2 yıl kamuda ücretsiz çalışsınlar

2 yıl kamuda ücretsiz çalışsınlar

Vicdan Hareketi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Otman, ‘Askerlik hizmeti vermek istemeyen vatandaşlar, iki yıl, istihdam edilebileceği bir alanda devlete ücretsiz hizmet versin. ‘Yahut da en düşük memur maaşının bir yıllık bedelini ödeyerek kamuya bu borcunu ödemiş sayılsın’ önerisinde bulundu.

25 Temmuz 2018 - 15:36

Vicdan Hareketi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Otman, son günlerde gündemde olan bedelli askerlik ile ilgili olarak yazılı basın açıklaması yaptı.  Bedelli askerlik için tüm partiler seferber olduğunu ifade eden Otman, “Bir zaman geliyor, “incinen şehit ruhu” diyor bedelliye partiler; bir zaman “zenginimiz bedel verir, askerimiz fakirdendir” türküsünü okuyor. Sonra “konjonktür” değişiyor, “ihtiyaç var” söylemi geliyor tüm bunların yerine.
Oysa bu milletin şahsiyeti ile bu kadar oynanmamalıydı. Bırakın ilkelerini kendi belirlesin vatandaş. Onlar size uymasın; siz onlara uyun. Yok, böyle yapacağız diyorsanız, onların niteliğini öldürürsünüz. Varlığını ayaklar altına alıp zihnini evirip çevirdiğiniz kitleden de düzgün işler bekleyemezsiniz” dedi.

 

“Askerlik yapmak istemeyenler kamuda 2 yıl ücretsiz çalışsın”

Eğer zorunlu askerlikle alakalı bir sorun varsa Avrupa Birliği’nin de önerdiği gibi bazı hakların tanınabileceğini söyleyen Otman, açıklamasında şu ifadelere dikkat çekti;
“Bizim de Vicdan Hareketi olarak bu konuda bir önerimiz var: Askerlik hizmeti vermek istemeyen vatandaşlar, iki yıl, istihdam edilebileceği bir alanda devlete ücretsiz hizmet versin. Yahut da en düşük memur maaşının bir yıllık bedelini ödeyerek kamuya bu borcunu ödemiş sayılsın. Ne bu durumdakiler askerden kaçsın; ne garibanımız kendini kullanılmış hissetsin; ne de asker kaçaklarının göstermelik yüksek öğrenim başvuruları ile akademi ayağa düşürülsün.
Bu öneriyi gündeme getirmek çok mu zor? Bunca sivil toplum örgütü, siyasi parti varken, neden her 5 yılda bir bu sorun gündeme gelmektedir?
Milletimize, tek bir çözüm yolunun olmadığını; meşveret ile her meselenin çözülebilir olduğunu beyan etmek isteriz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Şaşkına çeviren yufka
Şaşkına çeviren yufka