18 yaşındaki genç çiftçi arıcılıkla uğraşacak

18 yaşındaki genç çiftçi arıcılıkla uğraşacak

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Genç Çiftçi Projesinden yararlanarak 30 bin TL Hibe desteği alan Tokat Almus ilçesi Durudere Köyü sakini 18 yaşındaki Damla, ailesi gibi arıcılıkla uğraşmak ve bal üretmek için kolları sıvadı. Damla’ya dün alet ve ekipmanları teslim edildi. Projeden 25 arıcı faydalandı

08 Ağustos 2018 - 01:58

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kırsal nüfusun istihdamına katkı sağlamak amacıyla her bir proje için 30 bin TL hibe sağlanan Genç Çiftçi Projesi kapsamında Tokat’ta 48 adet arı kovanı dağıtılan 25 Arı yetiştiricisi çiftçiye alet ekipmanları da dağıtıldı.

Genç Çiftçi Projesine başvuran Almus ilçesine bağlı Durudere köyünden 18 yaşındaki Damla Güzel de hibe desteğinden faydalanarak alet ve ekipmanlarını aldı. Arıcılığa aileden merak sardığını ve bu yüzden projeden faydalanmak istediğini belirten Damla Güzel, (18)  “Babam arıcılık yapıyor. Ben de babama özendim ve yardım etmek için arıcılıkla uğraşmak istedim. O yüzden bu projeye başvurdum. İlk deneyimim olacak. Bakacağım. Bayanlara tavsiyem tarım ve hayvancılıkla daha çok ilgilensinler. Hedefim daha çok üretim yapmak olacak” dedi.

Genç Çiftçi Projesinde Arıcılık konusunda Malzeme Dağıtımı töreni Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Makine İkmal Birimi önünde yapıldı. Programa Tarım ve Ormancılık İl Müdürü Orhan Şahin, Tokat Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Demir, Kurum yetkilileri ve arı yetiştiricileri katıldı.  Malzeme dağıtım töreni öncesi Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Demir, Genç Çiftçi Projesi kapsamında arı yetiştiricilerine sağlanan hibe desteği ve malzeme ekipmanı hakkında bilgiler verdi.

Ardından bir konuşma yapan Tarım ve Ormancılık İl Müdürü Orhan Şahin, Tarım ve Orman Bakanlığınca çiftçilere her bir proje için 30.000 TL hibe sağlayarak, kırsal nüfusun istihdamına katkı sağlamak amacıyla 2016-2017- ve 2018 yıllarında uygulanan projeyle; 2016 yılında 239 adet proje desteğiyle 7.170.000 TL. ,  2017 yılında 252 adet proje desteğiyle 7.560.000 TL.  2018 yılında 262 adet proje desteğiyle 7.860.000 TL. olmak üzere Toplam 22.590.000 TL. girdi sağlandı. Bakanlığımızın 2018 yılı Genç Çiftçi Projesi kapsamınca İlimize ayrılan 7.860.000 TL. ödenekle İlimiz 81 il sıralamasında 7. Sırada bulunmaktadır. İlimize ayrılan bu miktarla 262 adet proje uygulanacaktır” dedi.

Hayvancılık projelerinden bahseden İl Müdürü Şahin, “Büyükbaş (sığır) 112 adet, Manda 25 adet olmak üzere toplam 137 adet proje ile 685 adet büyükbaş hayvan verilecek,54 adet proje ile 1836 adet küçükbaş hayvan verilecektir. Bitkisel ve diğer projelerde ise 47 adet proje uygulanacak, Bunlar;  kanatlı (tavuk), mantar (kültür ve kayın mantarı), bağcılık, kapama meyve bahçesi, örtü altında süs bitkisi ve sebze üretimi projeleri. Arıcılıkta  ise 23 adet arı yetiştiriciliği ve bu yıl ilk defa uygulanacak olan ana arı, arı sütü ve polen üretimi  projesi için 2 adet  olmak üzere toplam 25 adet olup, Bu proje kapsamında her bir genç çiftçimize 48 adet arılı kovan verilmiş olup, yine  projeyle ilgili arıcılık ve ana üretiminde kullanılacak malzemeleri içermektedir” dedi.

Bakanlığın yapmış olduğu protokol kapsamında arılı kovan ve malzemelerini Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği İl Temsilcisi Arıcılar Birliği tarafından temin edildiğini söyleyen Şahin,  Arıcılar Birliği Başkanına teşekkür etti.  Şahin, Genç Çiftçi Projesi kapsamında Arıcılık Projesinden hak kazanan genç çiftçilerin her birine yaklaşık 48 adet arılı kovan verildiğini belirterek arıcılıkta kullanacakları 15 kalemden oluşan ekipman ve malzemelerin dağıtımını gerçekleştirdi.

BİRLİKLER TOPLANACAK VE TARIM KAMPÜSÜNE DÖNÜŞECEK

Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, “Genç girişimcilerin köylerde olması, örnek çiftçi olması köylerdeki diğer gençlere, bayanlara da örnek oluyor ve arıcılığa olan ilginin artmasını sağlıyor. Ben bundan dolayı genç çiftçimize teşekkür ediyorum. DOKAP’tan projesi geçen Bal Paketlemede zaten var ama çiftçilerimizin ürünlerini değerlendirmek açısından Tokat’ın balının da marka olması açısından burada paketleme tesisi de kuracağız. Bizim kampüsümüzün içerisinde. Birliklerin hepsini bu kampüs içerisinde toplayacağız. Manda Yetiştiricileri Birliği,  Koyun Keçi Birliğimiz burada. Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği ve Arı Yetiştiricileri Birliği de buraya alıyoruz. Birliklerin içinde olduğu bir Tarım Kampüsünü Tokat’ta hayata geçireceğiz. Ziraat Odasına da burada bir yer vererek çiftçimizin Tokat’taki ulaşımını kolaylaştırmış olacağız” diye konuştu.

HABER-FOTO: Mihriban KOÇAKER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Terörist Tarrant'ın Kont Dracula sevgisi
Terörist Tarrant'ın Kont Dracula sevgisi
"Bu sevgi seli Erbaa'yı alır"