50 kuruş zam yiyen simit 25 kuruş ucuzladı

50 kuruş zam yiyen simit 25 kuruş ucuzladı

Tokat’ta geçtiğimiz ay simit fiyatının 1 TL’den 1,50 kuruşa çıkması ile yaşanan zam tartışmasının ardından simitte 25 kuruş indirime gidilerek 1, 25 kuruştan satılmaya başlandı. Vatandaşın simiti zamsız yemesi gerektiğini söyleyen Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise “Sürecin takipçisi olacağız” dedi.

09 Ekim 2018 - 17:34

Tokat’ta Eylül ayında 1 TL’den  1,50 kuruşa çıkan simit fiyatlarında 25 kuruş indirime gidildi. Konuyla ilgili Tokat Ekmekçiler Çörekçiler ve Pastacılar Odasından henüz resmi açıklama gelmedi ancak simit tezgahlarında 1,25 kuruş ibaresi yer aldığı görüldü. Konuyla ilgili ilk açıklama ise Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’ndan geldi.

Eroğlu, “Geçtiğimiz Eylül ayında simit fiyatlarına yüzde 50 bir zam gelmişti. Simit fiyatları 1 TL’den 1.50 TL’ye yükselmişti. Tabii biz bunu duyduğumuzda hemen ilgili odamızın ve yine diğer sivil toplum kuruluşlarımızın başkanlarıyla görüşmeler yaparak simit fiyatının neden arttığını sorduk. Susam ve un fiyatlarının çok yükseldiğinden, diğer giderlerin de çok yükseldiğinden dolayı böyle bir zam yapıldığını söylemişlerdi. Bunu tasvip etmediğimizi, bu artışın hakkaniyet getirmediğini kendilerine ifade etmiştik. Sağ olsunlar dün yapılan toplantılarda simit fiyatlarında indirim yapacaklarını söylediler. Biz kendilerine çok az bir zam yapılsın hatta mümkünse zam geri çekilsin diye bir ifadede bulunmuştuk. Muhtemelen simidin fiyatı 1.25 TL gibi bir fiyata çekileceğini söylediler. Biz bunu da kabul etmeyeceğimizi onlara ifade ettik. Susama ya da una zam gelmiş olabilir lakin daha makul bir zamla hatta zamsız bir şekilde vatandaşın simit yemesi gerektiğini yine kendilerine aktardık. Tabii olumlu adımlar atıldı. Bizler de şimdi heyecanla bekliyoruz. Fiyatları ne kadar indirdiklerini yakın zamanda göreceğiz. İnşallah zammın tamamını iptal etmişlerdir diye umuyoruz. Yani simit fiyatları inşallah yeniden 1 TL’ye çekilmiştir diye temenni ediyoruz. Bu sürecin tabii ki takipçisi olacağız” dedi.

Ekmek fiyatlarına zam yapılması talebine de karşı olduklarını söyleyen Eroğlu, “Ekmek fiyatlarıyla ilgili de henüz bize ulaşmış bir bilgi yok. Ekmeğe de zam geldiği takdirde duruşumuz nettir. Asla buna izin vermeyiz ve bu konuda taviz de vermeyiz. Ekmek fiyatlarının artırılması konusunda biz de duruşumuzu gösteririz. Özellikle ülkemizde son zamanlarda ekonomik dalgalanmalar neticesinde olmayan bir ekonomik kriz varmış gibi gösteriliyor. Hem dış kaynaklı hem de içerideki bazı mihraklar tarafından böyle bir algı oluşturulmaya çalışıldığını görüyoruz. Bunun asla kabul edilebilir olmadığının da altını bir kez daha çizmek istiyorum. Bu işi fırsat bilenlerin de yaptıkları hiçbir şekilde doğru değil” diye konuştu.

Yaptıkları denetimlerde esnafın rafta farklı kasada farklı fiyat verme gibi bir girişimde bulunmadığını gördüğünü söyleyen Eroğlu son derece sevindiğini ifade etti.

 

 

Kaynak: Mihriban Koçaker

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mursi’nin ölümünde Sisi’ye tepki
Mursi’nin ölümünde Sisi’ye tepki
Çocuk parkında korkunç kaza
Çocuk parkında korkunç kaza