436 çiftçiye güneş paneli dağıtıldı

436 çiftçiye güneş paneli dağıtıldı

Tokat Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında 436 çiftçiye güneş paneli dağıtıldı.

12 Nisan 2019 - 11:47

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Tokat Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği işbirliğinde hazırlanan Mobil Koyun Keçi Banyoluk Projesi ve Göçerlere Bir Umut Aydınlık Projesi kapsamında il merkezine bağlı köylerde hayvancılıkla uğraşan 436 çiftçiye güneş paneli dağıtıldı. Güneş paneli dağıtım törenine, Ak Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Ak Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat, Orman ve Tarım İl Müdürü Orhan Şahin, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Dökülen, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Turan Saldırıcıer, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Demir, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Köten ve çiftçiler katıldı.

Törende açılış konuşması yapan Tokat Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Turan Saldırıcıer, Çiftçilerin yağmur, çamur, kar, kış demeden hayatın bütün zorluklarına rağmen Ülkemize katma değer üretmek için seferber olduklarını kaydetti. Saldırıcıer, konuşmasına şöyle devam ederek “Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği olarak sizleri temsil etmekten onur duyuyor ve emeklerinizin karşılığını alabilmeniz için yoğun çaba sarf ediyoruz. Yaptığımız birçok Projeden bölgelerimizin uzaklığı nedeniyle herkes haberdar olamayabiliyor. Göreve başladığımız günden beridir birçok Projeye imza attık ve hayata geçirdik. 2015 yılında mücadelesine başladığımız Koyun Keçi Banyo Havuzu Projemiz şu an itibariyle hayata geçmiş ve birkaç gün içerisinde hizmetinize sunulacaktır.            Geçen sene 409 adet Güneş Paneli dağıtımı yaptık. Bu sene ise 436 adet Güneş Paneli dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Bir diğer hayalimiz ise yetiştiricilerimizin Damızlık Koç ve Teke ihtiyaçlarını karşılayacağımız Damızlık Koç Teke İstasyonu kurmaktı. Çok yorulduk, çok zahmete ve riske girdik. Ama Hamdolsun bu hayalimizi de gerçekleştirdik. Yetiştirmiş olduğumuz Karayaka ve Akkaraman Koçlarımızı %50 hibeli olarak bu ay sonu itibariyle dağıtacağız. Bir defa daha hatırlatmak istiyorum, Koç ihtiyacı olan yetiştiricilerimiz Birliğimize başvuru yapabilirler. Çoban Sigorta Desteği göreve başladığımız yıllarda 300 koyundu. Çalışmalarımız neticesinde 250 başa düşürüldü. Şimdi ise 200 anaç koyunu olan yetiştiricilerimiz sigorta desteğinden faydalanabilirler. Bizlerin önerileri ve Tarım Bakanlığımızın onayı ile önümüzdeki yıl itibariyle sürüde bırakılarak kesime gitmeyen damızlık dişi kuzular için ekstra 100 TL destek verileceğini belirtmek isterim. Bu bağlamda Tarım Bakanlığımıza teşekkür ederim. Sizlere hizmet etme fırsatı sunduğunuz için öncelikle siz değerli çoban kardeşlerime, akabinde çalışmalarımızın hayata geçirilmesine katkı sağlayan bütün kamu, kurum ve kuruluşlarına teşekkür ederim” dedi.

“Tokat’ta 370 bin küçükbaş hayvan var”

Tokat’ın tarımda ilkleri yapan bir il olduğunu belirten Ak Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan ise, “Tarım müdürü ve birlik başkanlarımızın çalışmalarıyla güzel bir birlik kampüs alanı oluşturduk. Çiftçilerimiz tarım il müdürlüğündeki işlerini ve birliklerdeki işlerini burada halledip köylerine dönebilecekler. Tokat’ta 370 bin küçükbaş hayvan var. Karadeniz Bölgesinde küçükbaş hayvan varlığında birinci iliz. 310 bin civarında da büyükbaş hayvan varlığımız var. Buda Karadeniz Bölgesinde bizi ikinci yapıyor. Hayvancılığın daha çok gelişmesi için biz teşviklerimizi artırarak devam ettireceğiz. Bu dağıtmış olduğumuz güneş panelleri ile yaylaya çıkan çiftçi kardeşlerimiz elektrik ihtiyaçlarını karşılayacaklar” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından güneş panelleri çiftçilere dağıtıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mursi’nin ölümünde Sisi’ye tepki
Mursi’nin ölümünde Sisi’ye tepki
Çocuk parkında korkunç kaza
Çocuk parkında korkunç kaza