google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Ahşap oyma sanatını yaşatıyor

Ahşap oyma sanatını yaşatıyor

Vali Dr. Ozan Balcı, hafta sonu programları kapsamında Tokat ahşap oyma sanatının son ustalarından Mehmet Çakar'ı ziyaret etti

18 Aralık 2018 - 10:28


Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Taşhan'da bulunan dükkanında 24 yıl önce ilgi duyarak başladığı ahşap oymacılığının tek üreticisi 44 yaşındaki Mehmet Çakar'ı ziyaret ederek bir süre sohbet etti. Geleneksel ahşap oyma sanatı ile atölyesinde yaptığı ahsap oyma sanatı ürünlerin yer aldığı dükkanında Vali Ozan Balcı'ya yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler veren Mehmet Çakar, genellikle Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait tavan göbeği ile Tokat evlerinde bulunan ahşap tavan göbeğinin aynısını ve kendi tasarlarını uyguladığını belirterek, yaptıkları işin zorluğuna değindi.
Tarihi mekanlarımızın restorasyonunda önemli bir yeri olan ahşap oyma sanatının, Tokat evlerine çok büyük özellik ve güzel bir estetik sağlayan önemli bir el sanatı olduğunu ifade eden Vali Ozan Balcı, bu sanatın yaşatılmasına emek veren ustamız Mehmet Çakar'ın Tokat için bir değer olduğunu belirtti. Vali Ozan Balcı, “Mehmet Çakar ve yaptığı ürünler Tokat için bir değer, bu değerin yaşatılması bizim için önemli. Tokat'ın tarihine, turizmine ve kültürüne önemli katkı sağlayan ustamızın el emeği göz nuru ürünlerinin yaşatılması için her türlü desteği vereceğiz.” diye konuştu.
 Vali Dr. Ozan Balcı'ya ziyaretin İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Selahattin Adıgüzel eşlik etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
17 YAŞINDAKİ GENÇ DAHİ PROJELERİNE DESTEK BEKLİYOR
17 YAŞINDAKİ GENÇ DAHİ PROJELERİNE DESTEK BEKLİYOR
TOKAT'IN KIRMIZI BÖLGE OLMASINDA CENAZE VE DÜĞÜNLERİN ETKİSİ BÜYÜK
TOKAT'IN KIRMIZI BÖLGE OLMASINDA CENAZE VE DÜĞÜNLERİN ETKİSİ...