google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
AK Parti’de birliktelik mesajı

AK Parti'de birliktelik mesajı

Kongre sürecine Bereketli kongresiyle start veren AK Parti Tokat Teşkilatı 2020 yılının ilk danışma meclis toplantısını gerçekleştirdi. Yoğun katılımın olduğu toplantıda Tokat’ta yapılan yatırımlar değerlendirilirken birliktelik mesajı verildi.

13 Ocak 2020 - 10:32 - Güncelleme: 23 Ocak 2020 - 15:46

AK Parti Tokat İl Teşkilatı tarafından 2020 yılının ilk Danışma Meclis Toplantısı Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı. Toplantıya AK Parti Tokat Milletvekili ve Gurup Başkanvekili Özlem Zengin, Milletvekili Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Ak Parti İl Başkanı Metin Polat, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, Ak Parti İlçe ve Belde Başkanları ve çok sayıda partili katıldı.

 

“GÖNLÜMÜZDE KAPIMIZ DA HER ZAMAN AÇIK”

Açılış konuşmasını yapan AK Parti İl Başkanı Metin Polat, kongre sürecine girdiklerini ifade ederek görev alan almayan herkesin Ak Parti çatısı altında kardeşlik hukukuyla bu dava için canla başla çalışması gerektiğini ifade etti. Başkan Polat, konuşmasında birliktelik mesajı verdi. Polat; “Şuan görevde olmayan teşkilat mensuplarının kendilerini halkanın dışında hissetmemelerini önemli rica ediyorum. Elbette kardeşlerimiz kendilerini zaman zaman dışlanıyormuş gibi hissediyorlar. Ama gönlümüzde de parti binalarımızın kapıları da her zaman sonuna kadar açık kardeşlerimize. Biz hiç kimseyi şu ya da bu diye ayırt etmedik, ayırt etmeyeceğimizden de herkes emin olsun. Bizim ayrımımız milli ve manevi değerler noktasında, ahlaki değerler noktasında, bizim davamızın çizgileri noktasında bir zafiyeti varsa o zaman bakışımız da değerlendirmemiz de farklıdır." diye konuştu.

 

BAŞKAN EROĞLU PROJELERİ ANLATTI

Partililere hitaben söz alan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise Tokat’ta yapılan hizmetlerden bahsederek önümüzdeki süreçte yapılacak projeleri anlattı. Alınan yatırımlardan emeği geçen AK Parti Milletvekillerine teşekkür etti.

 

“ZOR GÜNLERDE BİLE YATIRIMLARDAN PAY ALDIK”

Tokat’a yapılan yatırımlardan bahsetmek için kürsüye çıkan AK Parti Milletvekili Mustafa Arslan, yatırımların ez az seviyeye düştüğü zamanlarda bile Tokat’a büyük yatırımlar aldıklarını ifade ederek, “Ağustos 2018'de Türkiye bir kur saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Ciddi bir ekonomik saldırıydı. Ama ekonomi yönetimimizin aldığı tedbirlerle bunu az bir hasarla atlattık. Bu emperyalizmin bir yöntemi. Rusya'da bu saldırı yapıldığı zaman parası 4 kata yakın değer kaybetti. Aynı saldırı İran'a yapıldı, parası 3 kata yakın değer kaybetti ama başkanlık sisteminin getirdiği avantajlarla biz bu saldırıyı az hasarla atlattık. Bu saldırılar nedeniyle hükümetimiz 2019-2020 bütçesini tasarruf hesabıyla yaptı. Biz milletvekili olduk tasarruf dönemi başladı. 2019'un toplam yatırım bütçesi Türkiye'de 65 milyar dolar oldu. Bu sene de aynı rakamlar söz konusu. Dolayısıyla yeni yatırımlar yapmak, yeni yatırımları ilimize getirmek çok zor. Çok zor bir dönemde görev yapıyoruz. 2019 yılı için, biz bakanlarımıza gittiğimiz zaman arkadaşlarımızla ve Tokat için bir şeyler istediğimiz zaman yüzde 70'i geçmeyen işleri yapamayacağız, yeni işler için talepte bulunmayın dediler. Bu yıl için de yüzde 50'nin tamamlanmayan işlerin yapılmayacağı söylendi. Ama biz yılmadık ve ziyaretlerimiz devam etti” dedi.

AK Parti tokat Milletvekili Mustafa Arslan konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“1,5 KATRİLYONUN ÜZERİNDE YATIRIM ALDIK”

Tokat'ta güzel yapılan her şeyi beraber yaptık, yapılmadık eksik kalan bir şey varsa da hepimizin eksiği. Biz bu işin artısını da eksisini de hep beraber yapıyoruz. Uyum içinde çalışıyoruz ve bu uyumlu çalışmanın meyvesini yatırımların kısıtlandığı bu zor dönemde aldık. Sadece eski yatırımların devam ettiği dönemde Tokat'ta ciddi yatırımlar oldu. Yaklaşık 1 buçuk katrilyonun üzerinde yeni yatırım almışız normal rutinin dışında. DSİ Müdürü, 'Sizin yaptığınız bakan ziyaretlerinin Tokat'a artısı sadece DSİ anlamında 500 milyonun üzerinde' diyor. Biz bize ayrılan sürenin sonuna kadar bu şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Bizim tek bir gayemiz var; Tokat'a artı ne getirebiliriz, neler yapabiliriz.

 

“MİLLET BAHÇESİNİ TOKİ YAPACAK”

Geçen yıl Çevre ve Şehircilik Bakanımızı ilimize davet ettik ve bu ziyaretten artı 150 milyon liranın üzerinde bir değer kazandık. Sadece Tokat Belediyesine aldığımız arsa 170 dönüm. 2 rezerv alanını Tokat Belediyesine kazandırdık. Bunun dışında belediyemize 9 milyon lira hibe aldık, 5 milyon lira kredi aldık. Katı atık aktarma istasyonu için 3 buçuk milyon lira hibe aldık. Tokat kentsel dönüşümü için 5 milyon lira ilave destek aldık. Gümenek için Çevre Şehircilik bakanımızdan destek almıştık. Daha sonra kendisine bunu yapamıyoruz destek olun dedik, Gümenek'teki millet bahçemizi sayın bakanımız TOKİ'ye yaptıracak, 2225 milyon lira karımız var. Yine o toplantıda belediyelerimiz makine ekipman ihtiyaçlarını karşıladık. Yine Çevre Şehircilik Bakanımızı sürekli takip ediyoruz, verimli görüşmeler yapıyoruz.

 

“TOKAT’A YAKLAŞIK 80 MİLYON LİRA EK YATIRIM ALDIK”

Gençlik ve Spor Bakanımızdan Tokat'a yaklaşık 80 milyon lira ek yatırım aldık. Turhal'a spor salonu sözü aldık, 8 milyon 500 lira, Yeşilyurt'a spor salonu sözü aldık 2 milyon 300 bin lira, Reşadiye'ye gençlik merkezi sözü aldık; bunların protokolünü ilerleyen günlerde Gençlik Spor Bakanlığımızda yapacağız. Merkeze iki adet spor salonu, 2 adet yüzme havuzu, il geneline 20 adet sentetik çim saha, 20 adet çok amaçlı basketbol sahası, Artova'ya, Turhal'a, Niksar'a yüzme havuzu, Almus'a güreş antrenman salonu aldık. Gençlik ve spor Bakanlığından aldığımız bu yatırımlar 80 milyon liranın üzerinde. Dene-yap atölyemizi de Gençlik Merkezimize kazandırdık. Zile Endüstri Meslek Lisesine de robotik kodlama atölyesi yapıyoruz. 2019 yılında da Tokat Merkezde yaptığımız yatırımlar 16 milyon 700 bin lira civarında onarımlar hariç.

 

“ŞEHRİN 50 YILLIK SU İHTİYACI GİDERİLECEK”

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü çalışmaları kapsamında şuanda 120 köyde arazi toplulaştırmamız devam ediyor. Bu yıl içerisinde de Şenyurt Kasabasından Yağmurlu köyüne kadar olan kısmın tamamını iade edeceğiz. Yani 2-3 yıl içerisinde Tokat'ın il genelinde arazi toplulaştırılması ile ilgili çalışmalarının tamamını bitirmiş olacağız. Turhal barajı sulamasını bu sene ihale edeceğiz 100 küsür milyon lira, Sulusaray barajını da programa aldırdık, bu yıl onu da ihale edeceğiz, 160 milyon lira ihale bedeli var. Tokat Merkez Dartaj Barajı önümüzdeki ay içerisinde ihale oluyor. Tokat'ın 40 yıldır beklediği bir baraj, içme suyu olarak kullanacağız. Bununla belediyemizin enerji sarfiyatı azalacak, sağlıklı kaynak suyu içeceğiz. Şehrimizin 50 yıllık su ihtiyacını giderecek. Bunun yanında Zile yünlü barajının ihalesini yapıyoruz. Bu iki barajın ihale bedeli 100 milyon lirayı geçiyor. Bunlar ciddi rakamlar. Türkiye'nin bu kadar tasarrufta olduğu dönemde bu aldığımız yatırımlar Tokat için çok büyük kazanımlar bence. Alpu barajının sulamasını da nisan ayında feshedeceğiz. İnşallah ağustos ayında da ihaleye hazır hale gelecek, yüzde 30'u bitmişti kalanını da ihale edip devam ettireceğiz. Bunun dışında bu yıl programımızda yeni baraj, taşkın ve koruma benzeri büyüklü küçüklü yatırımlarımızın toplamı 240 milyon lirayı geçiyor. Biraz ince anlattıklarım dışında ek olarak 240 milyon liralık bir yatırım olacak Devlet Su İşleri anlamında. Tokat'ın sulanabilir alanlarının yüzde 52'sini sulayabiliyoruz şuanda. Bu projelerimiz bittiği zaman Tokat'ta suladığımız alanlar kadar alan sulamış olacağız. Devlet Su İşlerinde takip ettiğimiz ve önümüzdeki yıllar içerisinde ihale etmeyi planladığımız projelerimiz de şunlar: Tokat Kazova sulaması, teknik olarak 2020 yılı içerisinde proje ihalesini yapacağız, Erbaa ovası sulaması, teknik raporu onaylandı, proje ihalesini yapıyoruz bu yıl içerisinde. Niksar ovası sulaması, raporu onaylandı bu yıl içerisinde proje ihalesini yapacağız. Zile ovası, Artova Ovası sulaması, Dutluca, Bedirkale ve Kızık Sulamasının teknik rapor çalışmaları başladı.

