2. Uluslararası Çadlı Öğrenciler Forumu

2. Uluslararası Çadlı Öğrenciler Forumu

Türkiye ve Kıbrıs’taki Çadlı Öğrenciler Derneği ve TOGÜ Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü işbirliği ile 2. Uluslararası Çadlı Öğrenciler forumu açılışı töreni TOGÜ’de gerçekleşti.

08 Şubat 2020 - 11:54

Forumun açılışına Türkiye Çad Büyükelçisi Adoum Dangai Nokour Guet, Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Ordu Milletvekili – Türkiye Çad Meclis Dostluğu Temsilcisi Ergün Taşçı, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Rektör yardımcıları, dekanlar, daire amirleri, Çadlı öğrenciler katıldı.

Türkiye ve Kıbrıs’taki Çadlı Öğrenciler Derneği Tokat temsilcisi Adam Hissein Mahamat ve Türkiye ve Kıbrıs’taki Çadlı Öğrenciler Derneği Başkanı Moussa Hüssein Moussa yapmış oldukları konuşmada, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde 110’dan fazla Çadlı öğrencinin eğitim gördüğünü ve eğitimleri süresince herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını ifade ettiler. Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin ve Uluslararası Öğrenci Koordinatörü Doç. Dr. Fatih Yılmaz’ın büyük desteğinin olduğunu ifade eden konuşmacılar, bu forum ile Çad’ın sorunlarına çare bulmak ve iyi bir gelecek için her iki ülke arasında işbirliğini güçlendirmek istediklerini söylediler.

Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin, “2017’de Çad macerasına başladık. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ne Rektör olarak atandıktan sonra Çadlı öğrencileri Tokat’a getirmeye başladık. Çad hakkında internette dolaşan olumsuzlukların hepsi yanlış. Belgeseller, haberler ve diğer medya organlarını açtığımızda sanki Çad’da susuzluk, açlık, güvenlik sorunları varmış gibi bir algı bulunmakta. Aksine, göller, vadiler verimli tarım araziler ve çok ahlaklı insanların bulunduğu bir Çad’ı görürsünüz. Biz bu güzel insanları gördükçe sayılarımızı yüzlerle binlerle ifade edecek şekilde öğrenci kabullerine başladık. Üniversitemizde 110’un üzerinde Çadlı öğrencimiz eğitim görmekte” dedi. Öğrencilere hitap eden Rektörümüz öğrencilerin, kendilerini çok iyi yetiştirmeleri gerektiğini ifade etti. Bu anlamda öğrencilere her türlü desteği vereceğini ifade eden Rektörümüz konuşmasını sonlandırdı.

Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan yapmış olduğu konuşmada, “İlimizde lisans ve yüksek lisans eğitimini alan Çadlı kardeşlerimizle bir araya geldik. Bu tabloyu görünce insan gururlanıyor. Katkılarından dolayı Rektörlerimize teşekkür ediyorum. İnşallah gönül köprülerimizi kuvvetlendireceğiz” dedi. Arslan yapmış olduğu konuşmada, “Türkiye uluslararası öğrencilerle ilgili yaptığı çalışmalarda Avrupa ülkeleri arasında en büyük gelişmeyi kaydeden ülkelerden biri. İnşallah bunun devamını bekliyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Türkiye Çad Büyükelçisi Adoum Dangai Nokour Guet yapmış olduğu konuşmada, “Yurt dışındaki Çadlılar forumuna katıldığım için çok mutluyum. Tokat çok güzel bir şehir. Çad’ın kalkınması için oldukça önemli bulduğumuz bu foruma gönülden katılıyoruz. Bu forum Yurt dışındaki Çadlıları bir araya getirmek anlamında da oldukça faydalı. Çadlılar bu vesile ile birbirleri ile tanışmaktadır. Türkiye ve Çad arasındaki ilişkilerin sürdürülmesi için çalışıyoruz. Çad ve Türkiye ilişkileri çok güçlüdür. Her iki ülkenin de kazanması için çabalıyoruz. Bu etkinlikten dolayı Rektörlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Kurtuluş reçetesi köylerdir”
“Kurtuluş reçetesi köylerdir”
Virüs Memur İşçi ayrımı yapmıyor
Virüs Memur İşçi ayrımı yapmıyor