>
​​​​​​​2020’DE BÜTÇEMİZ YÜZDE 20 BÜYÜDÜ

​​​​​​​2020’DE BÜTÇEMİZ YÜZDE 20 BÜYÜDÜ

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu: “Her yıl sonu belediyelerin gerçekleşen bütçeleri de belli olur. Biz de 2020’de belediyemizi yüzde 20 büyütmüşüz. 2019’da gerçekleşen bütçemiz 163 milyonlarda iken bu rakam şuan 196 milyon liraları buldu. Bütçe büyümesi demek daha çok hizmet etmek demek, daha çok eser oluşturmak demek”

08 Ocak 2021 - 21:57

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Güneş Haber Gazetesini ziyaret ederek geçtiğimiz yıl gerçekleşen gazetelerin birleşme sürecinden ötürü hayırlı olsun dileklerini iletti. Başkan Eroğlu’na Özel Kalem Müdürü Mehmet Akif Erten ile Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ahmet Abur da eşlik etti. Tokat’ın yapılan hizmetlerde bilgilenmesi noktasında Basın’ın güzel işler yaptığını belirten Eroğlu, özellikle belediye olarak gerçekleştirdikleri hizmetleri günü gününe takip ederek haberleştiren gazetemize bunun için de teşekkür etti.

Ziyarette Gazetemiz Genel Yayın Danışmanı Mehmet Aktürk hazır bulunurken İmtiyaz Sahibi Kemal Özdilek ve Yayın Danışmanı Zeki Özdilek, amcalarının vefatından dolayı il dışında olmaları nedeniyle görüşmeye katılamadı. 

Yapılan hizmetlerin vatandaşa anlatılmasının da önemli olduğunu belirten Eroğlu, “Herkesin oturduğu bir mahalle, kendine göre meşguliyeti var. İnsanlar nerede ne yapıldığını çok bilmeyebiliyor. Veya Şehrin genelini ilgilendiren bir konu oluyor ama görsel olmadığı için insanlar çok bilgi sahibi olmayabiliyor. Burada bilgilendirmek önemli. Bunun yolu da basından geçiyor. Bu vesileyle katkılarınızdan dolayı teşekkür etmek istiyorum” dedi.

PANDEMİ SÜRECİNİ ŞEHİR OLARAK BAŞARIYLA AŞTIK

Pandeminin yaşandığı 2020 yılı çalışmaları ve 2021 yılında yapılacak olan projeleri anlatan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “2020 yılı bizim için çok iyi geçti. Pandemi süreciyle başlayan bir olumsuzluk vardı. Ama hamdolsun bu zorluğu Tokat olarak iyi aştık kanaatindeyim. Hem kurumlarla işbirliği içerisinde yaptığımız denetimler, halkın bilinçlendirilmesi, yardım konularında atılan adımlar değerliydi. Bunun dışında belediye olarak hem esnafın yanında olmaya gayret ettik hem vatandaşlarımız pandemiden en az etkilenmesine azami gayret gösterdik. Bu konularda pandemi sürecini şehir olarak başarıyla aştığımız kanaatindeyim. Bugün de sayılar gözle görülür şekilde geriledi. Bu da diğer bir başarı. Bu hepimizin başarısı. Aldığımız önlemler, ve tedbirler olayın ciddiyetine varmamız bugün Tokat’ta pandemiyi minimize sayılara kadar düşürdü. İnşallah böyle de gider ve pandemi ülkemizin ve dünyanın gündeminden düşer” dedi.

Pandemi nedeniyle kapalı olan bazı esnafların ne zaman açılacak beklentisine değinen Eroğlu şuan netlik olmadığını ama en kısa sürede açılmasını temenni ettiklerini sağlık konusunun önemli olduğunu ifade etti.

Başkan Eroğlu’nun gazetemize ziyaretinde yaptığı açıklamaların önemli satır başları şöyle:

“Pandemiyle başladığımız bu süreç Mayıs ayında tamamen araziye indiğimiz bir süreç oldu. Belki pandemi sürecinde  çok hizmet yapılabilir mi? Şeklinde bir soru işareti vardı belki. Ama hamdolsun bu soru işaretlerini giderdik. Asfaltta, alt yapıda, yaptığımız parklarda, oluşturduğumuz eserlerde yatırım programlarında dolu dolu 2020 hizmet yılı geçirdik. Mayıs’ta başlayan Kasım 15’e kadar süren bir süreçte neredeyse 5 ay yoğun bir hizmet dönemi geçirdik. İnşallah 2021 yılı da böyle olacak.”

