıçdaroğlu ve şürekası şunu bilmelidir ki Ak Parti siyasette kaosa, kirliliğe ve komploya asla izin vermez.  Milletin iradesinin üstünde de hiçbir güç tanımaz.

Kılıçdaroğlu karanlık güç görmek istiyorsa ittifak ortaklarına bakabilir.

Senaryo yazmak yerine yakın tarihe bakmaları yeterli. Şunu az buçuk siyasi hafızası olan herkes çok iyi biliyor ki, TÜRKİYE’DEKİ SİYASİ PROVOKASYONLARIN OLAĞAN ŞÜPHELİSİ CHP’DİR.

Bu yüzden ana muhalefet lideri, korku iklimi oluşturmanın peşinde koşmak yerine, eğer gerçekten elinde bir bilgi belge varsa bunu emniyetle adli makamlarla paylaşmalıdır. Aksi takdirde, yalan siciline bir yenisini eklemekten başka bir şey elde edemez. Kılıçdaroğlu ve ortaklarının özlemini duyduğu kaosların, faili meçhullerin hüküm sürdüğü dönemler çok geride kaldı.

Çünkü bu ülkenin dümeninde sayın Cumhurbaşkanımız gibi bir lider var.

Biz böyle bir düzene asla müsaade etmedik, bundan sonra da asla müsaade etmeyiz.”

 

25 BİN HANENİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Geçen ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Paris İklim Antlaşması’nın meclise geleceğinin müjdesini verdiğini ve Antlaşmanın Meclis’te süratle onaylandığını anlatan Bakan Varank, “Esasında biz iklim değişikliğiyle alakalı adımlarımızı zaten atmaya başlamıştık.

AB Yeşil Mutabakatı’na uyum için hazırladığımız eylem planını devreye aldık.

Tüm kurum ve kuruluşlarımız bu noktada yapısal dönüşümlere yönelik harekete geçtiler. İşte bugün de, yine yeşil kalkınmaya katkı sağlayacak bir projenin “Çamurdan Elektrik Üretimi Tesisi”nin resmi açılışını gerçekleştiriyoruz.

Yap işlet devret modeliyle yaklaşık 100 milyon liralık yatırımla gerçekleşen bu tesis sayesinde, atık çamurundan elektrik üretilerek temiz enerji elde ediliyor.

Gazlaştırma ve doğrudan yakma teknolojisinin aynı tesis içerisinde bulunması bu projeyi Türkiye’de bir ilk yapıyor. Sadece bu tesisteki atık dönüşümü sayesinde yıllık 25 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak. Böylelikle tesisin ülke ekonomisine katkısı 45 milyon lirayı bulacak. Tabi bütün bu faydalarının yanında geleceğimizin teminatı gençlerimize temiz bir dünya bırakma yolunda atılmış değerli adımlardan birisi olacak. Ben tüm samimiyetimle, bu tarz yatırımların doğaya katkısının maddi katkılarının çok önünde olduğuna inanıyorum.

Bu vesileyle de yeşil kalkınmaya desteklerinden ötürü Belediye Başkanımızı ve çalışma arkadaşlarını kutluyorum. Yatırımcımız CEMAK Enerji’ye de tebriklerimi sunuyorum. Atık Çamurundan Elektrik Üretim Tesisimizin hem Tokat’a hem de ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

TOKAT ÜLKENİN PARLAYAN YILDIZI OLACAK

“Bakanlık olarak Tokat’ın her alanda gelişimini destekliyoruz. Bu güzel şehir sahip olduğu köklü kültürü, verimli toprakları, doğal kaynakları ve nitelikli insan kaynağı ile çok büyük bir potansiyele sahip. İşte bu yüzden kalkınma ajansımız vasıtasıyla ilimizdeki gelişmeye açık alanları tespit ediyor, yenilikçi projelerimizle bunları ekonomiye kazandırıyoruz. Bugün de bu çalışmalar sonucunda tamamlanan 7 projenin açılışını, 1 projenin temel atmasını ve 2 projenin de imza töreni gerçekleştiriyoruz. Turizm, kültür ve istihdam konuları başta olmak üzere birçok önemli konuda gelişimi hedefleyen bu projelerle ilimizin hak ettiği refaha kavuşması daha da hızlanacak. Bu kadar çok projeyi detaylı anlatmaya süremiz yetmez ama ben birkaç tanesine kısaca değinmek istiyorum.

Örneğin Akdağ’ın Zirvesinden Kazova’ya Kırsal Turizm Rotası Projesi.