 

“SANAYİ SİTESİ BU YIL İHALE EDİLECEK”

Tokat'ın önemli yatırımlarından biri de sanayi sitesiydi. Geçtiğimiz yıl yeşil sanayi sitesi yapılması planlanan 4 şehirden tüm projesini bitirip hazır hale getiren il Tokat. Biz gayrimenkulün satın alınmasıyla ilgili projeyi Sayın Bakanımızın Tokat ziyareti sonrası gün gün aşama aşama takip ettik. Sadece tapu işlerini bitirdik, diğer illerin mülkiyet sorunları hala devam ediyor. Sanayi sitesini bu yıl ihale etmek için üç-dört defa sanayi bakanımızla görüştük, Strateji başkanımız Naci Ağbal'la görüştük. Kendisi bu sene içerisinde ihale edilmesi için gerekli desteği vereceğini söyledi. Sanayi Bakanlığımız da bütçe teklifinde bunu Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığına bildirdi. İnşallah 350-400 milyon liralık bir yatırım Tokat için, çok büyük bir yatırım. Sanayi Bakanımızla yaptığımız görüşmede bir önemli husus da Tokat'ın teşvik bölgesinde 5'inci bölgeden 6'ıncı bölgeye alınması için talepte bulunduk. İlçeler bazında çalışma yapacağını söyledi.

 

KALEDİBİ KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN 15 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde de geçen yıl 131 milyon 617 bin lira sosyal yardım ve destek ödemesi yapmışız. Huzurevi inşaatımız bitti, inşaatı için gerekli ödeneği çıkarttırdık. Turhal çocuk merkezinin de inşaatı devam ediyor. Onu da bu sene Turhal'a kazandıracağız. Sosyal Destek Hızır projesi kapsamında da 34 bin 490 haneyi ziyaret etmişiz. 132 bin 500 kişiye evinde ulaşmışız. İçişleri Bakanımızı ziyaret ettik, üç milletvekilimiz. Hükümet konağı olmayan ilçelerimizin sorunlarını arz ettik. Bu yıl Niksar'ın hükümet konağını ihale edeceğiz, 2021 yılı içerisinde de Reşadiye, Turhal ve Başçiftlik'in hükümet konaklarını ihale edeceğiz. Ayrıca Reşadiye ve Niksar'da jandarma şehir içinde kalmıştı, jandarmanın yeni yerine taşınması için İç İşleri Bakanımızdan talepte bulunduk. Konuyu incelettiriyor, bir rapor çıkarılacak rapora göre hareket edeceğiz. İç İşleri Bakanlığımızda yarıca AFAD'la ilgili destek istedik. Kaledibi kentsel dönüşümü alanıyla ilgili AFAD'ın bir çalışma yapması lazım. Yapacağımız çalışmadan sonra riskli alanın büyük oranda azalması söz konusu. Oraya da yaklaşık 15 milyon liralık bir yatırımla iyileştirme yağacağız. Bunun için destek sözü aldık. Önümüzdeki günlerde para aktarılmış olacak.

 

BAĞCILIK VE CEVİZE ÖZEL DESTEK

Tarım Bakanlığımızda sürekli takip ettiğimiz bir proje var. Niksar bölgesi cevizini canlandırmak için Reşadiye’nin son köyünden başlayın, Erbaa'nın son köyüne kadar güneye bakan Kelkit Vadisindeki bütün orman vasfını kaybetmiş arazilerin tamamına ceviz ormanları dikiyoruz inşallah. Valiliğimizle takip ettiğimiz projelerle de yaklaşık 4 bin dönüm alana yeni ceviz fidanı diktik. 1500 alana geç turfanda kiraz dikiyoruz. Bağcılık ve cevizi destekleyici çalışmalar için Tarım Bakanımızdan özel destek aldık. Turhal ve Çayköy Beldesinde yeni bir bağ tesis ediyoruz. Bağcılıkla ilgili Kelkit Vadisine de destek aldık. DOKAP projeleriyle bu sene yaklaşık 20 milyon destek alıyoruz. Bu yapacağımız projelerin dönüşümü kısa sürede 50-60 milyon lira vatandaşa para kazandırmış olacak.

 

NİKSAR YOLU VE ÇAMLIBEL TÜNELİ

Sürekli çalışıyoruz. Salı günü ulaştırma Bakanının yanında olacağız; Niksar yolu için, Çamlıbel Tüneli için. Biz bunların peşindeyiz ve inşallah başaracağız. Beş senemiz bitmeden Tokat'a çok değerli çok güzel yatırımlar kazanmış olacağız.

 

Yusuf Beyazıt ve Özlem Zengin’de selamlama konuşması yaparak genel siyasete dair açıklamalar yaptılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0