ANADOLU BASININDAN KÜÇÜKKAYA’YA TEŞEKKÜR

ANADOLU BASININDAN KÜÇÜKKAYA'YA TEŞEKKÜR

Anadolu medyasının gür sesi Alternatif Güçbirliği Platformu'nun 3. Danışma Kurulu toplantısı Karadeniz Ereğli'de gerçekleştirildi. Dev buluşmada İsmail Küçükkaya'nın başlattığı "Her eve, her dükkana bir yerel gazete alalım" kampanyasının memnuniyet verici olduğu vurgulandı.

11 Aralık 2018 - 10:11 - Güncelleme: 11 Aralık 2018 - 10:26


DEV buluşmaya 'Medya Evi' temel atma töreni vesilesiyle 7-9 Aralık 2018 tarihlerinde Karadeniz Ereğli Gazeteciler Cemiyeti'nin ev sahipliğinde yaklaşık 30'a yakın ilden cemiyet başkanları ve temsilcileri katıldı. Tokat Haber Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özdilek'inde katıldığı Alternatif Güçbirliği Karadeniz Ereğli Bildirisinde şu ifadelere yer verildi.


'MEDYANIN ROLÜ AZALMIYOR DAHA DA ARTIYOR'
"Toplantıya konuşmacı olarak katılan Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Faik Demir, "Yeni Dünya Düzeni ve Medyanın Rolü" konulu bir konuşma yaptı. Demir konuşmasında, yeni dünyada değişen ve gelişen teknolojiyi takip eden medyanın etkisinin ve rolünün arttığına işaret ederek, “Demokrasi kavramlarını en çok Avrupa konuşuyor. Tahammülsüz bir Avrupa görmeye başlıyoruz. Bıçak kemiğe dayanınca ekonomik olarak hazır düzene karşı çıkılıyor. İnsanlar, içinden gelecek hissi söyleyecek liderler arıyor. Sokak ağzı konuşan liderler öne çıkıyor. Bizim siyasette 'Ben gidiyorum, dönemimi tamamladım' diyen yoktur ama Avrupa'da vardır. Yeni yönetsel sistemler pazarlanır ve satılabilir hale getiriliyor. Bu sistemde tüm liderler ötekilere nasıl meydan okunduğunu gösteriyor. Bu halka fayda getirmez. Mutlak otorite uzun vadede başarılı olamaz. Bu liderler yüzünden yeni dünya düzeninin nereye gittiğini fark ediyoruz. Yeni düzende anahtar kavram egemenlik ve egemenliğin dokunulmazlığı bugün en çok dikkat edeceğimiz hassasiyettir. Yeni düzen eskiyi aratabilir mi bilemiyorum. Medyanın rolü azalmıyor, daha artıyor" dedi.  

TGF KONGRESİNİN YARGI SÜRECİ DİKKATLE TAKİP EDİLİYOR
Toplantıya katılan TGF üyesi cemiyet başkanları ve temsilcileri, TGF'nin 14 Ekim 2018 günü yapılan ve oy kullandırılmayan iki cemiyetin yargıya taşıdığı 9. Olağan Genel Kurul toplantısıyla ilgili hukuki süreç ve gelişmeler konusunda bilgilendirildi. Yargılama sonunda adaletin yerini bulacağına olan inancın altı çizildi.

ENGELLEME GİRİŞİMLERİ KINANDI
Meşruiyeti tartışmalı TGF yönetiminin, kongrenin üzerinden 2 ay geçmesine rağmen, bugüne kadar ne başkanlar konseyi, ne de mesleğin ve sektörün sorunlarının çözümüne yönelik bir toplantı bile yapamadığı gerçeğinden hareketle, kararlı bir şekilde meslek adına hak ve hukuk arama mücadelesi yolunda 3. toplantısını yapan Alternatif Güçbirliği Platformu'nun çalışmalarını engellemek için entrikalara başvurulması ile kamu kurum ve kuruluş yöneticilerine yazı yazılarak yapılan sonuçsuz girişimler sert bir dille kınandı.

MEDYA EVİ ÖRNEK OLMALI
Program kapsamında Karadeniz Ereğli Belediyesi'nin bölgenin gazetecileri için yapacağı 'Medya Evi' temel atma törenine katılan Anadolu medyası temsilcileri, bu tür desteklerin ülkemizin birçok yerel yöneticisine örnek olması gerektiğini dile getirdiler.

BİK TEMSİLCİLER SEÇİMİ
Toplantıda, Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahipleri temsilci seçimine yönelik değerlendirme yapılmıştır. Ayrıca, BİK'in son genel kurulunda yerel gazetelerin resmi ilan ücretlerine yaptığı zammın yetersiz olduğu vurgulanmıştır. Buna rağmen BİK kararının acilen Bakanlar Kurulu tarafından imzalanarak bir an önce Resmi Gazete'de yayınlanarak yeni yılın ilk günüden itibaren uygulanmaya başlanması için çağrı yapılmıştır.

