15 Temmuz Şehitlerine vefa

15 Temmuz Şehitlerine vefa

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY’nin kalkıştığı hain darbe girişiminin milletçe geri püskürtülmesi, 2. Yıl dönümünde Tokat’ta da tüm Türkiye’de olduğu gibi 15 Temmuz Demokrasi ve Milli birlik Günü olarak kutlandı. Şehitler Anıtı’nın açılışı da yapılırken gece Cumhuriyet Meydanında Kur’an okunarak dualar edildi. Selalar okunurken duygulu anlar yaşandı

16 Temmuz 2018 - 01:22

15 Temmuz Demokrasi ve Milli birlik Günü etkinlikleri Erenler Şehitliğine yapılan ziyaretle başladı.  Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman, Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 48'inci Piyade Alay Komutanı Piyade Albay Aykut Biçeroğlu, Tokat İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hidayet Arıkan, Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, AK Parti İl Başkanı Metin Polat, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, STK liderleri, şehit yakınları ve vatandaşların katılımlarıyla yapılan ziyaret Kuran tilavetiyle başladı. Protokol şehit mezarlarına kırmızı karanfil bıraktı. Tokat İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili tarafından okunan dua sonrasında, program protokol üyelerinin şehit kabirlerini ziyaret etmesiyle son buldu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli birlik Günü etkinlikleri Erenler Şehitliğine yapılan ziyaretle başladı.

 

Ardından Takyeciler Caminde Hatm-i Şerif ve mevlid okutuldu. Cumhuriyet Meydanına ise 15 Temmuz Anı Defteri konuldu. Daha sonra Dedeman Otel altında 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nın açılışı törenle gerçekleştirildi. Törene il protokolü katıldı. Yapılan konuşmalarda 15 Temmuz Darbe Kalkışması gecesi milletin ortaya koyduğu birlik ve beraberlik ruhuna vurgu yapıldı.

EROĞLU: İÇİMİZE SIZAN AMA KARDEŞ GİBİ GÖRÜNEN HAİNLER

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu 15 Temmuz Anıtı açılışı öncesi yaptığı konuşmada şunları söyledi: “15 Temmuz bizim için son derece manalı ve önemli bir gün. Zira 2 yıl önce bugün hain bir darbe teşebbüsüne karşı millet olmanın, bir ve beraber olmanın adını tüm dünyaya göstermiş olan bir milletin mensuplarıyız.  Onun için 15 Temmuz son derece önemli bir gün. 2 yıl önceki gibi acılarımız taptaze. Heyecanımız yine 2 yıl önceki gibi hatta daha fazla. Zira yeni Türkiye, büyük Türkiye ve güçlü Türkiye’ye adım adım ilerliyor ve o adımları da bugün tüm dünyaya duyuruyoruz. 15 Temmuz’un birkaç yönü var. İşin hazin yönü, hepimizi yaralayan sinsice içimize sızmış ama kardeş gibi gözüken ve devletimizin silahlarıyla , tanklarıyla, helikopterleri ve toplarıyla bu milletin evlatlarını haince şehit edenleri asla unutmadık. Şehitlerimiz ve her zaman kıvanç duyduğumuz gazilerimiz. Diğer yönü ise bizi biz yapan ve ülke nedir, vatan nedir, bayrak nedir düşmana karşı topyekün sıra dağlar gibi duran canlarını feda eden ve o birlik ruhunu ortaya koyan aziz milletimiz. 15 Temmuz bize buna öğretti. Türk, Kürt, Laz, Çerkez demedik. Beraber olduk. Sağcıyız-Solcuyuz demedik. Muhafazakarız, sosyal demokratız demedik. 15 Temmuz’da zengin-fakir, iktidar-muhalefet yoktu. Hep beraberdik. Beraber vatanımıza sahip çıktık. Burada 15 Temmuz’u yaşatmak istiyoruz. Unutmayacağız, unutturmayacağız. O milli ruhu geleceğimize taşıyacağız. ”

