google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
300 mirasçısı olan 170 yıllık Hamam Restorasyon bekliyor

300 mirasçısı olan 170 yıllık Hamam Restorasyon bekliyor

Tokat'ın Almus ilçesinde 300’ün üzerinde mirasçısı bulunan ve yaklaşık 50 yıldır kullanılmayan 170 yıllık tarihi Cin Hamamı, 4 Ocak 2021 günü toplanacak İl Genel Meclisi toplantısının gündem maddeleri arasında yer alıyor

30 Aralık 2020 - 22:57

Tokat İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi 23/3. Dönem 1. toplantısı 1. Birleşimi 4 Ocak 2021 günü saat 14.00’da yapılacak. 26 Gündem maddesinin ele alınacağı toplantıda; Tokat’ın Almus ilçesi Kurtuluş Mahallesinde bulunan tarihi 170 yıl öncesine dayandığı söylenen Cin Hamamı’nın araştırılarak İl Genel Meclisi’nin bilgilendirilmesi talebine ilişkin Orman, Gölet ve Su Ürünleri Komisyonu ile Çevre ve Sağlık Komisyonu (Müşterek) raporunun görüşülerek konunun karara bağlanması gündeme alınacak.

Tokat'ın Almus ilçesinde 300’ün üzerinde mirasçısı bulunan ve yaklaşık 50 yıldır kullanılmayan 170 yıllık tarihi Cin Hamamı, bakımsızlık nedeniyle harabe halinde restore edilmeyi bekliyor. Yaklaşık 1970 yılına kadar kullanıldığı söylenen Cin Hamamı (Eski Hamam)’ın geçmiş yıllarda restore edilmesi talebi gündeme gelmişti.

Tarihi Cin Hamamı’nın restore edilmesiyle ilgili bir adım olarak toplantıda gündeme gelecek olması Kurtuluş mahallesi sakinlerini heyecanlandırdı. Yıllardır atıl vaziyette olan ve çocuklar için de tehlikeli bir oyun alanı haline dönüşen hamamın mimari yapısı da dikkat çekiyor. Kubbe şeklinde havalandırma ve ışıklandırma sistemi bulunan hamam şuan maalesef pislik içinde.  

Türkiye’de yüzlerce geleneksel hamamdan pek azı geriye kaldı. Buharın, kesenin, sulu ya da sabunlu masajın etkisiyle bir detoks merkezi işlevi de gören hamamlar özellikle turistlerin ilgisini çekiyor.

Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Tuncay Şahin, tarihi yapının yaklaşık 300’ün üzerinde mirasçısı bulunduğunu ve yıllardır uzlaşma sağlanamadığı için harabe şekilde kaldığını belirterek 170 yıllık tarihi hamamın hem mahalleye hem Almus’a restore edilerek kazandırılmasını tüm Kurtuluş mahallesi sakinleri olarak istediklerini belirtti. Muhtar Şahin, Cin Hamamı’nın ismini Karasu diye adlandırılan bir sudan aldığını belirtti.

Kaynak: Haber: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kazada ölen polisin kızına hediye ev
Kazada ölen polisin kızına hediye ev
MANDA ÜRETİMİNDE TOKAT 4. SIRADA
MANDA ÜRETİMİNDE TOKAT 4. SIRADA