BELEDİYEMİZİN BÜTÇESİ YÜZDE 20 BÜYÜDÜ

“Her yıl sonu belediyelerin gerçekleşen bütçeleri de belli olur. Biz de 2020 ‘de belediyemizi yüzde 20 büyütmüşüz. 2019’da gerçekleşen bütçemiz 163 milyon’larda iken  bu rakam şuan 196 milyon liraları buldu. Bu çok önemli. Bu hizmet demek. Bütçe büyümesi demek daha çok hizmet etmek demek, daha çok eser oluşturmak demek.”

 

GIJ GIJ PROJESİ GÜZEL BİR PEYZAJ OLACAK

Pandemi süreci 2021 ve 2022’yi planlama anlamında da önemli işler oluşturdu. Önümüzde yapmayı düşündüğümüz 25’e yakın proje var. Bunların çoğunu biz belediye olarak yapacağız. Kalan kısımlarını Bakanlık ile yapacağımız projeler var, yeri geldiğinde de yerelde Valilik, Özel İdare ya da başka kurumlarla yapacağımız projeler var. Örneğin GıjGıj Projemiz var. Gıj Gıj Projemizde yapılan çalışma revize edilerek daha büyütülüyor. Şuan çizimleri yapıyılor. Şuana kadar harcanan paranın bir o kadarından fazlasını belediye olarak biz taahhüt ettik hem de Özel İdare taahhüt etti ve Gıj Gıj’ı güzel bir yer haline getiriyoruz. İçinde Macera Parkuru, Kır Bahçesi, Yürüyüş Parkuru,  Kamelyaları olan, Kır Lokantalarıyla güzel bir peyzaj projesi oluyor. Muhtemelen 2021 yılı sonlarında bitirmeyi arzu ediyoruz. Şuana kadar yüzde 30’luk kısmı bitti, kalan kısmı inşallah bu yıl sonuna bitireceğiz. Millet Bahçesi Projemiz inşallah Nisan ayında temeli atılacak.”

KALEDİBİ KENTSEL DÖNÜŞÜMDE SOMUT ADIMLAR ATILIYOR

Yine bu yıl başlayacağımız Kale Dibi Kentsel Dönüşüm ile ilgili adımları da atıyoruz. Bu adımlar somut adımlar atacağımız bir süreç olacak. Bunla alakalı alacağımız kararlar var. Vatandaşlarla görüşmeye başlayacağız bir taraftan da bunu başlatmayı düşünüyoruz. Artık 2021 yılında Kale Dibi Kentsel Dönüşüm’le ilgili çalışmaların adımını attığımızı 2021 yılında göreceksiniz.

 

ÜCRETSİZ 2 DÜĞÜN SALONU HİZMETE GİRECEK

Yine söz verdiğimiz 2 tane ücretsiz düğün salonu vardı. İhtiyaç sahibi insanlarımız için şehrin iki ayrı noktasında olacak. Bir tanesini Erdinç Otopark’ı biliyorsunuz 2020 yılında belediye bünyesine katmıştık hemen onun altında 500 kişilik bir düğün salonu var ama yıllardan beri kapalıydı. Kilit vurulmuştu. Şimdi o kilidi açıyoruz ve halkımıza orayı ücretsiz 2021 yılı düğün sezonu açıldığında hizmete başlatacağız. Bir diğerini ise  Çay mahallemizde bu yıl içerisinde inşaatına başlayacağız.

