Akfen’den bölgeye ve insana yatırım

Akfen'den bölgeye ve insana yatırım

Turhal’ın Kuşoturağı köyüne yaklaşık 20 bin insanın elektrik ihtiyacını karşılayabilecek 5 megavatlık güneş enerji sistemleri kuran Akfen Yenilenebilir Enerji, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında bölge insanına da değer vererek rahat yaşam olanağı sağlıyor.

07 Ekim 2018 - 21:52 - Güncelleme: 08 Ekim 2018 - 12:51

Öncelikle Kuşoturağı köyü sakinlerinin, içme suyu kuyusunun elektrikli pompasına güneş enerji sistemi kuran Akfen, geçtiğimiz günlerde ise köy muhtarlığı ve köy konağı olarak kullanılan ve insanların düğün, bayram gibi kültürel aktivitelerini gerçekleştirebilecekleri bir binayı ve avlusunu köylülere kazandırarak kamu kullanımına ilişkin çok amaçlı bir sosyal tesis yarattı.

 

Akfen Yenilenebilir Enerji, projeleriyle adından söz ettirirken yapmış olduğu sosyal sorumluluk projeleriyle de adını duyuruyor. HES, RES ve GES alanlarında faaliyet gösteren Akfen Holding bünyesindeki Akfen Yenilenebilir Enerji Tokat’ın Turhal İlçesinde ki Kuşoturağı köyüne  5 megavatlık güneş enerji sistemleri kurdu. Yaptığı yatımlarla yetinmeyip bölge insanına da değer veren Akfen, bu kapsamda Kuşoturağı köyü sakinlerinin, içme suyu kuyusunun elektrikli pompasına güneş enerji sistemi kurdu ve hane halkının her ay ödemiş olduğu elektrik faturasına katkı sağladı. Geçtiğimiz günlerde ise köy muhtarlığı ve köy konağı olarak kullanılan ve insanların düğün, bayram gibi kültürel aktivitelerini gerçekleştirebilecekleri bir binayı ve avlusunu köylülere kazandırarak kamu kullanımına ilişkin çok amaçlı bir sosyal tesis yarattı. Bir diğer sosyal sorumluluk projesi olarak ise önümüzdeki günlerde holding iştiraki TİKAV koordinatörlüğünde ve Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. finansörlüğünde uygulanacak “Önce Sağlık Projesi” kapsamında 18 yaş üstü kadınlara ilkyardım, temel sağlık, kanser taraması, muayene rutinleri, kadın hastalıkları ve organ bağışı ile ilgili uygulamalı bir seminer verilerek ailenin temeli olan kadınların sağlık konusundaki farkındalıkları artırılacaktır.

 

Köy konağı ve muhtarlık sosyal tesisinin açılışına katılan Akfen Holding iştiraki Akfen yenilenebilir Enerji bünyesinde Çevre Yönetimi ve Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Burak Solmaz, köylülerle tek tek ilgilenerek onların sorunlarını dinledi. Yemek organizasyonu sonrasında açılış programında çocuklara çeşitli oyuncak ve hediyeler dağıtan Solmaz, gazetemize değerlendirmelerde bulunarak Akfen Holding ve iştiraki olan Akfen yenilenebilir enerji hakkında bilgiler verdi.


Akfen yenilenebilir Enerji bünyesinde Çevre Yönetimi ve Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı olarak görev alan Burak Solmaz, Kuşoturağı köyünde işletmeye almış oldukları Güneş Enerji santralinin sosyal sorumluluk projesi kapsamında köy muhtarlığı ve köy konağı sosyal tesislerinin açılışı için burada olduklarını söyleyerek, kamu yararına kültürel aktivitelerin gerçekleştirileceği, beton zemin uygulaması ile geniş bir alan yaratılan ve ağaçlandırılan köy konağımızın ve avlusunun düğün, cenaze, bayram, toplantı gibi çok amaçlı hedefler için tasarlandığından bahsetti.

Türkiyede yapmış oldukları diğer yatırımlara da değinen Solmaz, yerel ekonomiye katkı sağlarken, istihdama da katkı sağladıklarını ifade etti. Burak Solmaz açıklamasını şöyle sürdürdü;
“Türkiye’de Çanakkale’den Van’a, Giresun’dan Mersin’e kadar birçok bölgede HES, RES ve GES yatırımları olmak üzere yenilenebilir enerji konusunda birçok bölgede hem yenilenebilir enerji santrallerinin inşaatlarını sürdürmekte hem de işletmede olan santrallerimizin üretim çalışmalarını yönetmekteyiz. Yönetim kurulu Başkanımız Sayın Hamdi Akın önderliğinde Türkiye’de birçok bölgede yenilenebilir enerji kapsamında projeler üretmekteyiz. Neden yenilenebilir enerji? Çünkü  çevreye, doğaya ve insana saygısı olan, kaynak tüketimi olmaksızın havaya, suya, toprağa zararı olmayan  projeler.  Türkiye’nin birçok bölgesinde  projelerimizi devreye aldık. En son Konya Ereğli’de 30 megavat , Van Edremit’te 20 megavat lisanslı olmak üzere 50 megavat güneş enerji santralimizin kabulünü gerçekleştirdik. Yakın süreç içerisinde 20 megavat daha güneş enerji projemizin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kabullerini gerçekleştireceğiz. Aynı zamanda şu anda Çanakkale ve Denizli’de 242 megavat olmak üzere Rüzgar Enerji Santrallerinin (RES) inşaatını yapmaktayız. Akfen Yenilenebilir Enerji, uluslararası platformda saygınlığı olan ortakları IFC ve EBRD ile birlikte çoğu ilimizde faaliyet göstermekte ve yerel ekonomiye katkı sağlayarak istihdam artışında önemli rol oynamaktadır. Tamamen yenilenebilir enerji konusunda faaliyet gösteren Akfen Yenilenebilir Enerji, 1000 mw toplam kurulu güç hedefine ulaşma doğrultusunda emin adımlarla ilerleyecek ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdürecektir”

HABER: Sırrı SÜRER

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İyi Partili Er’den 19 Mayıs mesajı
İyi Partili Er’den 19 Mayıs mesajı
‘Sevgi Evi’nde işkence’ İddialarına önerge
‘Sevgi Evi’nde işkence’ İddialarına önerge