>
7. Uluslararası Tarih Eğitimi Sempozyumu TOGÜ’de yapıldı

7. Uluslararası Tarih Eğitimi Sempozyumu TOGÜ’de yapıldı

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından hazırlanan “7. Uluslararası Tarih Eğitimi Sempozyumu” açılış programı gerçekleştirildi.

20 Eylül 2021 - 19:51

Sempozyuma Vali Dr. Ozan Balcı, Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Nevşehir Hacı Bektaşı Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Rektör Yardımcılarımız, protokol ve öğretim üyeleri katıldı.

 

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Sempozyum Düzenleme Komitesi Başkanı Doç. Dr. Fatih Yazıcı bu sempozyumun Tokat’ta düzenlenmesinin oldukça anlamlı olduğunu ifade etti. Tokat’ın Antik Çağ, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin canlı izlerini barındıran önemli bir tarihi olduğunu ifade eden Yazıcı Anadolu'nun ilk medreselerine ev sahipliği yapması açısından da Tokat’ı önemli kıldığını söyledi. Sempozyum ile ilgili sayısal verileri de paylaşan Yazıcı 100'ün üzerinde yerli ve yurt dışından araştırmacının bildiriler ile sempozyuma destek verdiğini, sempozyum programında 4 adet panel, 1 konferans ve 3 atölye çalışmasının yer alacağını duyurdu.

 

TÜM ÖĞRENCİLERE ‘DEĞERLERİMİZ’ SEÇMELİ DERSİ VERİLİYOR

Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin, üniversite bünyesinde Değerlerimiz seçmeli dersinin tüm öğrencilere verildiğini ve bu ders ile ilgili olarak da eğiticilerin eğitiminin tamamlandığını söyledi. Tarihimizi hepimizin bildiğini ancak tarihimizi özümseyerek üzerimizde etkisinin olması gerektiğini ifade eden Rektör Şahin lise eğitiminde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Öğretmeninin dersi neredeyse yaşayarak anlattığını ve tarih, kültür, Atatürk sevgisini kendilerine aşıladığını ifade etti. Bu anlamda bilgiyi bilmenin ve karşıdakinin hayatını etkileyecek nitelikte aktarmanın önemine değinen Rektör Şahin, bugünkü uluslararası sempozyumun konusunun da Tarih eğitimi ve onun eğiticilerinin bu örneklerden yola çıkarak alması gereken yüksek kültür, eğitim, bilgi ve beceri olduğunu söyledi. Şahin konuşmasını sempozyumu düzenleyen ve katkı verenlere teşekkürlerini ileterek sonlandırdı.

 

VALİ BALCI: TOKAT ÖNEMLİ BİR TARİHİ ŞEHİR

Vali Dr. Ozan Balcı konuşmasında, Tokat’ın çok güzel ve klasik Anadolu insanının özelliklerini yansıtan bir şehir olduğunu, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserlerini bünyesinde barındıran önemli tarihi bir şehir olduğunu ifade ederek sempozyumun Tokat’ta gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tokat hakkında açıklayıcı bilgiler de aktaran Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın yarısının orman, kalan yarısının 4’te üçünün tarım arazisi ve 4’te birinin meralarla kaplı olduğunu ve 3 büyük nehrin Tokat’tan geçtiğini ifade ederek katılımcıların burayı mutlaka gezmelerini söyledi. Balcı konuşmasını sempozyuma katkı verenlere teşekkürlerini ileterek bitirdi.

 

Konuşmalar sonrası moderatörlüğünü Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Eren Yürüdür’ün yapmış olduğu “Göçmenlik Yurttaşlık ve Tarih Eğitimi” konulu açılış paneli gerçekleştirildi. Panele Nevşehir Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin ve Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Köksal konuşmacı olarak katıldı.

 

Açılış paneli akabinde Hacı Bektaşı Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin Rektör Prof. Dr. Bünyamin Şahin’i makamında ziyaret etti.

2021/09/2021-09-20-19-54-44.jpg
2021/09/2021-09-20-19-54-51.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Patlayan lastik kaza yaptırdı: 4 yaralı
Patlayan lastik kaza yaptırdı: 4 yaralı
TOKAT’TA PROJELERİ HIZLANDIRACAĞIZ
TOKAT’TA PROJELERİ HIZLANDIRACAĞIZ