AK PARTİ’Lİ ARSLAN: ALLAH BU MİLLETİ ESİRGEDİ

AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan ise “Çok anlamlı bir günde bir araya geldik. Biz 15 Temmuz’’u yeni nesillere anlatıp konuştuğumuzmüddetçe bayrağımız göklerde dalgalanacak. Ezanlarımız susmayacak. 15 Temmuz 250 şehit verdik 2 bini aşkın gazimiz var. 250 şehidimiz canlarıyla cenneti satın aldılar. Bayrağımızın göklerde dalgalanmasını, ezanımızın okunmasına vesile oldular. 15 Temmuz’da büyük bir tehlike atlattık. Eğer milletimizin feraseti , sağ duyusu galip gelmeseydi bu darbe girişimini kovuşturmasaydı bugün biz Suriye, Irak, Libya gibi iç karışıklıklar içerisinde çok büyük sıkıntılar yaşıyor olacaktık. Allah bu milleti esirgedi. Bu millete karşı oyun kuranların oyununu başına geçirdi” dedi.

Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman ise “Hepimiz bu milletin mensuplarıyız. Milletimizin mensupları, 2 yıl önce 15 Temmuz hain darbe girişimi karşısında bir bütün olarak darbecilerin karşısına çıktı. O gün desöyledik, müteakip günlerde de söyledik; Bu büyük hadiseyi unutmayacağız, unutturmayacağız. Büyük milletler tarih yazar, tarih yapar. Biz şuanda da içnden geçtiğimiz süreçte aslında tarih yazıyoruz. Atalarımız, ecdadımız gibi, onlara yakışır bir şekilde. Güçlü bir şekilde gelecek nesillerimize başları dik güçlü, özgür bir memleket, millet bırakabilmek için. Bu anıt Sayın Başbakanımızın çok güzel ifade ettiği üzere ‘Halkın iradesinin tankın gücünün önüne geçtiğinin sembolüdür. Halkın gücü, tankın gücünü o gece alt etmiştir. Elinde bayrağından başka hiçbir silahı olmayan bu kahraman evlatlar sayesinde.  Şehitlerimiz ve gazilerimiz var. Tokatlı  şehitlerimiz de var. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.  

TOKAT BELEDİYESİ’NDEN BİR AÇILIŞ DAHA

Törenin ardından Prakende mahallesinde Şehit Yakup Akdağ Spor Tesisinin açılışı gerçekleştirildi. Tokat Belediyesince 4 bin 800 metrekare alanda oluşturulan spor kompleksi açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman, Tokat Milletvekili Mustafa Aslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Tokat Garnizon Komutanı Aykut Biçeroğlu, Tokat İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, Şehit Yakup Akdağ'ın annesi Güllüzar Akdağ, kardeşi, Sevda Akdağ, dedesi Mehmet Akdağ ve davetliler katıldı.

Şehit Yakup Akdağ Spor tesisi açılışı sonrası  tesisler gezildi il protokolü çocuklarla birlikte futbol oynadı.

