ALİPAŞA CAMİİ İBADETE AÇILDI

ALİPAŞA CAMİİ İBADETE AÇILDI

Restorasyonu 3 buçuk milyon TL'ye mal olan ve 400 günde tamamlanan tarihi Ali Paşa Cami, Cuma namazı ile ibadete tekrar açıldı. Uzun bir aradan sonra Cuma namazını kılmak için cemaat adeta camiye akın etti

02 Mart 2019 - 11:24 - Güncelleme: 02 Mart 2019 - 11:29


Restorasyon çalışmaları tamamlanarak ibadete açılan Tarihi Ali Paşa Cami için düzenlenen törene Tokat Valisi Ozan Balcı, Ak Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Ali Hürata Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Tokat İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hidayet Arıkan, Tokat İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili ve vatandaşlar katıldı.
Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan açılış programında konuşan Tokat Valisi Ozan Balcı, Bu cami, sadece bir cami değil aynı zamanda Türk milletinin yüksek ilmini, irfanını gösteriyor. Ayrı da bir yeri var. Sadece bu cami değil Anadolu'nun her yerinde böyle atalarımızdan kalan hanlar, hamamlar, camiler var. Bunlar milletimizin yüz akı eserler. Anadolu'ya Türk milletini vurduğu birer mühür bunlar. Böyle güzel bir eserin restorasyon sonrasında açılışında bulunmaktan büyük mutluluk duydum. Bu ve buna benzer eserlerin restorasyonu artarak devam edecek. Tokat 900 adımda 900 yıllık tarihin görüldüğü bir yer. İstanbul'dan sonra tarihi eserlerin en çok olduğu ilimiz. Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı eserlerinin üçünün görüldüğü bir il. Türkiye'nin bütün şehirlerinden vatandaşlarımızı buradaki eserleri görmeye davet ediyorum. Yaklaşık 3,5 milyon liraya yakın para harcandı ama, para çok önemli değil. Bu eserin ayakta kalması önemli” dedi

AHŞAP ŞADIRVANIN ORJİNAL SÜSLEMELERİ DİKKAT ÇEKİYOR
Alipaşa Camii Kuzeydoğusundaki Türbe ve Doğusundaki Hamam ile bir Külliye olan yapının banisi Temerrüd Ali Paşa' dır. Ali Paşa Bosnalı olup. Enderun'dan yetişmiştir.  II. Bayezid'in kızı, Selçuk Sultan'ın kızından torunu olan Fatma Sultan ile evlenmiştir. Çeşitli saray ağalıklarında bulunduktan sonra Erzurum, Karaman, Bağdat, Sivas Anadolu Beylerbeyliklerinde görev yapmıştır. Ali Paşa Erzurum Beylerbeyi iken 2 Haziran 1572'dehastalanarak vefat etmiştir. Temerrüd Ali Paşa Erzurum Beylerbeyi olduğu sırada Sivas Defterdarı oğlu Mustafa Bey'in vefat etmesi üzerine Tokat'ta bir türbe ve yanına bir cami yapılmasını istemiştir. Caminin bitmesine yakın Ali Paşa'nın vefat etmesi üzerine ortaya çıkan maddi sorunlar sebebiyle doğu ve batı tarafındaki duvar kalıntılarından anlaşıldığı üzere son cemaat yerinin dıştan ikinci bir kademe ile kapatılması planlandığı halde bundan vazgeçilmiştir. Ayrıca aynı sebeple avlu, dönemin imkanlarına göre daha mütevazi olan ahşap şadırvan yapılmış bu sebeple Tokat XVI. yüzyıldan günümüze orijinal süslemeleri ile ulaşan tek ahşap şadırvana sahip bir yer olmuştur. Yapıya ait kitabe ve mimari hakkında bilgi bulunmamaktadır.”

RESTORASYON KAPSAMINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR
Onarımına 26 Ekim 2017 tarihinde başlanılan Ali Paşa Camii, üst örtüde bulunan yıpranmış kurşun levhalar, kurşun kaplama ahşap saçak hatları ve dairesel kubbe kasnağı üzerinde bulunan kirpi saçak yenilenmiştir. Yine aynı işlemler türbeye de uygulanmıştı r. Kubbe ve minare mevcut alemlerinin temizlikleri yapıldıktan sonra altın varak uygulaması yapılmıştır. Beton dışlıklar tatlı kireç ve paslanmaz çelik malzemeli olarak yeniden imal edilerek montajları tamamlanmıştır. Lokma demir parmaklıkların boyaları temizlenerek metal koruyucu boya sürülmüştür. Cami-Türbe-Minarede cephede bulunan traverten yüzeylerde ve mermer olan Minderde taş-­mermer temizlikleri yapılmıştır.

Kesme taş beden duvarlarda çürüyen taşlar değiştirilmiş taş koruyucu uygulanmıştır. Minarede ahşap külah sökümü yapıldıktan sonra ahşap külah, keçe serilmesi, kurşun kaplama,  saçak detaylan imalatları yapılmıştır. Cami- Minarede şerefe ve alt giriş kapılan ahşap malzemeli olarak yeniden yapılmış ve ahşap koruyucu uygulanmıştır. Mahfil ahşap tavanı ve alınlarında yağlı boya temizliği yapılarak altından özgün kalem işleri çıkartılmıştır. Yine ahşap korkuluk ve paravanları üzerinde bulunan yağlı boya tabakası temizlenerek özgün renkleri açığa çıkarılmıştır. Kalem işlerinin ihyası yapılmıştır. Cami içinde ahşap döşemesi yenilenmiş ve hali kaplanmıştır. Cami içi Niş kısımlarının ahşap korkuluklar yenilenmiştir. Mevcut ahşap elemanların kepenk-kapı temizlikleri ve ihyası yapılarak ahşap koruyucu sürülmüştür. Cami içi ve dışı aydınlatma sistemi ile minare paratoner sistemi yenilenmiştir. Cami içi kesme taş beden duvarlarında temizleme yapıldıktan sonra derz onarımları yapılmıştır.

Tamamı Onix mermerden yapılmış olan benzerine çok az rastlanan örneklerinden olan mihrap ve mimberin kimyasal temizlikleri yapılmıştır.Bu işlem sonucunda gerekli yerlere altın varak uygulaması yapılmıştır. Yine Türbe içerisinde bulunan 3 adet taş sanduka üzerinde bulunan yağlı boyaların kimyasal temizliği yapılmıştır. Temizlik ve bakım işleri sonrasında gerekli yerlere altın varak uygulanmıştır. Çevre düzeni elden geçirilerek demir korkulukların boyası-bordür-harpuşta-taş duvar imalatları yapılmıştır. Zemin iyileştirmeler su ve elektrik tesisat alt yapılan yapıldıktan sonra düşme taşları yenilenmiştir. Şadırvan ahşap bölümlerinde kalem işi is kir temizlikleri yapılarak kaybolan kısımlarında rütuşlar yapılmıştır. Ahşap oturak bölümleri yenilenmiştir. Traverten havuz ve memer fiskiye üzerindeki katmanlaşmış yağlı boyaların çeşitli aşama ve yöntemlerle temizlikleri yapılmıştır. Su tesisat; ve musluklarıı yenilenmiştir. Traverten zemin döşemesi ihya edilmiştir. Onarım işi yaklaşık 400 günde tamamlanmıştır. Toplam harcanan bedel 3.432.833,88 TL'dir.”

2019/03/2019-03-02-11-28-35.jpg
2019/03/2019-03-02-11-28-37.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x