 

MAHALLE SPOR TESİSLERİ KAZANDIRILIYOR

Mahalle Spor Tesisleri ile ilgili de konuşan Başkan Eroğlu Spor Toto Başkanlığı ile başlattıkları çalışma ile şehrin iki ayrı noktasında Mahalle Spor Tesisleri yapılacağını söyledi. Eroğlu, “Bir tanesi Perakende mahallesinde yeni yapılan sağlık ocağı üzerinde 9 ben metrekare alanda halı saha yaptık. Basket sahalarını yapıyoruz. Onun yanına kapalı spor tesisi yapıyoruz. Orada yine insanların oturacağı yeşil alan oluşturarak Perakende, Mahmutpaşa, Topçubağı hatta Büyük Beybağı’nı içine alacak şekilde bir tesis yapıyoruz. Hem çocuklarımıza spor yapacakları alan oluşturuyoruz hem de mahalle halkının oturacağı alanlar oluşturuyoruz. Diğerini Atatürk Ortaokulu dediğimiz Yazıcıoğlu’nda okulun yanında şuan temelini attık orada kazandıracağız.”

2020 yılında başlayıp 2021 yılına sarkan diğer 2 projenin Butik Yarı Olimpik Yüzme Havuzları olduğunu belirten Eroğlu, 600 Evler Mahallesi ile diğerini Hüdai Sayıbaş Parkı’nın hemen yanında diğerini yapacaklarını söyledi.

 

SULUSOKAK’TA METRUK BİNALAR YIKILACAK, AHŞAP DÜKKANLAR YAPILACAK

Hem Sulusokak’ta hem Çay Mahallesinde Mahalle Konağını 2021 yılında inşallah başlatıyoruz. Yine Sulusokak’ta Takyeciler Camiinden itibaren bulunan metruk binalar var. Kahvenin olduğu yer, yanı bakkal var onun yanında boş metruk binalar var. 2020 yılının son günlerinde 7 tane taşınmazın kamulaştırmasını yaptık. Ve kamulaştırma neticesinde şimdi orayı yıkacağız hem alanı genişleteceğiz hem de yıktığımız bazı dükkanların yerine şık ahşap dükkanlar yapmak suretiyle meydana açılan güzel dükkanlar oluşturacağız. Bunun yanında Deveciler Hanı’ndan Paşa Han’a kadar 12 tane retorasyon bekleyen bina var. Hemen birkaç ay içerisinde oranın da çalışmasına başlatıyoruz. Taki Paşa Han’a kadar 12-13 evin restorasyonunu tamamlayarak o alanda turistik bir yer oluşturacağız. Onun da inşallah hızlı bir şekilde başlıyoruz. Takyeciler’in hemen yanındaki medreseyi Özel İdaremizle yarı yarıya kamulaştırıyoruz.  Şuan kamulaştırma işlemleri devam ediyor. Tahminimce bu ay sonu biter. Orayı da şehrimize kazandırmış oluyoruz.  Valiliğimizle birlikte yürüttüğümüz Engelli Yaşam Merkezimiz var. Çocuk Sevgi Evlerimiz var. Bunla ilgili Bakanlık, Özel İdare ve Belediye olarak 3’lü konsorsiyumla beraber bir kompleks yapılacak. Rehabilitasyonda kalan ağır engelli kardeşlerimizi çok daha sağlıklı bir mekanda yaşamasını sağlayacağız. Bunun yanında gündüz Engelli Kardeşlerimizin aileleriyle gelip atölyelerde vakit geçirdiği bir Engelli Gündüz Yaşam Evi, çocuklarımız için de Sevgi Evi yapacağız. Bu da 2021 yılında başlayacak önemli bir çalışma.”

TOKAT BELEDİYE YENİ HİZMET BİNASINA KAVUŞUYOR

Yine Belediye hizmet binasını bu yıl içerisinde yapmayı düşünüyoruz. Yıllardır konuşulan hepimizin de gerçekten şehrimize yakışmadığını düşündüğümüz belediye hizmet binasına 2021’de arzumuz yapımına başlamak. Hem halka daha düzgün hizmet vermek, hem de çalışanlarımızın daha düzgün yerde hizmet vermesini sağlamak istiyoruz. İnşallah 2021’de yapmayı düşünüyoruz. Yine Behzat bölgemizde bir kapalı Pazar yeri projemiz var. Şuanda yer arayışındayız. Kapalı Pazar yerimiz gibi aynı şekilde Behzat bölgemizde kapalı pazaryeri yapımıyla ilgili bir çalışmamız var.”

