100. yıl şerefine Fener alayı yapıldı

100. yıl şerefine Fener alayı yapıldı

Atatürk’ün Tokat’ı teşriflerinin 100. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Tokat Valiliği ve Belediye Başkanlığı organizesi ile düzenlenen kutlamalar Hıdırlık Köprüsü Millet Kıraathanesi önünde devam etti.

28 Haziran 2019 - 10:43

Onbeşlilerin ellerinde meşalelerle Hıdırlık Köprüsünde yaptığı yürüyüş ile coşku içinde başlayan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

TOKAT MİLLİ MÜCADELEYE BÜYÜK DESTEK VERDİ

Eroğlu konuşmasında şunları söyledi: “Bugün 26 Haziran 2019. Bundan tam 100 yıl önce Mustafa Kemal Paşa Tokat’a geldi. Bu son derece anlamlı günün 100. Yıldönümünü idrak ediyoruz. Tüm Tokatlı hemşehrilerimize kutlu olsun. Gazi Mustafa Kemal, ilki 26 Haziran 1919 olmak üzere Tokat’a toplam altı defa gelmiştir. Aynı yıl 17 Ekim ve 27 Ekim tarihlerinde tekrar gelmiştir. Bunun haricinde 1924, 1928 ve 1930 yıllarında da Cumhurbaşkanı iken yine şehrimize geldiğini biliyoruz. Bu ziyaretlerin ilk üçü aynı yıl gerçekleşiyor ve düşman işgalinin etkisiyle bitap düşen halkı yeniden motive etmek ve milli mücadele fitilini ateşlemek için ulaşımın zar zor yapıldığı, türlü imkânsızlıklar içerisinde gerçekleşiyor. Anadolu’nun birçok noktasına düzenlenen bu ziyaretler milli mücadele ruhunu besleyen en önemli unsurlardandır. Bu ziyaretlerde Tokat halkı büyük özveriler ortaya koymuş ve milli mücadeleye sonuna kadar destek olmuştur. Osmanlı’nın mücadele ettiği her cephede Tokatlı şehitlerimizin aziz bedenleri yatmaktadır. 7’den 70’e topyekûn bu mücadeleye girişen Tokat halkı, günümüze kadar gelen ağıtlara ilham olmuş 15 yaşındaki evlatlarını da vatan uğruna cepheye yollamıştır. Onbeşliler milli mücadelenin esasını, ruhu anlamak için en kıymetli örneklerdendir. Tokat’ın 15-16 yaşındaki evlatları birlik halinde bu topraklara canını adamıştır. Bizler Tokatlı olarak devletimizin ve milletimizin bağımsızlığı, geçmişimizden gelen özgürlük ateşinin kararmaması için verilen mücadeleye büyük katkılar sağlamış olmaktan gurur duyuyoruz.”

DANS VE GÖSTERİLER DÜZENLENDİ

Ardından  Atatürk’ün sevdiği şarkılar Vakıfbank Namık Kemal Ortaokulu korosu tarafından seslendirildi. Valilik Halk Oyunları Topluluğu ve Vakıfbank Namık Kemal Ortaokulu Halk oyunları ekibi tarafından dans gösterileri sunuldu. Büyük bir beğeni ile izlenen havai fişek gösterileri ile son bulan programda vatandaşlar duygulu ve coşkulu anlar yaşadı. Programın sonunda kutlamaların düzenlenmesinde emeği geçenleri tebrik eden Vali Dr. Ozan Balcı, vatandaşlarla da sohbet ederek, hatıra fotoğraf çekindi.    Programa Vali Dr. Ozan Balcı, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı Hidayet Arıkan, il protokolü ve çok sayıda Tokatlı vatandaşımız katıldı. 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Protokolün defnettiği kimsesizin hikayesi üzdü
Protokolün defnettiği kimsesizin hikayesi üzdü
Erbaa’da öldüren kaza!
Erbaa’da öldüren kaza!