13,5 milyon lira bütçeli bu projeyle Tokat’ın önemli bir değeri olan Ballıca Mağarası’nı dünya standartlarında tesislerle buluşturup daha iyi bir şekilde turizme kazandıracağız. ine 2,5 milyon liralık Zinav Gölü Rekreasyon Alanı Projesi ile Kelkit havzasındaki saklı doğa harikası Zinav Gölünün çevre düzenlemesini yapıp turizme kazandırıyoruz. ir başka projemiz ile 2 milyon lira bütçeli Bilim Tarihi Müzesi. u projeyle Sulusokak'ta bulunan ve Anadolu'nun ilk medresesi ünvanını taşıyan Yağıbasan Medresesi'ni bir müzeye dönüştürüyoruz. Başçiftlik Kayak Tesisi, Sulusokak Kent Meydanı, Osmanpaşa Konağı, Turhal ve Erbaa OSB’lerdeki kreşler de diğer projelerimiz. üm bu projelerin bütçelerinin toplamı yaklaşık 24 milyon lira. Yeter mi? Tabi ki hayır. ugün ayrıca Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında uygulayacağımız 3,7 milyon lira bütçeli 2 projenin de imza törenini gerçekleştiriyoruz.

Artova’da değerli taşların işlenmesini; Sulusaray’da da kaz yetiştiriciliğini destekleyeceğimiz bu projelerle gençlerin ve kadınların istihdamını artıracağız.

Tüm bu projelerle hedefimiz, Tokat’ı tarihinde olduğu gibi Anadolu’nun önemli merkezlerinden biri haline getirmek. Tokatlı vatandaşlarımıza layık oldukları hizmetleri sunabilmek. Şüphesiz yaptığımız yatırımlarla birlikte Tokat ülkemizin parlayan yıldızlarından biri olacak. Değerli Katılımcılar, Son 19 yılda Ak Parti hükümetleri olarak her zaman hizmet ve eser siyaseti yaptık. İşte bu yüzden her daim vatandaşlarımızın teveccühünü kazandık. Bu teveccühe layık olabilmek için salgının zorlu koşullarına rağmen yatırımlarımıza devam ediyoruz.

2053’e giden yolda büyük ve güçlü Türkiye’nin temellerini atabilmek için Belediyelerimizle müştereken çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz yatırımlar da hem Tokat’ımızın hem de ülkemizin gelişmesine önemli katkılar sağlayacak. Ben bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken bir müjdeyi de sizlerle paylaşmak istiyorum. Tokat Sanayi Sitelerinin Dönüşümü ve Gelişimi Projesi kapsamında yürüttüğümüz çalışmalarda önemli bir aşamaya geldik. Sanayi sitemizin zemin iyileştirme projesinin Bakanlığımızca incelenmesi tamamlandı. Kasım ayı içerisinde ihaleye çıkıp hızlıca yapımına başlıyoruz. 595 adet dükkânın yer alacağı bu projeyi de yakın zamanda tamamlayarak Tokat’ımıza kazandırmayı hedefliyoruz.

Tüm yatırımcılarımıza şimdiden buradan yerlerini ayırmalarını tavsiye ediyorum.

Bu vesileyle açılışını yaptığımız ve müjdesini paylaştığımız tüm projelerin Tokat’ımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Projelerin hayata geçmesinde katkısı olan yürütücü kuruluşlarımıza, Tokat Belediyemize ve Bakanlığımızdaki çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Katılımınızdan dolayı her birinize teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun. Allah’a emanet olun.”

 

Tokat’taki açılışın ardından Bakan Varank, helikopter ile Erbaa ilçesine geçerek Organize Sanayi Bölgesinde OMA İplik Fabrikasının açılışını gerçekleştirdi.

HABER: Mihriban KOÇAKER-Dursun Ekrem ER

2021/10/2021-10-15-20-38-00.jpg
2021/10/2021-10-15-20-38-06.jpg
2021/10/2021-10-15-20-38-12.jpg
2021/10/2021-10-15-20-38-18.jpg
2021/10/2021-10-15-20-38-24.jpg
2021/10/2021-10-15-20-38-29.jpg
2021/10/2021-10-15-20-38-33.jpg
2021/10/2021-10-15-20-38-36.jpg
2021/10/2021-10-15-20-38-40.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ZEYİD ASLAN'DAN TOKAT ÇIKARMASI
ZEYİD ASLAN'DAN TOKAT ÇIKARMASI
Minibüs uçuruma devrildi: 1 ölü, 1 yaralı
Minibüs uçuruma devrildi: 1 ölü, 1 yaralı