ŞEHİT YAKUP AKDAĞ’IN İSMİ SPOR TESİSİNDE YAŞATILACAK

Spor kompleksinin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, vatan sevgisinin öneminden bahsederek, "Vatan sevgisi imandandır. Mesele vatanda gerisi teferruattır deriz. Yine şehitler ölmez vatan bölünmez, ezan dinmez bayraklar inmez deriz. Bunlar dilerimize pelesenk olmuş. Hücrelerimizin her bir zerresiyle oturup haykırdığımız çok önemli duygular ve fikirler bunlar. Şehitlik peygamberlik makamına denk bir makamdır. O güzel yerleri görüp kimse dünyaya tekrar geri dönmek istemezmiş ama şehit yeniden o hazzı yaşamak için, o şehitlik duygusun yeniden tatmak için keşke bir daha geri dünyaya dönsem dermiş. İşte şehitlik böylesine önemli bir makam. Biz millet olarak bu topraklarda ayağımızı sağlam basa basa bu yurdu hep beraberce nöbet tuta tuta şehit vere vere binlerce yıldır sahip çıkıyoruz. Binlerce yüz binlerce şehidimiz oldu, gazilerimiz, şehitlerimiz oldu ama bu aziz vatanı asla kimseye vermedik. Şehitlerimiz bugün mutlulukla yaşadığımız bu vatanı bizlere hediye ettiler. Onun için şehitlerimizi ne kadar ansak yeridir. Ne kadar minnet duysak yeridir." diye konuştu. Şehit Yakup Akdağ'ın ülkesini ve vatanını seven bir birey olduğunu ifade eden Başkan Eroğlu, şunları kaydetti: "Yakup'umuz da böyle bir evlattı. Bu mahallede yetişen bir çocuğumuzdu. Gençti, ataktı, cengaverdi, heyecanlıydı, ülkesini vatanını çok severdi. 'Ben asker olacağım.' demişti. 'Ben bu vatan topraklarında bayrağın dalgalandığı her noktaya gideceğim, asker olacağım.' demişti. Gönüllü olarak da Siirt'e gitmişti. Haince bir pusu sonuncunda ne yazık ki Yakup'umuzu bundan bir yıl önce 24 Temmuzda şehit verdik. Üzüldük hala da üzülüyoruz ama bir yandan da sevinçliyiz. Tokatlı bir hemşerimizin vatan için canını vermesinden dolayı gururluyuz. Daha nice evladımız bu vatan için gözünü kırpmadan canını feda edecek. Allah şehitlerimizden razı olsun, Yakup Akdağ kardeşimizden razı olsun. Biz bu mahallede onun adını yaşatalım istedik. Onun gibi gençlerin yetişeceği alanlar yapalım diye burayı gençlerimize hazırladık. Bir tane futbol sahası, bir tane basketbol ve voleybol sahasının olduğu; kaykay pisti, spor aletleri ve çocuk oynama alanının olduğu 4 bin 800 metrekare üzerine kurulu bu alanımızı hem bu mahallemize hem de bölgemizin gençlerine hazırladık. Vatan sevdalısı gençlerimizin yetiştiği, yüreği iman dolu gençlerimizin yetişmesine vesile olan bir yer olmasını temenni ediyorum. Allah'ın izniyle biz bir beraberce, hangi ayrım noktalarımız olursa olsun al bayrağımızın gölgesinde bu vatan topraklarında yaşayacağız. Ülkemizi daha geliştireceğiz daha da güçlendireceğiz ve tüm dünyaya gücümüzü orataya koymak için emin adımlarla yola devam edeceğiz."

ŞEHİT ANNESİ: MELEĞİM VATAN İÇİN ŞEHİT OLDU

Şehit Akdağ’ın annesi Gülizar Akdağ, bu anlamlı günde duygularını, “Hem üzgünüm hem gururluyum. Allah bana melek gibi bir evlat vermiş. İki tane meleğim var. Biri vatan için şehit oldu. Diğer meleğim benim yanımda” sözleriyle ifade etti.

Ardından Cumhuriyet Meydanında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Tek Yürek Projesi kapsamında “15 Temmuz Şehitlerimiz’ Temalı program düzenlendi. 15 Temmuz gecesi Cumhuriyet Meydanında protokol konuşmaları ve  Kuran-ı Kerim okunması ve dualr eşliğinde camilerde selalar okunmasıyla geç saatlere kadar sürdü.

HABER-FOTO: Mihriban KOÇAKER

15 Temmuz Şehitlik Anıtı açılışı da gerçekleştirildi. Tokat Belediyesi tarafından yaptırılan anıt 15 Temmuz Gecesi milletin iradesinin tanklara karşı nasıl durduğu heykelde sembolize edildi.

Protokol şehit mezarlarına kırmızı karanfil bıraktı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x