14 göle 70 bin sazan bırakıldı

14 göle 70 bin sazan bırakıldı

Tarım ve Orman Bakanlığınca başlatılan "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" çerçevesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Tokat’ta 11 ilçede toplamda 14 göl ve gölete 70 bin adet pullu sazan yavrusu bırakıldı.

20 Temmuz 2019 - 10:32

Tarım ve Orman Bakanlığınca başlatılan "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" çerçevesinde 2019 yılında Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitümüzde üretilen 5,1 milyon sazan balığı yavrusu, ülke genelindeki 727 adet göl ve gölete bırakılmaya başlandı. Bu kapsamda Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Tokat’ta 11 ilçede toplamda 14 göl ve gölete 70 bin adet pullu sazan yavrusu bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığınca yürütülen "Balıklandırma Programı" çerçevesinde Tokat’ta balıklandırma çalışmalarına 1990 yılından itibaren başlanmıştı. 1990 yılından bugüne kadar toplam 59 göl ve gölete 1 milyon 790 bin 700 adet adet pullu ve aynalı sazan balığı yavrusu bırakıldı.

Tokat Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada projenin amacının, iç sulardaki küçük ölçekli balıkçılığı destekleyerek kırsalda yaşayan vatandaşların kaliteli protein kaynağına ulaşmalarını sağlamak ve hane halkı gelirini artırmakla beraber sportif olta balıkçılığı ve reakrasyonel balıkçılığın geliştirilmesine katkıda bulunmak, su kaynaklarının korunarak su ürünlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelecek nesillere aktarılması olduğu belirtildi.

3-4 YIL SONRA AVLANABİLECEK

2019 yılı için Göl ve göletlere bırakılan balık yavrularının 3-4 yıl sonra avlanabilir boyuta geleceğini söyleyen Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin ise, " Her yıl İl merkezi ve ilçelerdeki bakanlıkça belirlenen göl ve göletlere 70.000-100.000 arasında yavru bırakılmakta, bu sayede su ürünleri stoklarının gelecek nesillere aktarılıp çoğaltılması,  kaçak ve düzensiz avlanmanın engellenmesi, amatör ve  büyük balıkçılarca kontrollü avlanma yapılması,  bırakılan balıkların su ürünleri stoklarının korunması için en az bir kez üremelerine imkân tanınmasının, zaman ve boy konusundaki yapılan yasal süreler ve düzenlemelere uyulmasının sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından önem arz etmektedir” dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x