9 bin ceviz fidanı daha toprakla buluştu

9 bin ceviz fidanı daha toprakla buluştu

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Bakışlı Köyünde 500 dekarlık alanda 9 bin ceviz fidanın toprakla buluştuğu törene katıldı. Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’taki ceviz üretiminin iki katına çıkarılacağını kaydederek, “Çiftçinin, üretimin dostuyuz. Tarımın yanındayız. Tarım ve hayvancılığa tam destek veriyoruz.” dedi

13 Aralık 2019 - 11:56

Tokat Valiliği koordinesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen, Tarım Tokat Tokat Cevizle Kalkınıyor Projesi kapsamında, DOKAP ve İl Özel İdaresinin bütçe desteğiyle, Devlet-vatandaş işbirliği ile Tokat merkeze bağlı Bakışlı Köyünde ceviz fidanı dikim töreni düzenlendi.

Bakışlı köyünde yıllık 250 ton ceviz üretimi ile ekonomiye yaklaşık 5 milyon TL katkı sağlayacak proje Tokat genelinde 14 bin dekar alanda uygulanacak. Projenin hayata geçmesi ile 240 bin ceviz fidanı yetiştirilecek. Bu sayede Tokat’ın mevcut ceviz varlığı yaklaşık yüzde 72 artacak. 

CEVİZ ÜRETİMİ 2 KAT ARTACAK

Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ta bu yıl 240 bin ceviz fidanının 14 bin dekar alanda toprakla buluşacağını söyledi. Tokat’taki ceviz üretiminin iki katına çıkarılacağını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Bunlar çok önemli projeler. Memleketimizi milletimizi sevmeyle ilgili projelerdir. Fidanlar memleketin milletin kurduna kuşuna, havasına suyuna, börtüsüne böceğine, florasına faunasına ekonomisine katkı sağlayacak. Tokat’ın Niksar’ından, Erbaa’sına, Artova’sından Tokat merkezine, Turhal’ından Başçiftlik'ine kadar ceviz yetişen her yerde fidan dikeceğiz. Tüm çiftçilerimizi kutluyorum. Burada 9 bine yakın fidan dikilecek. 500 dönümde ceviz alanı olacak. 5-10 yıl sonra buraları tanıyamayacaksınız.” dedi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaz Gölü ziyarete kapatıldı
Kaz Gölü ziyarete kapatıldı
“TOKAT ÇOK İYİ YERLERE GELECEK”
“TOKAT ÇOK İYİ YERLERE GELECEK”