google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Adalet Bakanı Gül’den, MHP’li Bulut’a destek

Adalet Bakanı Gül'den, MHP'li Bulut'a destek

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelerek 2019 yılını değerlendirdi ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı. MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut hakkında Ankara Barosu tarafından başlatılan disiplin soruşturmasının sorulması üzerine Gül, "Baronun soruşturması kabul edilemez. Yücel Bulut, değerli bir hukukçu ve milletvekilidir” dedi.

13 Ocak 2020 - 10:27 - Güncelleme: 16 Ocak 2020 - 12:54

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ankara Hakimevi'nde gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelerek 2019 yılını değerlendirdi ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı. FETÖ'nün "siyasi ayağı"na yönelik soruşturma yapılıp yapılmadığına ilişkin soru üzerine Gül, "Yargı siyasi veya değil diye ayrım yapmaz. Gereğini yapar ve yapmaktadır. Hiçbir yargı mercii buna gözünü kapatamaz. FETÖ ile mücadelede asla rehavete düşmeden çalışma yapmak gerekiyor. Ucu nereye gidiyorsa sonuna kadar gidecek bir mücadele ve yaklaşım perspektifini ortaya koymak gerekmektedir. FETÖ üyeliği anlamında bir suç teşkil eden eylemleri olan kim varsa, kimsenin bu konuda bağışıklığı yoktur. Herkes, nerede, hangi kurumda olursa olsun, hangi ayağı olursa olsun elbette yargı ve ilgili tüm kurumlar bunu tespit edip bu mücadeleyi vermektedir" dedi.


"'Hepsini temizledik, kimse kalmadı' diye bir yaklaşıma sahip olamayız"


Gül, FETÖ ile iltisaklı hakimlerle ilgili çalışmaların sürdüğünü, dün de Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun gündeminde bu konunun olduğunu bildirerek, "Bu hafta da çalışmalar devam edecek. 'Hepsini temizledik, kimse kalmadı' diye bir yaklaşıma sahip olamayız. Bu konuda Hakimler ve Savcılar Kurulu titizlikle çalışmasını sürdürüyor" diye konuştu.


MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut hakkında Ankara Barosu tarafından başlatılan disiplin soruşturmasının sorulması üzerine Gül, "Baronun soruşturması kabul edilemez. Yücel Bulut, değerli bir hukukçu ve milletvekilidir. Yargı bu konuda hassasiyet gösterirken, tüm kurumların da elbette aynı hassasiyeti göstermesi lazım. İnsanların lekelenmesi asla kabul edilir bir durum değil" ifadelerini kullandı.


Gül, MHP'nin sunduğu şartlı ceza indirimine ilişkin çalışma olup olmadığına yönelik soru üzerine hem AK Parti grubunun, hem yönetiminin, hem de Adalet Bakanlığının bu konu üzerinde çalıştığını kaydetti. Gül, "Bu konu üzerinde tüm yönleriyle iyi halliliğe varıncaya kadar masaya yatırılması gereken bir konu. Partinin yetkili kurullarına da yaptığımız teknik çalışmaları sunduk. Ama kanun nasıl şekillenir, çerçevesi nasıl belirlenir bu Meclisin, özellikle AK Parti grubunun vereceği kararla ortaya çıkacaktır" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x