google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
20 KADINA İSTİHDAM SAĞLADI

20 KADINA İSTİHDAM SAĞLADI

3 yıl önce yaptığı yöresel ürünleri sosyal medya üzerinden satmaya başlayan kadın girişimci 34 yaşındaki Feray Ördekçi, Tokat’ın Turhal ilçesinde kurduğu tesiste 20 kadına istihdam sağlamaya başladı.

19 Kasım 2020 - 20:26 - Güncelleme: 20 Kasım 2020 - 08:13

Tokat’ın Turhal ilçesinde yaşayan evli ve 2 çocuk annesi 34 yaşındaki Feray Ördekçi, yaptığı yöresel ürünleri tadan tanıdıklarının tavsiyesi ile sosyal medya üzerinden satış yapmaya başladı. Turşu, salça ve hamur işlerini yapıp satmaya başlayan Ördekçi’nin ürünlerine talep artınca, başarılı iş kadını bir işletme kurma kararı aldı. Ördekçi, yaklaşık 40 bini bulan hazır müşterileri için hazırladığı yöresel ürünleri, birlikte çalıştığı 20 kadın ile birlikte imal ediyor.

Sosyal medyada 40 bin hazır müşterisi var

3 sene önce başladığı işini sosyal medyada pazarlamaya başlayan Feray Ördekçi, 3. yılın sonunda 40 bin takipçiye ulaştığını söyledi. Ördekçi: “Yaklaşık 2 buçuk, 3 sene önce ufak ufak deneme amacıyla başladım. Her zaman çok seviyordum zaten bu tür işlerle uğraşmayı. Ufaktan başladım, 1 kavanoz, 2 kavanoz derken; tabi ki önce eşimize dostumuza tattırdık, başka şehirlerde yaşayan akrabalarımıza, arkadaşlarımıza gönderdik. Onlardan da talep çoğalınca, o eşine gösterdi, o dostuna gösterdi, lütfen bize de yapın talepleri filan derken, dedik ki: neden olmasın? O zaman bir sayfa açalım, deneyelim. Büyükşehirlerde özellikle böyle yöresel ürünleri yapma imkanı olmayanlara biz bu imkanı sağlayalım dedik. O şekilde başladık. Önce bir sayfa açtık, 5 kişi 10 kişi olduk. 10 kişi bin kişi oldu. Öyle öyle zamanla, ürünlerimiz de beğenildikçe herkes tabi eşine dostuna tavsiye etti, arkadaşına tavsiye etti. Şuan 40 binin üzerinde hazırda müşterisi olan, takipçisi olan bir sayfaya dönüştük” diye konuştu.

Tek başına başladı, bugün 20 kadına istihdam sağlıyor

İşlerinin artmasıyla birlikte yanında yardımcılar çalıştırmaya başlayan Ördekçi, yaz sezonunda çok daha fazla işçi çalıştırdığını söyledi. Normal zamanlarda çalıştırdığı kadın sayısı 20 dolaylarında olduğunu dile getiren Ördekçi: “Bir şekilde büyüdük ve 1 kişiyken, 2 kişiyken, çoğala çoğala; şuanda 15-20 tane bayanın, yeri geldiğinde yoğun olduğumuz yaz dönemlerinde daha da fazla sayıda bayanın çalıştığı bir yere dönüştük. Bu şekilde bulunduğumuz il, ilçeye değer katan bir hale geldik. Bu durumdan da gerçekten çok mutluyum şuanda. İnşallah daha da büyümek en büyük hedefimiz. Daha çok bayan istihdam sağlamak istiyorum. Çünkü bizim buralarda çok fazla böyle bayanların, belirli bir yaş üstü özellikle çalışabileceği imkanı olmuyor maalesef” ifadelerine yer verdi.

Kadınlar cesur olsun, onlar da yapabilir!”

Kendisinin de 3 sene önce evde çocuk bakan bir kadın olduğunu söyleyen Feray Ördekçi, bugün geldiği noktanın diğer kadınlara da örnek olabileceğini ifade ederek kadınlara cesur olmaları noktasında seslendi. Ördekçi: “Öncelikle şunu söylemek istiyorum, kesinlikle kadınlarımız her şeyi yapabilirler. Beni çok fazla arayan oluyor. Özellikle sosyal medyadan görüp arayanlar, çok çekinden bir şekilde konuşuyor. Yardımcı olur musunuz, işinizin sırrını verir misiniz diye soruyorlar. Hepsine zaman ayırıyorum, hepsine yardımcı oluyorum Çok da şaşırıyorlar böyle açıkça konuştuğum zaman. Ben de bundan 3 sene önce evimde oturan, çocuk bakan bir bayandım. Ben yapabildiysem, buralara gelebildiysem, her hangi bir kadınımız çok daha iyisini de, çok daha güzelini de yapabilir. Kesinlikle cesaretli olsunlar diyorum. Bir adım atsınlar yeter ki Başlamadan bilemezler sonuçta. Ben de başlarken çok tereddütteyim ama oldu. Gönülden çalışsınlar, işlerine hile katmasınlar yeter” şeklinde konuştu.

Sosyal medyada “Şalvarlı” olarak bilinen Feray Ördekçi, işlerini daha da çok büyüterek kazancını daha çok kadınla paylaşmanın hayallerini kuruyor.

 

Ülke ekonomisine katkı sağlayan kadın sayısının her geçen gün arttığı ülkemizde, bir çok başarı hikayesi de dikkat çekiyor. Bu başarı hikayesine sahip kadınlardan birisi de Tokat’ın Turhal ilçesinde yaşayan Feray Ördekçi. Ördekçi, 3 yıl önce sosyal medya üzerinden tek başına başladığı yöresel ürün imalatı işini, 20 kadına istihdam sağlayan bir işletmeye dönüştürdü.

2020/11/2020-11-20-08-13-37.jpg
Kaynak: Haber: Dursun Ekrem Er

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA "YEMEK" GARABETİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