İSMAİL KÜÇÜKKAYA'YA TEŞEKKÜR
Bu arada, Karadeniz Ereğli'deki toplantıya Anadolu ve Trakya'dan katılan yaklaşık 30 gazeteciler cemiyetinin başkan ve temsilcileri tarafından, Türkiye'nin en çok izlenen sabah programı FOX TV Çalar Saat'te Gazeteci İsmail Küçükkaya'nın başlattığı “Her eve, her dükkana bir yerel gazete alalım. Abone olalım. Basın özgürlüğünü de demokrasiyi de yerelden canlandıralım” kampanyasının memnuniyet verici olduğu vurgulanarak, “Küçükkaya'ya yerel medya temsilcileri olarak şükranlarımızı sunuyoruz. Bu kampanyanın tüm medyaya örnek olmasını diliyoruz” dendi.


DİGİTAL MEDYA YÖNETMELİK TASLAĞI SIKINTILI'
Toplantıda Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Gökhan Kökçak tarafından, yeni nesil Web TV tanıtımı yapıldı ve bu çerçevede RTÜK'ün digital medyayla ilgili önümüzdeki günlerde tartışmaya açacağı yönetmelik taslağı üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. Taslağın genel hatlarıyla uygulamada sorunlara yol açabileceği dikkate alınarak, çıkan ortak görüşün RTÜK yetkilileri ile paylaşılması kararlaştırıldı.

YENİ YOL HARİTASI BELİRLENDİ
Toplantıya katılan Alternatif Güçbirliği Platformu üyeleri oybirliğiyle, ülkemizde var olan meslek örgütlerinden farklı, devletler nezdinde ve uluslarası alanda da kabul görecek, sektörü ve meslek mensuplarını tamamıyla kucaklayan yeni güçlü bir yapının kurulması için gerekli adımların atılması yönünde görüş birliğine vardı. Ülkemizde son dönemde özellikte yazılı basının ana girdilerinin, maliyetlerinin artmasının yarattığı sorunlara ilişkin değerlendirmeler yapılarak, Maliye Bakanlığı'nın 31 Aralık 2018'e ertelediği BİK Şubesi bulunan illerde borcu yok belgesi istenmesi uygulamasının ülkemiz ve sektörün içinde bulunduğu şartlar da değerlendirilerek ertelenmesi talep edildi. Yaklaşan yerel seçimler öncesinde görevli Basın Cumhuriyet Savcılarının kendilerine verilen beyannameler çercevesinde yayınlanacak olan yayın organlarının hangi aralıklarla çıkacağını sıkı denetlemeleri, düzensiz yayınlar hakkında işlem yapılması gerektiğine vurgu yapılarak, çeşitli siyasi parti ve adayların bu gibi yayın organları yerine kendilerinin faaliyetlerini değerlendiren
medya kuruluşlarına sahip çıkması gerektiği hatırlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." denildi.

KDZ. EREĞLİ GAZETECİLER CEMİYETİ BÜYÜK BİR TEŞEKKÜRÜ HAK ETTİ
Bugüne kadar genellikle Federasyon istişareli yapılan konsey toplantısı bu defa tamamen Karadeniz Ereğli Gazeteciler Cemiyetinin kendi çabaları ile başarıyla tamamlandı.
Kdz. Ereğli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Necati Güneyli ve yönetiminden, Gündem Gazetesinden Mehmet Öztürk, Yeni Ufuk'tan Sina Çıladır, Subaşı Haber'den İsmail Çetin, DHA Ereğli Sinan Kabatepe, Karadeniz Ereğli Postası İsmet Keskin, Gazetetürk'den Muharrem Yokarıbaş eski ve yeni tüm Ereğlili meslektaşlarımızın katkı ve destek verdiği bu etkinlik uzun süre konuşulacak düzeyde gerçekleşti.
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Uysal, Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, Erdemir Demir Çelik Fabrikası ve çeşitli stk ve yöneticilerin destek verdiği proğramlar çerçevesinde gazeteciler olarak bizler Ereğli için ciddi bir turizm ve tanıtım yapılması gerektiği kanaatine sahip olduk. Ereğli bir sanayi şehri görünümü olsa da gelecek yıllarda turizmi ile kendisinden bahsettirecek yerler arasına girme hedefini oluşturmuş.
Anadolu Basını için de ciddi bir filizlenme kıvılcımının başladığı yer olarak Kdz. Ereğli gelecek günlerde de bu faaliyeti ile kendisinden uzun yıllar söz ettirecek.   
Etkinlik kapsamında Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ve Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan'ın memleketlere özgü hediyeleri Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Dr. Hüseyin Uysal ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Necati Güneyli'ye takdim edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Niksar'da ilk patates hasadı yapıldı
Niksar'da ilk patates hasadı yapıldı
Kur’an kursunun dava konusu olmasına tepki
Kur’an kursunun dava konusu olmasına tepki