>
ADAYLIĞINI PROJELERİYLE AÇIKLADI

ADAYLIĞINI PROJELERİYLE AÇIKLADI

Tokat Madeni Sanatkarlar Odası Başkanlığı’nın Ocak ayında gerçekleştirilecek seçimlerinde ilk adaylık açıklaması Mücahit Duran ve yönetiminden geldi. Başkan Adayı Duran, düzenlediği basın toplantısında projelerini anlattı.

01 Aralık 2021 - 20:50 - Güncelleme: 03 Aralık 2021 - 21:11

Tokat’ta Küçük Sanayi Sitesinde düzenlenen basın toplantısına yerel ve ulusal gazetelerin ve medya organlarının temsilcileri katıldı. Mücahit Duran’ın Başkan Adaylığını ilan ettiği toplantıda, yönetime talip olan Eyüp Koşger, Levent Sağsoyu, Melih İroç, Eren Yılmaz, Ünal Altınbaş, Aslan Darıhan, Selim Yılmaz, Kayhan Erenler ve Mustafa Alan da hazır bulundu. Projelerin konuşulduğu toplantıda Başkan Adayı Mücahit Duran seçimi kazanmaları ile birlikte, hem sanayi ustalarının gelişen teknolojiye ayak uydurmalarına yönelik eğitimler vereceklerini, hem de çırak sıkıntısını ortadan kaldıracak projeleri hayata geçireceklerini söyledi.

 

AYAĞI YERE BASAN PROJELERİMİZ VAR

Başkan Adayı Mücahit Duran yaptığı konuşmada: “Madeni Sanatkarlar Odası yönetim kuruluna adaylığımızı açıkladığımız bugünde bizi yalnız bırakmadığınız için size teşekkür ediyorum. Buraya bizim çıkış amacımız artık ben değil biz demek içindir. Ben değil biz deme sebebimiz istişareye dayalı bir yönetim anlayışına sahip olmamız. Burada 950 tane üye var. Bu üyelerin hepsi bizim dönemimizde başkan olacak. Hepsi yönetim kurulu üyeleri olacak. Buradaki bizim amacımız sanayi esnafını tekrar eski günlerine geri döndürmek. Yani birlik, beraberliği, bu kutuplaşmayı bırakıp artık bir arada olmalarını sağlamak. Bu görev bize verilirse çok güzel projelerimiz var. Ayağı yere basan projeler bunlar.”

 

ÇIRAK SORUNUNA, SOSYAL, KÜLTÜREL VE SPORTİF FAALİYETLERLE ÇÖZÜM

“Bizim gelecekle alakalı en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi sanayi esnafının geleceğe dair sanatını devredeceği çıraklar bulamaması. Yani geleceğe usta yetiştiremiyoruz. Bununla alakalı projemi şöyle. Bununla alakalı Gençlik Spor, Milli Eğitim, Valilik ve Halk Eğitim ile iletişime geçtik. Geleceğe dair çocuklarımızın bir meslek edinmeleri gerektiği ortada. Biz bunları aileleriyle birlikte sanayiye, madeni sanatkarlar odasına davet edeceğiz. Aileleriyle tanışacağız, çocuklarla tanışacağız. Onlara hangi iş kolu, hangi meslekte, nerede çalışmak istiyorlarsa muvafakatname ile çocukları alacağız. Onlara ilk önce madeni sanatkarlar logolu tulumlarını vereceğiz. Tulumlarını verdikten sonra hangi iş kolunda çalışacaksa, elimizle oraya götüreceğiz. Biz bu çocukları bırakmayacağız. Birbirlerini tanısınlar, bilsinler diye öğle araları 1 saat bu gençler birlikte öğle yemeği yiyecek. Hem bir arada olacaklar hem birbirleriyle tanışacaklar. Gelen gençler birbirleri ile sosyalleşecek. Onları yine bırakmayacağız. Dilerlerse Gençlik Spor'dan spor testine sokacağız. Hangi branşta, hangi sporu yapmak istiyorsa o branşta devam ettireceğiz çocukları. Spor yapmıyor ise halk eğitimle anlaştık. Halk eğitimde hangi müzik, hangi bir enstrümanı çalmak istiyorsa onunla haftanın üç günü iş çıkışlarında haşır neşir olmalarını sağlayacağız. Yani buraya gelen çocuklar, hem meslek öğrenecekler, hem sosyalleşecekler, hem spor yapacaklar hem de kültürel faaliyetlerde bulunacaklar. Çocukları biz sadece iş hayatına değil, sosyal hayata da kazandırmış olacağız.”

 

SANAYİ ESNAFI DEĞİŞEN TEKNOLOJİYE ADIM UYDURACAK

“Sanayi esnafını da sürekli onları diri tutmak için bazı projelerimiz olacak. Sanayide çalışma şartları çok zor. Yani ağır iş şartları var. Bu ağır işlerin yanı sıra gelişen teknolojiyle birlikte artık yeni uzmanlık alanları da doğuyor. İşte bu esnafımızı da rekabetin içerisinde tutabilmek, piyasanın dışında kalmamasını sağlamak için çalışmalarımız olacak. Bu çalışma sanayi esnafımızın da artık kendini özel hissetmesini sağlayacak. Hobilerine göre kurslar açacağız, gezilerimiz olacak. 3 günlük il dışı gezilerden bahsetmiyorum. Biz yurt dışına da açılacağız nasip olursa. Niye? Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Teknolojiyi çok yakinen takip etmemiz gerekiyor. Bu yüzden de yurt dışı gezileri önemli, yazılımlar önemli, bilgisayarlar önemli. Tokat'tan bu küçülmeden dolayı çok giden esnafımız var. Onları burada tutmamız gerekiyor. Biz en iyi ustalar hangisiyse onları Tokat’a getirip eğitimler aldıracağız. Diyeceğiz ki bize bir ay boyunca her şey bize ait. Kalması, yemesi, içmesi ama bir ay boyunca bize, ustalarımıza yaptığınız işle alakalı kurslar verin. Mesela Tokat’ta otomatik şanzımanla alakalı usta yok. Önceliğimiz bu olacak. Bu şekilde inşallah bu otomatik şanzımanlı, teknolojik arabalarla yani yeni nesil arabalarla alakalı kurslarımızla gerek burada, gerek yurt dışında güzel işler ortaya koyacağız.”

 

GELECEĞİ TESİS EDECEĞİZ

“Biz her zaman şunu söylüyoruz. Biz gelecek miyiz? Hayır! Biz gelecek değiliz. Biz geleceğe tesis edeceğiz. Hem geleceğe dair, hem ustalara dair birçok şeyi başaracağımıza inanıyoruz. Oda üyelerinin desteklerini bekliyoruz. Tüm arkadaşlarım adına hepinize teşekkür ediyor, kararımızın, üyelerimize, sanayi esnafımıza, şehrimize, bölgemize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyoruz” dedi.

Haber: Dursun Ekrem Er

2021/12/2021-12-01-20-54-10.jpg
2021/12/2021-12-01-20-54-13.jpg
2021/12/2021-12-01-20-54-16.jpg
2021/12/2021-12-01-20-54-19.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HER YERDE KAR VAR!
HER YERDE KAR VAR!
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki