Akıllı trafik yoğunluğu azaltacak

Akıllı trafik yoğunluğu azaltacak

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Bu ay sonuna kadar 19 kavşağı birbirine bağlayıp akıllı bir yönetimle trafiğimizi yönetmiş olacağız. Bütün kavşak noktalarındaki ve yönlerindeki sağa dönüşleri serbest bıraktık. Yani artık bundan sonra sağa dönüşlerde ışık olmayacak. Hedefimiz okul döneminde trafiği rahatlatmak dedi

08 Ağustos 2018 - 01:53

Trafik sorununa çözüm olarak çalışma başlattıkları Akıllı Kavşak Uygulamasında gelinen noktada çalışmayı yerinde inceleyen Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, trafiğin yoğun olduğu Gaziosmanpaşa Bulvarında Niksar Yolu Kavşağı  noktasında akıllı trafik çalışması hakkında bilgi verdi.

Trafiği iyi yönetmek adına başlatmış oldukları akıllı trafik sistemi uygulamasında 19 tane kavşağı birbirine bağlayacaklarını söyleyen Başkan Eroğlu, “Böylece kavşaklardaki trafik akışını ve oralardaki trafik yoğunluğunu ölçüp uydu sistemi ile kameralar ile tespit edebileceğiz. Buna göre de kavşaklarda trafik ışıklarındaki bekleme sürelerini ayarlayacağız. Bu çalışma neticesinde trafiğin akışını bir düzene sokacağız. Kavşaklardaki fazla beklemelerin de önüne geçeceğiz. Bir yandan da yoğun olan kavşaklardaki bekleme sürelerini düzenlemiş olacağız” dedi.

SAĞA DÖNÜŞLERDE IŞIK OLMAYACAK

Işıklandırma ile ilgili de bilgi veren Eroğlu, “Niksar Yolu Kavşağımızda ışıklandırma olacak. Öte yandan geometrik şekillerde de çalışmalar yapıyoruz. Biz şimdi kavşaklardaki geometrik şekilleri değiştiriyoruz. Örneğin Niksar Kavşağımızın geometrik şeklini tamamen iptal ettik. Böylece daha çok aracın kavşağa girebileceği bir şekil dizayn ettik. Aynı şekilde bütün kavşak noktalarındaki ve yönlerindeki sağa dönüşleri serbest bıraktık. Yani artık bundan sonra sağa dönüşlerde ışık olmayacak. Hem stadyum tarafından gelen hem sanayi istikametinden gelen hem hükümet meydanından gelen hem de Behzat Bulvarından gelen bütün araçlar sağa geçtiğinde bir ışığa takılmayacak” diye konuştu.

AKILLI TRAFİK İLE SORUN YÜZDE 35 İYİLEŞECEK

Niksar Yolu Kavşağındaki geometrik şeklin aynısının Behzat Bulvarı Niksar Kavşağında da yapıldığını söyleyen Eroğlu, “Oradaki kavşakta da geometrik şekli kaldırıp kavşağı yola katıyoruz. Üniversite kavşağımızda da aynı şeyi yapıyoruz. Ayrıca diğer kavşaklarımızda da bu düzenlemelerimize devam edeceğiz. İnşallah bu ay sonuna kadar 19 kavşağı birbirine bağlayıp akıllı bir yönetimle trafiğimizi yönetmiş olacağız. Bu çalışmalar yaklaşık yüzde 30-35 oranında trafiğimizi iyileştirecek” diye konuştu.

OKULLAR AÇILDIĞINDA TRAFİK RAHATLAYACAK

Ara yollardan caddeye girişlerde trafiğin yoğunlaştığına da dikkat çeken Belediye Başkanı Eroğlu, “Oralarda da caddeye giriş şeklinde değil de caddeden çıkış şeklinde bir düzenleme yapacağız. Tek yön, çift yön uygulamalarıyla da akıllı bir şekilde trafiğimizi yöneteceğiz. Tüm bu çalışmaları önümüzdeki bir buçuk ay içerisinde bitireceğiz. Hedefimiz önümüzdeki okul döneminde yani trafiğin daha yoğun olduğu bu dönemde yüzde 30-40 oranında trafiğimizi rahatlatmak. Şehrimizdeki parklanmalar için de yeni otoparklar yapmak niyetindeyiz. Bu şekilde caddenin yükünü azaltacağız. Bir de yeni bulvarlar açacağız. Hem Behzat Bulvarına hem de Gaziosmanpaşa Bulvarına alternatif olarak iki tane bulvar açacağız. İnşallah bütün bunları yaptığımızda trafiğimiz ciddi manada düzelecek. Bunun için çok çalışıyoruz” diye konuştu.

HABER: Mihriban KOÇAKER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Terörist Tarrant'ın Kont Dracula sevgisi
Terörist Tarrant'ın Kont Dracula sevgisi
"Bu sevgi seli Erbaa'yı alır"