8 Mart’ta Hanımlara Hediye kültür merkezi

8 Mart'ta Hanımlara Hediye kültür merkezi

Açtığı iki Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi ile yaklaşık 25 bin bayan kursiyer sayısını aşan Tokat Belediyesi, Semerkant mahallesinde Gülbahar Hatun Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi ve Yer altı Çarşısında Hanımeli Satış Merkezi’ni 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde hizmete sundu

09 Mart 2018 - 10:55 - Güncelleme: 09 Mart 2018 - 10:58

Tokat Belediyesi Gülbahar Hatun Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi ile Hanımeli Satış Merkezi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde açıldı. Semerkant Mahallesi’nde açılan merkezde Ahşap boyama, kumaş boyama, takı tasarım, yöresel bebek, diksiyon, cilt bakımı, kuaförlük, halk oyunları ve Türk sanat müziği kurslarının yanı sıra tahta baskı ve oymacılık, kilim kursu gibi birçok kursun yanı sıra fitness-plates, bilgisayar, web tasarım, yaşam koçluğu, okuma-yazma, resim ve yağlı boya gibi eğitim ve kurslar ile aktivitelere de imkan verilecek.

Gülbahar Hatun Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi ile Hanımeli Satış Merkezi dün düzenlenen programla açıldı. Açılışa Tokat Valisi Dr. Ömer oraman ve eşi Neşe Toraman, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve eşi Hatice Eroğlu, Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Tokat İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hidayet Arıkan ve eşi Gülşen Arıkan, Kültür merkezi hocaları ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılışta konuşan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, başta şehit anneleri olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı. Erkekler Günü olmadığını bu yüzden kadınlara verilen önemin ve değerin en önemli göstergesinin kadınlar günü olduğunu söyleyen Başkan Eroğlu, “peygamberimizin “Cennet annelerin ayağının altındadır” sözü ile kadını övdüğünü hatırlatarak “Sizler bizim baş tacımızsınız” dedi.

“KADININ OLMADIĞI YERDE DEMOKRASİ OLMAZ”

Kültür Merkezi hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı yüp Eroğlu, SGK’dan kiraladıkları yaklaşık 800 metrekarelik merkez alanında 20’den fazla odada kurslar ve sosyal aktiviteler sağlanarak kadınların hem sosyalleşeceğini hem de ekonomiye katkı sağlayacağını belirtti. Eroğlu “Şuanda 2 merkezimizde 25 bine yakın kursiyerimiz oldu. Yılda 10 binin altına düşmüyor bizim kültür ve sanat merkezlerimiz. Buralarda kurslar alıyor, el becerilerini geliştiriyor ve dostluklar kuruyorlar. Bu çok önemli. Burada sportif, sanatsal ve kültürel faaliyetlerde bulunuyorlar. Burası adeta bir okul gibi. Sağolsun Halk Eğitim Müdürlüğü eğitim anlamında bize çok destek veriyor. Hepsine teşekkür ediyorum. Biz biliyoruz ki kadınımızın olmadığı yerde demokrasi olmaz. Kadınımızın olmadığı, başarı olmaz. Kadınımızın olmadığı yerde sosyalleşme olmaz. Biz de  bunu bilerek ve görerek her alanda tüm şehrimizde kurumlarımızda siz hanımlarımızı baş tacı etmenin, yüzünüzde tebessüm oluşturmanın gayretindeyiz” dedi.

Yer altı Çarşısında ki Hanımeli Satış Merkezine de değinen Eroğlu, bu kültür sanat merkezlerinde ortaya çıkartılan eserlerin satılarak hanımlara gelir sağlaması amacıyla Yer altı Çarşısında 2 adet dükkanı Hanımeli Kültür Sanat Satış Merkezi haline getirdiklerini bildirdi.

VALİ TORAMAN: KADINLARIMIZI TAKDİR ETMELİYİZ

Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman ise “Evimizin temel bireyi dayanağı Türk kadınıdır. Türk kadını girdiği her işten yüzünün akıyla çıkmış müstesna bir topluluğu oluşturuyor. Dolayısıyla ailemizin temel dayanağı olan kadınlarımız aynı zamanda toplumumuzun da temel bireyini oluşturuyor. Üretkenlikleri, çalışkanlıklarıyla görünür ve görünmez çok büyük hizmetler ifa ediyorlar. Onun için bunun yanlızca sembolk olarak bir günde anılmaması lazım. Her günümüzde, her anımızda annelerimizi, eşlerimizi, kardeşlerimizi, haklarını teslim edip yaptıklarını takdir etmemiz gerekiyor” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üniversiteli öğrenciler doyasıya eğlendi
Üniversiteli öğrenciler doyasıya eğlendi
3 SEHiT
3 SEHiT