>
AKKAYA: ŞUANDA BİN TL ARTIŞ ALACAKLARIN ORANI YÜZDE 8

AKKAYA: ŞUANDA BİN TL ARTIŞ ALACAKLARIN ORANI YÜZDE 8

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Öğretmenlikte 10 yılını dolduranlara uzman öğretmenlik imkanını getiriyoruz” dedi, sınavı geçip derece alanların maaşlarında bin TL artış olacağını söyledi. Sosyal medyada ise ‘Öğretmene 3 bin TL maaş hashtagi gündem oldu. Durumu Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Hakan Akkaya değerlendi: Şuanda bin lirayı alacak olan sayı yüzde 8’i, 2 bin lirayı alacak olan ise yüzde 1’i bile değil

02 Aralık 2021 - 20:47 - Güncelleme: 03 Aralık 2021 - 21:10

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 20. Milli Eğitim Şurasında yaptığı açıklamada uzman öğretmenlik hakkında bilgiler verdi. 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Öğretmenliği kariyer mesleği olarak tanımlayarak, adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik alanlarında hakları, görevleri ve sorumlulukları da netleştiriyoruz. Öğretmenlikte 10 yılını doldurmuş öğretmenlerimize uzman öğretmenlik imkanını getiriyoruz. Eğitimlerini tamamlayan ve yapılan sınavdan başarıyla geçen uzman öğretmenlerimiz, hem bir derece alacaklar, hem de maaşlarında 1000 lira artış olacaktır. Yüksek lisans yapmış öğretmenlerimiz ise sınavdan muaf tutulacaktır. 10 yıllık uzman öğretmenler, eğitimlerini tamamlayıp sınavda başarılı oldukları takdirde başöğretmen unvanı ile görev yapacaklardır. Yine bu öğretmenlerimize ilave bir derece verecek, ayrıca maaşlarında da 2000 lira artışa gideceğiz. Doktora yapmış öğretmenlerimiz ise bu sınavdan muaf tutulacaktır. Böylece öğretmenlerimize kariyer basamaklarında ilerleme imkanı sunarken lisans üstü eğitim için de çok önemli teşvikler vereceğiz.'' dedi. 

 

AKKAYA: ŞUANDA BİN TL ARTIŞ ALACAKLARIN ORANI YÜZDE 8

Önceki gün eğitim şurası ile birlikte Twitter’da ‘öğretmene 3 bin TL Zam’ hashtag’i gündem oldu. Konu hakkında gazetemize açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Hakan Akkaya, “2005 ve 2006 yılında uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlik sınavı açıldı. 2005’te açıldı, 4 yıllık mezunları aldılar. Biz dava açtık sendika olarak. 2 yıllık yüksekokul mezunlarının da girmesini sağladık yürütmeyi durdurup o şekilde sınav açıldı ve yapıldı. Peşinden 2007’de bunun 2 maddesine dava açıldı. Anayasa Mahkemesi’de 2007’nin Mart ayında 2 maddeyi iptal etti. 2008 Mart’ına da 1 yıl içerisinde düzenleme yapılması gerekiyordu. Yani 1 yıl süresi davadan sonra. Süreçte  ne yapılması lazımdı o 2 madde iptal edilecekti peyderpey bu sınav yapılmaya devam edecekti. 7 yılını dolduranlara o zaman girebiliyordu o sınava, yüksek lisans yapanlar sınava girmeksizin uzman oluyordu, doktorasını yapanlar ise baş öğretmen sayılıyordu. Ama 2008’in Mart ayında yapılması gereken bu sınav, 2022 Mart’ına bakın ne kadar kaldı şurada 4 ay kaldı değil mi. 14 yıldır  suç işledi Bakanlık yapmayarak. Şimdi döndüler dolaştılar ekonomik kriz vs. çıktılar Öğretmenlik Meslek Kanunu dediler, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavını yeniden açağız dediler. Bu sefer 10 yılını dolduranlar uzmanlık sınavına girebilecek, uzmanlıkta 10 yılını dolduranlar da yani toplamda 20 oluyor onlar da başöğretmenliğe girecek. Bunu da kazanırsa şuan bahsedilen yüzde 8’i. Yani şuanda bin lirayı alacak olan sayı yüzde 8’i, 2 bin lirayı alacak olan ise yüzde 1’i bile değil. Yani şuan bundan faydalanan yüzde 8, sınav açıldığında da bilmiyorum kontenjan ne olacak. Sanki bütün öğretmenlere verilmiş gibi saçma oldu” diye konuştu.

 

Atılan öğretmene 3 bin TL zam tweetlerin bilmeden atıldığını söyleyen Hakan Akkaya, “Şunu deseler anlarım; Doktora 5 bin TL, pratisyene 2 bin 500. Ha alsın onlar 10 bin lira da alsın hak ediyorlar. Ama biz dedik ki bütün memurlara ilk etapta Bin’er lira olsun  devamında da ayrı ayrı diğer mesleklere göre ayrı taleplerimiz var zaten” yanıtını verdi.

Haber: Mihriban KOÇAKER

2021/12/2021-12-02-20-49-17.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HER YERDE KAR VAR!
HER YERDE KAR VAR!
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki