AK PARTİDEN TURHAL ŞEKERE ZİYARET

AK PARTİDEN TURHAL ŞEKERE ZİYARET

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Başkanı Hüseyin Akay, Ak Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat, Ak Parti Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt ve Mustafa Arslan ile Turhal Belediye Başkanı İlker Bekler ve Şeker Pancarı üretimi yapan çiftçilerin katıldığı program Turhal Şeker fabrikasında yapıldı.

18 Şubat 2020 - 09:08


Çiftçilere 86. Kampanya dönemi ve 87 kampanya dönemi, verimli tarım gibi konularda  sunumlar yapıldı. Sunumların ardından söz alan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; “Turhal Şeker fabrikası ile ilgili olarak  “Özelleştirme idaresi ile 7 Haziran tarihinde sözleşme imzalanacağını belirtti. Tesisin özelleşmesi sürecinde Ak Parti Tokat Milletvekilimiz Yusuf Beyazıt'ın özel bir firma yerine, şeker pancarı üreticilerin sahibi olduğu Kayseri Şeker'in alması konusunda ısrarları neticesinde, pancar yine pancar üreticilerin sahibi Kayseri Şeker almıştır.” 
Akay konuşmasına, “Bu alım ile ilgili olarak Sayın Beyazıt'a teşekkür ediyorum.”  diyerek sözlerine son verdi. 
Ak Parti Tokat Milletvekili  Mustafa Arslan konuşmalarında bölge sulama sistemleri, barajların durumları ile ilgili çiftçilere bilgilendirmelerde bulundu. 
Ak Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt  “Türk Şeker zamanında verilen avans sayısı 3 iken, şuan 6 avans ödemesi yapılmaktadır. 2017 yılında 3 avansta 39 lira ödenirken, şuan ton başına 68 lira ödeniyor.  Bu arada küspe bedelleri, tarım arazilerini analizleri yapılırken, çiftçilerimiz için avans ve pancar bedelleri peşin olarak yatırılmaktadır. Kesilen stopaj bedelini  %4'den  %2'ye indirilmiştir. Bundan önce 60 sefer duran fabrika hiç ara vermeden üretimine devam etmektedir. Birileri tarafından tüm işçiler çıkarılacak diye feryat edenler şunu bilmelidirler,  gönüllü olarak çıkanlar haricinde işten çıkanlar hariç,  tüm personelle işlerine devam ediyor. 
Milletvekilimiz Mustafa Arslan ile Turhal Şeker Fabrikasının kotasının arttırılması için gereken adımları attık, takibini yapıp gerekeni yapacağız. 
Çiftçilere seslenen Beyazıt, Değerli emektar kardeşlerim eskiden pancar bedelleri mart, nisan aylarında ödenirken, şuanda şubat ayında olmamıza rağmen tüm çiftçilerimiz 15-21 ocak tarihinde çiftçilerimiz paralarını almıştır.”  Beyazıt sözlerinin sonunda  “Bizde topraklar uğraşan, sizin gibi çiftçi çocuğuyuz, sizler için gerekeni yapmanın gayreti ve çabası içinde olacağız.”   dedi. 
Çiftçilerin genel olarak memnun kaldığı toplantıda, çiftçilerimiz genel olarak aynı düşünceleri paylaştılar.  Düşüncelerini  “Şükür olsun önceki dönemlere göre paramızı daha erken ve belirtilen tarihlerde aldık.  İlk özelleşiyor diye duyulunca korkmuştuk. Lakin şuan durum öncesine göre daha iyi” diyerek ifade eden çitçilerimizin günün sonunda daha mutlu umutlu olarak evlerine döndükleri görüldü.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x