AiDS dokunmakla bulaşmaz

AiDS dokunmakla bulaşmaz

Toplumda AİDS'in bulaşma yolları ile ilgili bilinen bazı yanlışlara da dikkat çeken Turhal İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Aybulut, “Dokunmak, tokalaşmak, sarılmak, gözyaşı, ter, tükürük, aynı yerde bulunmak, aynı havayı solumakla, aynı havuzu, banyoyu, tuvaleti paylaşmakla, giysilerin ortak kullanılmasıyla, telefon kulaklığıyla, kapı tokmağıyla, sivrisinek böcek sokmasıyla HIV bulaşmamaktadır” dedi

30 Kasım 2018 - 10:05 - Güncelleme: 27 Nisan 2020 - 21:30


Turhal İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Aybulut, 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle bilgilendirme yaptı. AIDS'i tanımlayan Dr. Aybulut,  “HIV adlı virüsün meydana getirdiği ve insanın bağışıklık sisteminin çökmesiyle birlikte en hafif hastalığı kaldıramayacak seviyeye getiren bir hastalıktır. Küçük bir soğuk algınlığı bile AİDS'li bir insanı öldürebilir. Ayrıca bazı fırsatçı mantar enfeksiyonları, tüberküloz başta Kaposi Sarkomu ve bazı lenfoma türü kanserlerde AİDS hastalarında sık görülür” dedi.

Dünyada 2016 yılı itibarıyla HIV taşıyan 36 milyon insan bulunduğu ve her yıl 1,5 milyon kişinin AİDS hastalığı nedeniyle öldüğüne dikkat çeken Dr. Mehmet Aybulut, “Dünya üzerinde HIV taşıyan insanların yüzde 60'ı Afrika'da yaşamaktadır. Ayrıca Dünya'da HIV en yaygın olduğu ilk 19 şehirde Afrika'da bulunmaktadır. HIV aşısı için son yıllarda yoğun çalışmalar yapılmakta ve umut vaad eden sonuçlar alınmakla beraber henüz tam olarak önleyici bir aşı bulunup kullanılmaya başlanmamıştır. Tedavi içinde bazı antiviral ilaçların ömür boyu düzenli kullanımıyla HIV enfeksiyonunun ilerlemesi bir ölçüde yavaşlatılabilmekte böylece AİDS tablosunun ortaya çıkışı geciktirebilmektedir ama tam bir tedavi henüz yoktur. Eliza testinde HIV(+) bulunması kişinin HIV ile enfekte olduğu anlamına gelir” diye konuştu

NASIL BULAŞIR
HIV/AİDS'ın bulaşma yollarını anlatan Dr. Aybulut, “Korunmasız birden çok partnerle cinsel ilişki en sık bulaşma şeklidir. Kan ve kan ürünleri ile bulaşma:Virüs taşıyan kişilerden alınmış kan ve kan ürünlerinin kullanılması,veya bu tür kan bulaşmış cerrahi aletlerle,ortak kullanılan enjektörlerle. Anneden bebeğe bulaşma: gebelikte plasenta yoluyla,doğum sırasında,emzirme sırasında bebeğe bulaşabilmektedir” dedi.
Toplumda AİDS'in bulaşma yolları ile ilgili bilinen bazı yanlışlara da dikkat çeken Dr. Aybulut, “Sanılanın aksine, dokunmak, tokalaşmak, sarılmak, gözyaşı, ter, tükürük, aynı yerde bulunmak, aynı havayı solumakla, aynı havuzu, banyoyu, tuvaleti paylaşmakla, giysilerin ortak kullanılmasıyla, telefon kulaklığıyla, kapı tokmağıyla, sivrisinek böcek sokmasıyla HIV bulaşmamaktadır” uyarısında bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x