>
771 YIL ÖNCEKİ HALİNE KAVUŞAN KÖPRÜYÜ BAKAN HİZMETE AÇACAK

771 YIL ÖNCEKİ HALİNE KAVUŞAN KÖPRÜYÜ BAKAN HİZMETE AÇACAK

Tokat'ta 771 yıllık Hıdırlık Köprüsü'nde restorasyon çalışması tamamlandı. Tokat'ta, Selçuklular dönemine ait 771 yıllık Hıdırlık Köprüsü'nde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı himayelerinde gerçekleştirilen restorasyon çalışması bitti. Köprü Eylül ayında yapılacak açılışla yaya yolu olarak hizmete girecek

17 Eylül 2021 - 19:55

Tokat’ta Yeşilırmak üzerinde 1250 yılında Selçuklular tarafından inşa ettirilen tarihi Hıdırlık Köprüsü'nde restorasyon çalışmaları kapsamında daha önce yapılan 60 santimetre kalınlığındaki asfalt sökülerek, temizlik ve onarım gerçekleştirildi.

 

Aslına uygun taşlarla eksikleri tamamlanan köprü araç trafiğine kapalı kalmaya devam edecek. 1 yıl süren çalışma sonrasında yeniden açılışı yapılacak köprünün Eylül ayı içerisinde hizmete girmesi bekleniyor.

 

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU TALİMATI VERMİŞTİ

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu “Tarihi Hıdırlık Köprümüz eski hüviyetine böylece kavuşmuş oldu. 771 yaşında. Bugün halen yıllara meydan okuyan dimdik ayakta duran ve halen ilk günkü yapıldığı gibi sağlamlığını koruyan Hıdırlık Köprümüz inşallah çok yakın zamanda da böylece hizmete açılmış olacak. Tabii Hıdırlık Köprü'müzün hikayesi çok eski. 771 yıl önce II. Kılıçarslan döneminde yapılan hatta o dönem barış köprüsü diye de ifadede geçen önemli bir köprümüz.. Tabii yıllarca köprümüz birçok tadilatlar görmüş veya birçok belki restorasyonlar görmüştü ama ne yazık ki bundan bir sene önceki hali hiç de iç açıcı değildi. Sağ olsun Ulaştırma Bakanımız Tokat'ı ziyaretlerinde köprüyü görünce buranın hemen süratle yapılması ve restore edilmesiyle ilgili talimatlarını vermiş ve birkaç ay içerisinde de ihaleye çıkılmış ve yapılmaya da başlanmıştı” diye konuştu.

 

SELÇUKLU’NUN EN ÖNEMLİ 10 KÖPRÜSÜNDEN BİRİ

Köprüyle ilgili Eroğlu şu bilgileri verdi: “Köprümüzün yaklaşık uzunluğu 100 metre civarında bir uzunluğa sahip. Yine genişlik itibariyle de bir beş, beş buçuk metrelik bir genişliğe sahip. Köprümüz kitabesi olan çok ender köprülerden bir tanesi. Ve Selçuklu’nun bu coğrafyalarda yaptığı en önemli ilk 10 tarihi köprüden  bir tanesi. Gerçekten de bugünkü modern şartlarda bile mimarisiyle, geometri şekliyle yapılan belki birçok düşünceli çalışmalarla örnek olabilecek bir köprü. Hem günümüzü, hem geçmişi gerçekten içinde barındıran ve birçok da bilimselliği de içinde barındıran önemli bir köprü.”

 

ESKİ TAŞLAR GÜN YÜZÜNE ÇIKARTILDI

Restorasyonun tam manasıyla bittiğini duyuran Başkan Eroğlu, restore çalışmalarını detaylı şöyle anlattı: “Köprünün o güzelim eski taşlarının üzerinde 60 santimetrelik bir tabaka vardı. Yer yer asfalt, yer yer yine betonlardan o güzel tarihi taşların üzeri örtülmüş ve kapatılmıştı. İlk başta orasının temizlenmesiyle başlandı. Ve 60 santimetrelik o tabaka kazma kürekle yaklaşık üç ay boyunca çok büyük titizlikle, taşlara zarar vermeden temizliği yapıldı. O eski taşlar ortaya çıkartıldı. Tabii eski taşlar çıkartılırken de yüzde 40’lık bir kısmı yine sapasağlam duruyor idi. Ama geri kalan köprünün üzerindeki yüzde 60’lık taşlar ise belki daha önceki yıllardan kaynaklı, bilemiyorum ama altı boş idi ve sadece toprakla kapatılmıştı. O yüzde 40’lık eski taşların yanına yeni günümüz taşları ama o eski taşlara uyum sağlayacak taşlar koyularak bir defa köprünün üzerindeki taş döşeme ve o eski taşların ortaya çıkartılması işlerin bitti.

 

GÜÇLENDİRME YAPILDI, TEMİZLENDİ, KİTABESİ YERLEŞTİRİLDİ

İkinci olarak güçlendirme çalışmasından bahseden Başkan Eroğlu, “6 tane gözesi olan bir köprü ve her bir gözesinin de haliyle yeniden sağlamlaştırılmasıyla alakalı bir önemli çalışma vardı. Ve son derece modern tekniklerle ama tarihi de muhafaza ederek restorasyon işlemleri yapılarak güçlendirme çalışması da böylece tamamlandı. Üçüncü olarak yine taşların silinmesi. Zira 770 yıldır bu taşların üzerine yağmurlar yağıyor, karlar yağıyor tozlar, haliyle üzerini kapatmıştı ve tek tek kumlama yöntemiyle bu taşlar tertemiz bir şekilde silindi. Tabii dördüncü olarak kitabesi tertemiz yapıldı ve asıl kitabe konuldu. Tıpkı basımı değil birebir aynı. O eski hitabesi olan kitabe yeniden yerine yerleştirildi. Bu yapıldı. Bir de gece ışıklandırılmasıyla beraber çevre etrafındaki yine peyzajla birlikte köprümüz bütün bu çalışmaları şu anda bitirilmiş bulunmakta.”

 

ULAŞTIRMA BAKANI AÇILIŞA DAVET EDİLDİ

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nu tarihi Hıdırlık Köprüsünün restore sonrası açılışına beklediklerini söyleyen Başkan Eroğlu, Bakan Karaismailoğlu’nu Tokat7a davet ettiklerini ve bu ay içerisinde geleceği yönünde beklentiyi aktararak köprüyü hizmete açacaklarını ifade etti.

ÖZEL HABER / Dursun Ekrem ER

2021/09/2021-09-17-19-58-06.jpg
2021/09/2021-09-17-19-58-11.jpg
2021/09/2021-09-17-19-58-17.jpg
2021/09/2021-09-17-19-58-21.jpg
2021/09/2021-09-17-19-58-23.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT’TA PROJELERİ HIZLANDIRACAĞIZ
TOKAT’TA PROJELERİ HIZLANDIRACAĞIZ
Patlayan lastik kaza yaptırdı: 4 yaralı
Patlayan lastik kaza yaptırdı: 4 yaralı