google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
17 YAŞINDAKİ GENÇ DAHİ PROJELERİNE DESTEK BEKLİYOR

17 YAŞINDAKİ GENÇ DAHİ PROJELERİNE DESTEK BEKLİYOR

Tokat’ta yaşayan TUBİTAK Birincisi 17 yaşındaki Osman Rafet Okur, kendi tasarladığı insan taşıyabilen drone için gece gündüz çalışıyor. Okur, projesini tamamlayabilmek için devlet yetkililerinden destek bekliyor.

04 Mart 2021 - 01:05 - Güncelleme: 05 Mart 2021 - 02:17

Tokat’ta Emirseyit kasabasında yaşayan lise son sınıf öğrencisi Osman Rafet Okur, uzaktan eğitim süresince boş kalan vaktini teknolojiye adadı. Kuluçka makinesinden, toprak nemi ölçen cihaza kadar birçok icadı ile dikkat çeken 17 yaşındaki genç, hem okul birinciliği hem de TUBİTAK il birinciliğine sahip. Cüneyt-Ayçe Okur çiftinin 3 çocuğundan en büyüğü olan Osman Rafet Okur, prototipini yapmayı tamamladığı REFEAT X isimli insan taşımak için kullanılacak drone için destek bekliyor. Ailesi tarım ile uğraşan ve maddi imkansızlıklar içerisinde olan Okur, hem devlet büyüklerinden hem de mühendis büyüklerinin yardımını istiyor.

 

DERSLERDEN KALAN ZAMANINI TEKNOLOJİK ÇALIŞMALARA AYIRIYOR

Tokat’ta Bilişim Teknolojileri Lise son sınıf öğrencisi olan Osman Rafet Okur gazetemize yaptığı açıklamada çalışmalarını şöyle anlattı: “Bu pandemiden dolayı uzaktan eğitimde arkadaşlarla ders işliyoruz. Ama bu süreçte projelerden uzak kalır gibi hissettim kendimi. Çok fazla boş zamanım oluyordu uzak eğitimden sonra. Boş zamanımı da böyle projelerle değerlendirmek istedim. İnsan taşıyabilen drone tasarlamaya başladım. Maketini yaptım, gerçeği üzerinde de çalışmaya devam ediyorum. Ama motorlar yurt dışından geleceği için, maddiyatımız da fazla olmadığı için bunları getirtemedim. Yarım kaldı projem.

 

İSTİKBAL GÖKLERDEDİR

Herkes havaya yöneldi. Her şey havadan olacak. Atıyorum, bir arabanın daha bir özelliği kalmadı. Atatürk’ün dediği gibi “İstikbal Göklerdedir” ilkesini izleyerek biz bu droneları tasarlamaya çalışıyoruz. Kendimiz basit dronelar da yapıyoruz ama bu insan taşıyan bir drone olacak. Sıradan bir araba gibi kullanılabilecek. Normal bir arabadan hiçbir farkı olmayacak. Sadece havada gidiyor. Onun tek farkı o. Koltuk ısıtmasından klimasına varana kadar hepsi olacak. Normal şartlarda dronelar radyo frekansları ile beraber çalışıyorlar. Bu içten kumandalı olacak, ayrıca yapay zekası da olacak. Gidebileceğiniz yerleri bir ekrana yazacaksınız, oraya direkt kendisi otomatik olarak götürecek.

 

RADARA YAKALANMIYOR

Gece modu gibi özellikleri var. Bunlar radarlara yakalanmamaya yarayacak. DroneKiller’lar ile dorne’ları düşürüyorlar. Bunda öyle düşme özelliği olmayacak. Çünkü radarlara yakalanmıyor. Güneş enerjisinden alıyor özelliğini, uzun süre uçuş mesafesi sağlayabiliyor. Saatte 100-km-120 km hızlara ulaşacak.

 

DEVLET BÜYÜKLERİNDEN DESTEK BEKLİYOR

Sayın Cumhurbaşkanımızdan desteklerini ve yardımlarını bekliyorum, bakanlarımdan bekliyorum. Çünkü bu projelerimi gerçekleştirebilmek için böyle yüksekte birilerine ihtiyaç duyuyorum. Çünkü kendi başıma ne bilgim yetebilir, ne de maddiyatım yetebilir. Mühendis arkadaşlardan, mühendis abilerimden yardımlarını bekliyorum.  Maddiyatımız olmadığı için drone’muzu bitiremedim. İskeletini yaptım sadece, tasarımları filan duruyor. Az bir maddiyat olsa, direkt uçururum yani, uçurur bir seviyeye gelecek kadar her şeyimiz hazır. Planlarımız, projelerimiz hazır. Tasarım filan tamamen bana ait. Bir maddiyat ekseni olsa hepsini yaparım diyorum yani” diye konuştu.

 

BUNDAN SONRASI DEVLET BÜYÜKLERİNİN

Oğlu ile gurur duyan Baba Cüneyt Okur, “Oğlum lise son sınıfta Bilişim Teknolojileri okuyor. Kendisinin yıllardır çocukluğundan bugüne uçak yazılımları için projeleri vardı, sonunda drone yapmaya karar verdi. Ben de elimden gelen yardımları yaptım fakat tarımla uğraştığımız için, çiftçilik yaptığımız için bizim gelirlerimiz yaz dönemlerinde oluyor. Bu kış döneminde pek bir gelirimiz olmuyor. Gelirimizi de imkanlarımızı da limitine kadar kullandık. Yapmış olduğu insan taşıyabilen hava aracının motorları yurtdışından gelecek. Yaklaşık 2 bin 500 lira civarlarında 4 tane motor getirecek. O da kış şartlarında bizi biraz yoruyor. Artık bundan sonra ben bu kadar yetiştirdim. Sayın Cumhurbaşkanım, devlet büyüklerim bundan sonrası size. Benim çocuğum vatana millete hayırlı bir çocuk olursa ben gurur duyarım. Ben öyle maddiyatta gözü olan bir insan değilim. Sadece ülkeme faydalı bir insan olsun, çok mutlu olurum. Ben devletçi bir insanım” şeklinde konuştu.

Haber: Dursun Ekrem Er

2021/03/2021-03-04-01-10-35.jpg
2021/03/2021-03-04-01-10-38.jpg
2021/03/2021-03-04-01-10-42.jpg
2021/03/2021-03-04-01-10-45.jpg
2021/03/2021-03-04-01-10-49.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA "YEMEK" GARABETİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