AFAD afetlere karşı eğitiyor

AFAD afetlere karşı eğitiyor

2019 yılının afetlere hazırlık yılı ilan edilmesi nedeniyle Tokat’ta AFAD, araç ve ekipmanlarını tanıttı. Vali Ozan Balcı, “Tokat’ın deprem kuşağında yer almasına dikkat çekerek “Depremden korkmayın depreme hazırlık yapmamaktan korkun” dedi. Her türlü doğal afet, kaza ve boğulma vakalarına karşı eğitimler sürecek

20 Temmuz 2019 - 10:38

İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 yılının afetlere hazırlık yılı ilan edilmesi sebebiyle Tokat Valilik binası önünde Vali Dr. Ozan Balcı’nın katılımıyla Tokat AFAD Müdürlüğünün yaptığı iş ve işlemler araç gereç malzeme tanıtımı gerçekleştirildi. AFAD’ın kullandığı son teknoloji araçlar ekipmanlar tanıtıldı.

Programa Vali Ozan Balcı’nın yanı sıra Tokat Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu,  AFAD İl Müdürü Süleyman Yiğit, kurum müdürleri vatandaşlar katıldı. Fotoğraf sergisinin ardında AFAD’ın araç ve ekipmanları tanıtıldı. Temsili olarak bir trafik kazasında yaralı vatandaşı sıkıştığı araçtan kurtarma tatbikatı yapıldı.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, “Devletimizin birinci görevi halkımızın can, mal emniyetini korumak, güvenliğini sağlamak. AFAD’ın da varlık sebebi bu. Olağan üstü hallerde başta deprem olmak üzere, heyelan, , trafik kazaları, suda boğulma , kaybolma gibi vakalarda her zaman vatandaşımızın yanında olmak, onların zor günlerinde el uzatmak. Devletimizin, AFAD’ın sahip olduğu teknoloji, bilgi birikimi ve insan gücünü tanıtmayı amaçladık. Ayrıca eğitim programlarımız başladı. Tokat deprem kuşağında. Halkımızda duyarlılık meydana getirmemiz ve hazırlıklı olmamız lazım. Biz bu konuda hazırlıklarımıza devam ediyor ve sürekli kurum olarak tatbikatlar yapıyoruz. Daha da geliştireceğiz. İnşallah tüm okullarda da bunu yaygınlaştıracağız. Deprem başta olmak üzere heyelan,  trafik kazalarına doğru müdahale, suda boğulma gibi. Tokat’ın deprem kuşağında yer alması ciddiye alınması gereken bir konu. Bu işin şakası yok. Deprem olduğunda can ve mal kaybı yaşanmaması için bizim duyarlı olmamız lazım. Temel eğitimleri almamız lazım. AFAD olarak vatandaşa eğitimler vereceğiz. Depremden korkmayın depreme hazırlık yapmamaktan korkun. Deprem sonuçta doğal bir olay. Ne zaman olacağını bilmiyoruz. Vatandaşlarımızın zarar görmemesi için amaç hazırlıklı olmak ve farkındalık oluşturmak” dedi

Tokat İl Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürü Süleyman Yiğit, “Ülkemiz, Dünya’nın en önemli deprem bölgelerinden birisinde yer almakta ve büyük can ve mal kayıplarına yol açan doğal afetlerle sık sık karşılaşmaktadır. Topraklarımızın yüzde 66'sı 1. ve 2. derece deprem bölgesinde bulunmaktadır.  Toplum olarak, afet risklerini algılamak ve bunların zararlarını azaltmak, mümkünse ortadan kaldırmak için deprem risklerinin azaltılması konusunda hazırladığımız ülkemizin ilk stratejik belgesi ve 2023 yılına kadar bir yol haritası olan Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı (UDSEP-2023) 2013 yılında yürürlüğe girmiştir.  Bu stratejinin etkin bir şekilde yürütülmesi ile ülkemizin kısa-orta ve uzun vadede depremlere dirençli bir toplum hedefine ulaşacağı konusunda hepimiz kararlı bir şekilde çalışmalarımızı yürütmekteyiz” dedi.

2019 AFETLERE HAZIRLIK YILI İLAN EDİLDİ

Kurumlar ve halkın endüstriyel kaza tehlikelerinden de korunmasının büyük önem arz ettiğini belirten İl AFAD Müdürü Süleyman Yiğit, “Bu amaçla, doğal ve teknolojik afetlere hazırlıklı olmak ve ülkemizin müdahale kapasitesini yükseltmek için eğitim projeleri hayata geçirilmektedir. Bu kapsamda 2019 yılı İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu' nun başkanlığında yapılan açılışla Afetlere Hazırlık Yılı olarak ilan edilmiştir. Ülke olarak depremlerden en az zarar görmenin en önemli bileşeninin eğitim ve farkındalık çalışmaları olduğunu düşünmekteyiz. Toplumun her kesimini içine alan eğitim uygulamalar ve tatbikatlar ile ülkemizde depremlere karşı bir farkındalık ve dirençli toplum kültürünün de oluşacağı muhakkak. İlimiz Kurumlarının da, okullarında ve öğrenci yanlarında İl Müdürlüğümüz koordinesinde öğretmen, öğrenci ve personelleri kapsayacak şekilde eğitim ve tatbikat düzenlenmektedirler. Ayrıca, tatbikat ve etkinlikler ile okullarda dağıtılmak Üzere afetlere yönelik olarak Başkanlığımız tarafından hazırlanan eğitim broşürleri, öğrencilerimize ve öğrencilerimiz aracılığı ile de ailelerine dağıtılmaktadır”

2009’DAN BERİ 128 BİN 89 KİŞİ EĞİTİM ALDI

AFAD olarak yaptıkları eğitimden bahseden Süleyman Yiğit şu bilgileri verdi: “Şu an itibari 2015 yılında 35 Okul' da toplam 14 bin 1 öğretmen, öğrenci ve personele, 92 özel ve Resmi Kurum ve Kuruluş olmak üzere de toplam bin 193 kişiye, 2016 yılında 31 Okul' da toplam 10 bin 919 öğretmen, öğrenci ve personele, 86 özel ve Resmi Kurum ve Kuruluş olmak üzere de toplam 5 bin 86 kişiye, 2017’de 28 Okul' da toplam 9 bin 527 öğretmen, öğrenci ve personele, 66 Özel ve Resmi Kurum ve Kuruluş olmak üzere de toplam 10 bin 102 kişiye, 2018 yılında 24 Okul' da toplam 9 bin 703 öğretmen, öğrenci ve personele, 48 özel ve Resmi Kurum ve Kumlu, olmak üzere de toplam 4 bin 26 kişiye, 2019 ilk altı ayında 22 Okul' da toplam 5 bin 596 öğretmen, öğrenci ve personele, 33 Özel ve Resmi Kurum ve Kuruluş olmak üzere de toplam 2 bin 104 kişiye, Afete Hazır Türkiye Projesi kapsamında "Afete Hazır Aile, Afete Hazır Okul, Afete Hazır işyeri ve KBRN Farkındalık ve Şüpheli Posta eğitimleri verilerek Bina Tahliyesi ve Yangın Tatbikatlara icra edilmiştir. AFAD Kurulduğu 2009 yılından günümüze kadar İI genelinde toplam 128 bin 89 kişinin bahse konu eğitimleri alması sağlanmıştır.”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x