 

MEB’İN KATKISIYLA BİLİM MERKEZİ KURULUYOR

“Şantiyemiz olduğu bir alan vardı. Şantiyemizi yıkıp başka alana taşıdık Oraya ise güzel bir Bilim Merkezi yapacağız. Yaklaşık 15 Milyonluk bir proje. Projemizin yarısını Milli Eğitim Bakanlığımızdan sağolsun Bakan Yardımcımız Mahmut Özer Bey tarafından bize destek olunacağı sözünü aldık. İnşallah bu çalışmayı da başlatacağız. Kalan kısmı Valiliğimiz ve Belediyemiz olarak hallettiğimizde temennimiz 2021 Nisan ayı gibi temelini atmayı düşünüyoruz. Orası 7 dönümlük bir alan. Bin metrekaresine Bilim Merkezi olacak. Ama geri kalan kısmına tamamen yeşil bir alan oluşturacağız. Yürüyüş ve bisiklet yolları, oluşturacağımız iskelelerle Kanal Tokat’a katkı sunacağız. Bazen diyorlar orayı paraya çevirseydiniz diye. Herşey para demek değil. Şehrin yeşile de ihtiyacı var, sosyal alana da ihtiyacı var diyerek böyle bir yaklaşımla bakıyoruz.”

 

“BU ZAMANA KADAR HİÇBİR YER SATMADIK”

“Biz Allah’a şükür belediye olarak biz hiçbir şeyimizi satmadık. Hep yeni yerler aldık. Hala da alıyoruz. Yani şuana kadar toplasak her halde biz 16-17 yeri almışızdır. Sadece 18’inci maddeden kaynaklı 3-5 metrekare, 20 metrekare bizde görünüp de vatandaşta şuyulu yerler var bir tek onları sattık.  Onlar da zaten mecbur, vatandaş kendisi inşaat yapacağı zaman böyle bize ait ufak tefek metrekareler çıkıyor, onları istiyor, onun haricinde biz hep yeni yerler aldık, yeni yerler kazandırdık, hiçbir yeri satmadık. Allah’a şükür bu minvalde, şehrimizi ve belediyemizi daha da büyütmenin derdindeyiz. Şehrin ihtiyaçlarını en acil şekilde çözmenin derdindeyiz.  Bu arada Devlet Su İşleri ile birlikte içme suyu projemiz var. Dartaş içme suyu barajımızın şuan ihalesi yapıldı. İhale sonuçlanma aşamasında. İnşallah ihalemiz de bu ay içerisinde sonuçlandığında orada başlayacak ama birkaç yıl tabi ki sürecek. Birkaç yıl sonra Tokat’ın da içme suyu problemi bitmiş olacak. Bunun da müjdesini verelim Dartaş İçme Suyu Barajı Projesi 24 Kasım’da yapıldı. Sonuçlanmasını da birkaç haftaya kadar inşallah bekliyoruz.”

 

HAVALİMANI YIL SONUNA KADAR HİZMETE AÇILACAK

“Bildiğim kadarıyla Havalimanımızın da bir ihalesi vardı. İnşallah o ihale ile birlikte de bu yılsonuna kadar da havalimanımızın hizmete açılmasıyla birlikte o eksikliğimiz de giderilmiş olur. Böylece şehrimiz her anlamda; eserler noktasında, hem yerel idaremizin, hükumetimizin, cumhurbaşkanımızın hizmetleri, hem bizlerin yerel anlamda belediye olarak bizlerin yaptığı faaliyetler, hem vekillerimizin destekleri ile gayreti ile Tokat’ı daha güzel bir hale getirmenin gayretindeyiz.”

 

“DSİ ŞEHİR PARKI İHALE SÜRECİNDE“

“Yine 2021 yılında DSİ Şehir Parkımızın ihalesine çıktık. Gün alınacak ihale için EKAP’tan. Tahminime göre en kötü Şubat 15 gibi ihale biter ve yer teslimini yaptığımızda; arzumuz şu ki; yaza yetiştirelim. Yani 5-6 ay sürede DSİ Şehir Parkını da açalım diyoruz. Bu da bizim önemli bir çalışmamız.”

SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMALARI DEVAM EDECEK

“Yine bir başka önemsediğimiz konu da bizim tarihi yapıya sahip o eski sokaklarımız. Bu anlamda da biz bu yıl Behzat Caddemizi Yüksek Kahveden Gaziosmanpaşa Bulvarına bağlayan o caddemizin sokak sağlıklaştırmasına başlıyoruz. Bu önemli. İkincisi Beysokağı’nın kalan kısmını bitiriyoruz. Üçüncüsü ise Sulusokak’taki Paşa Han’dan Erenler Mezarlığına kadar biliyorsunuz bizi çevre yoluna bağlayan bir yolumuz var. O yolun hem taban döşemesi hem de binaların tamamını bir sokak sağlıklaştırması ile güzel bir hale getiriyoruz. Bunu da güzel bir müjde olarak verebiliriz. Bu da bu yıl içerisinde yapacağımız önemli bir çalışma.”

YENİ YOLLAR AÇILACAK TRAFİK RAHATLAYACAK

“Tabi diğer taraftan yeni yollar açılması konusunda istediğimiz seviyede adımlar atamadık. Bunun farkındayız ama şu Kaledibi’nde yapacağımız kentsel dönüşüm orada bize yeni bir yol açacak. Böylece orada açacağımız yol, Karşıyaka’yı direkt şehre bağlayacak kalenin etrafından. Devamında ise Bedesten’den itibaren bizi bağlayacak bir yol olacak. O yolun devamında ise şuanda yeni yapılan OSB Kavşağı var biliyorsunuz, direkt oradan karşıya da bir yol açma çalışmamız var. Bu konu da şuanda imar komisyonumuzda görüşülüyor. O yol direkt Tarım Müdürlüğüne çıkmakta. Özellikle Güneşli Mahallesi büyüyor, orada yaşayan insanlar, hiç Karşıyaka’ya girmeden şehre gelebilsinler istiyoruz. Bu yol çalışmamızı da yine yıl içerisinde başlatmayı düşünüyoruz. Yine bir başka yol açma çalışmamız ise Sivas Caddesi tarafından bizim Kemer Köprü dediğimiz bölgeden direkt çevreyoluna bağlanmak. Yani oradan hiç şehre girmeden direkt çevre yoluna bağlanıp oradan Karşıyaka’ya ya da Turhal tarafına gidilebilmesi ile ilgili imardaki arkadaşlarımız da yine bir çalışma yapıyor. Bahsettiğim bu çalışmalar da şehre yeni yollar kazandırma açısından önemli çalışmalarımız arasında yer alıyor.  Parklardan, bahçelerden ziyade biraz daha somut eserlerden bahsetmek istedim. O yüzden diğer konulara hiç girmeden konuşmak istedim. İnşallah da faydalı olmuştur mülakatımız diye düşünüyorum. Şehrimize hayırlı olsun diliyorum.”

AKTÜRK: ŞEHRE YAPTIĞINIZ HİZMETLER İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Gazetemiz Genel Yayın Danışmanı Mehmet Aktürk ise, “Başkanım bu görüşme bizim için de bir 2020 yılı değerlendirmesi oldu. Eskiden belediye başkanları ile mülakat yaparken; işte başkanım senenin başında 60 proje demiştiniz, 90 proje demiştiniz, 50 proje demiştiniz… Bunun kaç tanesi oldu filan derdik. Ama şimdi görüyoruz ki artık projelerinizi takip edemiyoruz. Yani şehrin ihtiyacı neyse buna anında müdahale ediliyor. Artık sözü verilen projeler bir taraftan yapılırken, yeni başka şeyler de konuşulup yapılıyor. Biz hem yeni yerimize, yeni gazetemize yaptığınız ziyaretten ötürü, hem de şehrimize yaptığınız bu hizmetlerden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Şunun da bilinmesini istiyoruz ki, biz evet sizin yapmış olduğunuz çalışmaları yakından takip ediyoruz, yazıyoruz, yazdığımız her şeyi de inanarak yazıyoruz. Bu anlattıklarınızla da bunu bir kez daha ispat etmiş oluyorsunuz. Yaptığınız bu güzel hizmetlerden dolayı size ve ekibinize teşekkür ediyoruz.” Diye konuştu.

HABER: Mihriban KOÇAKER-Dursun Ekrem ER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x