AK Parti’den ‘Barbar Sisi’ tepkisi

AK Parti’den ‘Barbar Sisi’ tepkisi

Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin mahkeme salonunda ölüm haberini AK Parti üzüntüyle karşıladı. AK Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat “Barbar Sisi’ye karşı dur diyen tek dünya lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. İnancımızın gereği ve liderimizin dik duruşuyla Mısır’da insan haklarının hiçlenmesini kabul etmedik, etmeyeceğiz” dedi

19 Haziran 2019 - 11:21

Mısır’da darbe ile görevden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yargılandığı mahkemede önceki gün hayatını kaybetmesine bir tepki de AK Parti’den geldi. AK Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat dün Mursi için kılınan gıyabi cenaze namazına katıldı. Ardından basın açıklaması yaptı.

Polat, “Biz, Mürsî’nin verdiği onurlu mücadelesinin ve şehadetinin şahidiyiz. İnsanlık, zulme direnenleri ve zulmeden zalimleri unutmayacaktır” dedi.

 

AK Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Mısır’ın siyasi tarihinde ilk kez demokratik seçimlerle Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mürsî, özgürlük ve adalet hasretiyle Hakk’a yürümüştür. İnandığı dava uğruna ömrünü adayan Mürsî, Mısır halkı için verdiği insanlık mücadelesinde zalim bir cunta zihniyetiyle devrilmiştir.  Temmuz’unda kanlı bir darbe ile iktidarı ele alan Abdülfettah es-Sisi, kan ve gözyaşı üzerine kurduğu iktidarını yine kanla beslemiştir. Uluslararası hukuku ve insan haklarını yok sayarak Mısır halkını baskı altına alan zalim Sisi, masum insanları acımasızca katletmiştir. 21. yüzyılın Firavunu Sisi, darbeyle elde ettiği iktidarı süresince yüzlerce kişiyi idam etmiştir. Başta Amerika olmak üzere bazı Batı ülkeleri, maddi ve ideolojik çıkarları uğruna Mısır’da, darbe rejiminin insanlık dışı uygulamalarına karşı sessiz kalarak; işkenceleri, haksız yargılamaları ve vahşi idamları görmezden gelmiştir.”

 

2357 gündür Mısır zindanlarındaki direniş destanını sürdüren Muhammed Mürsî’nin, zalimlerin mahkemesinde şehadete yürüdüğünü söyleyen Polat,  “Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma!” (İbrahim, 42) diye buyuran bir dinin mensupları olarak bu süreçte bizleri en derinden yaralayan İslam dünyasının suskunluğu olmuştur. Barbar Sisi’ye karşı dur diyen tek dünya lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. İnancımızın gereği ve liderimizin dik duruşuyla Mısır’da insan haklarının hiçlenmesini kabul etmedik, etmeyeceğiz. Biz, Mürsî’nin verdiği onurlu mücadelesinin ve şehadetinin şahidiyiz. İnsanlık, zulme direnenleri ve zulmeden zalimleri unutmayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x