AMATÖRDE SAHA VE TESİSLEŞME SORUNU ÇÖZÜLMELİ

AMATÖRDE SAHA VE TESİSLEŞME SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Spor müdürümüz Arif Sağdıç ilimizin amatör kümenin başarılı ve üç finalde bal liginin kapısından dönen İsmet Kal hoca ile özel bir söyleşi yaptı

06 Haziran 2020 - 13:00

SORU: ARİF SAĞDIÇ:  HOCAM İSMET KAL’I TANIYALIM
CEVAP: İSMET KAL:  Futbola Tokat Ticaret lisesinde Tokatspor,un efsane futbolcusu   o zaman  Ticaret lisesinde beden eğitimi öğretmeni idi. Bende Ticaret lisesinde okurken Ziya hocamın vesilesi ile futbola başladım.  Okul takımında oynarken Tokatspor genç takımına seçildim. 3 yıl genç takım ve amatör takımda oynadıktan sonra 1980 yılında Tayyar Şahinbaşkanımın  başkanlığı döneminde ilk profesyonelliğe imza attım. 2 yıl Tokatspor'a oynadıktan sonra askere gittim. O arada askerdeyken Kütahyaspor takımı ile anlaştım. Bir müddet orada kaldıktan sonra dağıtım nedeni ile İstanbulageldim. İstanbul'da Beykozspor,la anlaştım. Beykozspor takımında oynadıktan sonra askerliğim bitti. Tekrar tokat,a döndüm 3 ligde oynayan Merzifonspor,la anlaştım. 3 yıl bu takımda oynadım ondan sonra  Erbaaspor 3 lige çıkınca Erbaaspor takımına transfer oldum. 2 yıl Erbaaspor,da oynadıktan sonra tekrar 3 ligde oynayan Turhalspor takımı ile anlaştım. 2 yıl Turhalspor takımında profesyonel ligde oynadıktan sonra işim gereği Sivas,a tayin oldum. Amatöre dönüş yapınca Tarımkredi takımında yani Sivas,ta oynadım. Sivas,ta 5 yıl kaldıktan sonra futbolu bıraktım. İş icabı tayinim Zile,ye çıktı. Zile'de tarım kredi kooperatifinde uzun yıllar yöneticilik yaptım, bu arada Tokat amatör kümede Zile Belediyespor takımında çalıştırdım finaller oynattım. Bu arada Zile Belediyespor takımından bir ara ayrıldım. Yeni kurulan Zile strom sporu kurduk. Tokat birinci amatör kümede şampiyon yaptım. Daha sonrasında Tokat amatör kümede Zile Belediyespor takımını şampiyon yaptım. Sonrasında Tokat'a taşındım. 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: TOKAT’TA HANGİ TAKIMLARI  ÇALIŞTIRDIN
CEVAP: İSMET KAL:  Tokat'a döndükten sonrada futboldan kopmak bana yakışmazdı. Ve ilimizin şirin ilçesi Pazarspor takımı ile anlaştım. Pazarspor takımını Tokat  amatör kümede  ne mağlup olarak finale taşıdım final maçında şansız dakikalar yaşadık. Maçta Turhalspor karşısında maçın 65 dakikasına kadar maçta 1: 0: önde gdiyorduk. Final maçlarının havasını kaldırmak için futbolcuların tecrübeli olması için çok önemli. Finalde Turhal'a karşı kaybettik.  Ondan sonrada bu sezon Tokat 196 spor takımı ile anlaştım. Tokat 1969 spor takımına büyük umutlarla geldim. Bu umutlarımızıda finale taşıyarak hedefimize ulaştık. Ama final maçında rakibimiz Erbaa Gençlikspor takımına yenilerek kaybettik. 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: TOKAT AMATÖR TAKIMLARINDA SIKINTILAR NELER
CEVAP: İSMET KAL:  Bence en önemli sorun tesisleşme ve çalışacak saha sorunudur. Maalesef maçların oynandığı idman yapılan bir tane sentetik çim saha var. Tokat'ta bu sahada okul maçları amatör küme maçları akademi lig maçları bu sahada oynuyor. Alt yapı takımları ve amatör küme takımlarının hepse burada idman yapıyor ve hafta sonu maçlarıda burada oynuyorlar. Yaklaşık bu sahada 20 takım idman yapıyor. Gece saat 10 da bize idman saati veriliyor. Biz gece 11.30; da idman bitiriyoruz. Gece uzunburunun soğuğunda  bir futbolcu idman yapıp evine SAAT 24: de giderse bu sporcudan nasıl başarı beklenir. Bu sporcuların tamamı öğrenci bu nedenle gündüz idman yapma şansları yok.  Bir spor adamı olarak ilimizin yetkililerini sesleniyorum. Acilen Tokat futbolunun gelişmesi için üç tane futbol sahasının yapılması acilen gerekli. Futbolumuzun kalkınması için acilen Tokat ili olarak tesisleşmeye gidilmeli. Diğer taraftan sporcular eskisi gibi forma aşkı ile futbol oynamıyorlar. Maddi olarak sıkıntılar sahada takımların performansına maçlarda yansıyor. Bunu sahada tüm spor severlerde izliyorlar. İlimizin kamu kurumları ve iş adamlarının amatör futbola destek vermeleri gerekir. 9 amatör takımla ve bu kadar az tesisle Tokat futbolu bir arpa boyu ilerleme şansı olmaz. Pandemi süreci sonrasında hem dünya hemde ülkemiz futbolu alt yapıya dönmelidir.  Alt yapıya dönmemiz içinde çok acil tesisleşme ve sunni çim sahalar acilen yapılmalıdır. 

SORU: ARİF SAĞDIÇ: HOCAM SON SÖZLERİNİZİ ALABİLİRMİYİZ
CEVAP: İSMET KAL: Pandemi süreci hem dünyada ve ülkemizde büyük bir darbe vurdu. Amatör branşların ne olacağı şuan belirsiz durumda.  Bu arada amatör futbolcunun gelişimi açısından şehrimizin üst klasmanda bir takımının olmasını da önemli görüyorum. Tokatspor takımının amatöre düşmesi sonrasında Tokat şehir merkezinin futbol temsil kabiliyeti büyük bir yara aldı. Bir şekilde şehrimizi yöneten idarecilerimizin ve siyasetçilerimizin gerekli desteği vererek Tokat'ta futbolu tekrar ayağa kaldırmaları gerekir. Futbolda gelişim için maddi destek ve tesisleşme ve sahaların olması gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum.  Bana bu imkanı verdiğiniz için Tokat haber gazetesine çok teşekkür ediyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x