ALMUS TURİZMDE GİZLİ CEVHER

ALMUS TURİZMDE GİZLİ CEVHER

Tokat İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Halil İbrahim Yüksel, Almus gömbesi, düğün çöreği, alaca çorap, boncuklu giysi gibi mahalli yiyecek ve giysilerin Coğrafi İşaret alması için yapılacak patent alma girişimlerine destek vereceklerini söyledi

03 Mart 2020 - 13:29 - Güncelleme: 09 Mart 2020 - 13:34


Almuslular Sohbet Sofrasına konuk olan Tokat İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Halil İbrahim Yüksel, Almus'ta acil bir küçük sanayi sitesi veya butik sanayi sitesine ihtiyaç olduğunu söyledi. Yüksel, “Almus'ta yaptığımız saha çalışmalarında çok acil Küçük sanayi sitesi veya butik sanayi sitesine ihtiyaç olduğunu tespit ettik, mevcut sanayi çarşısında işlerini sürdüren esnaf ve işyeri sahipleri yeni sanayi sitesinin yapılmasında çok istekli ve ciddi ihtiyaç olduğunda hemfikirler. Mahalli idarecilerin de bu işe istekli olduklarını öğrendik, yer tespitlerini yapmaları halinde biz Sanayi ve Ticaret il Müdürlüğü olarak kurumumuzun bütün imkanlarını Almus için kullanmaya hazırız” diye konuştu. 
Almus ilçesinin Türkiye'de eşi az bulunacak bir doğal güzelliğe sahip olduğunu ancak bunu ekonomiye dönüştüremediğini söyleyen Müdür Yüksel, “Biz bu alanda işe Coğrafi ürün işaretlenmesi çalışmaları ile başlanmasının yararlı olacağını düşünerek yerel özelliklere sahip ürünlere patent alarak başlamanın yararlı olacağını düşünüyoruz. Bu ürünler; Almus gömbesi, düğün çöreği, alaca çorap, boncuklu giysi gibi mahalli yiyecek ve giysiler ile süs ve hatıra eşyalar olabilir. Mahalli kurumların belirleyeceği bu ve bunlara benzer ya  da daha öne çıkabilecek başka ürünler için hazırlayacakları patent alma girişimlerinde gereken her türlü desteği vereceğiz”  dedi.
Ayrıca Almus Orman Evlerinin Almus Belediyesine tahsisinin yapılması çalışmalarının bitme aşamasına geldiği bildirildi. Orman Evleri'nin turizme kazandırılması için yapılacak yenileme ve yatırım projelerine OKA'dan finans desteği alınacağı öğrenildi.

0

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat’ta intihar girişimi
Tokat’ta intihar girişimi
Muhtar cinsel istismar iddiasıyla tutuklandı
Muhtar cinsel istismar iddiasıyla tutuklandı