Antalya’daki tarım fuarının birincisi Tokat

Antalya'daki tarım fuarının birincisi Tokat

Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifinin bu yıl 2. sini gerçekleştirdiği Antalya’da düzenlenen Growtech Eurasia 17. Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı organizasyonuna Tokat’tan 507 kişi ile katılarak bir seferde en çok katılan ziyaretçi sayısı olarak fuarın birincisi oldu

05 Aralık 2017 - 12:40 - Güncelleme: 07 Aralık 2017 - 14:50

Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yalçın Bekler başkanlığında organize edilen tarım fuarı programına Tokat’tan 550’ye yakın muhtar ve çiftçi katıldı. Kooperatif önünde toplanan muhtar ve çiftçilere yola çıkmadan ilk olarak Bölge Hayvan Borsası ve Et Entegre Tesisleri gezdirildi. Yapılan yatırımları yerinde gören ziyaretçiler emeklerinin boşa çıkmadığını belirterek memnun bir şekilde yola çıktılar. Tokat Milletvekili Prof. Dr. Celil Göçer ve Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun da katıldığı organizasyonun 1. Gününde 50 bin metrekare alana kurulu ve 30 ülkeden 800 firmanın buluştuğu, yaklaşık 80 bin çiftçinin ziyaret ettiği fuar alanı gezildi. Tarım ve teknolojinin bir araya geldiği fuar alanını bir bir gezen ziyaretçiler firmalar ili görüşerek ilimizde yapacakları tarımla alakalı görüş alışverişinde bulundular.

 

Fuar ziyaretinin ardından Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi başkanı Yalçın Bekler, Tokat Milletvekili Prof. Dr. Celil Göçer ve Tokat Belediye Başkanı Av.Eyüp Eroğlu’nun da katıldığı açık oturum yapıldı. Tokat tarımının yanı sıra yapılan ve yapılacak olan yatırımların konuşulduğu oturumda, köylerdeki sorunlar muhtarlar ile beraber masaya yatırılıp istişare edildi. Çözüm önerilerinin ortaya konduğu açık oturumda ilk konuşmayı yapan Ak Parti Tokat Milletvekili Prof. Dr. Celil Göçer şöyle konuştu.

 

“TOKAT TARIMININ RÖNTGENİNİ ÇEKTİK AMELİYATI YAPIYORUZ”

Ak Parti Tokat Milletvekili Celil Göçer şöyle konuştu;"Değerli muhtarlarım sizlere vatandaş köyünde işleri takip etsin diye yetki verdi. Bunların sorumlulukları sizin omzunuzda. Ankara'da yürütsün takip etsin diye bizlere yetki verdi. Turhal Şeker Pancarı Kooperatif başkanı Yalçın Bekler'e de teşekkür ediyorum. Bizleri bur da bir araya getirdi. Hep beraber güzel işler yapmaya çalışıyoruz. Şimdi bu dönemde Tokat'ın şöyle bir şansı var. Belediye başkanını tanıyorsunuz. İlçe başkanlarımızı da tanıyorsunuz. Yalçın Bekler kardeşimizi tanıyorsunuz eser kazandırmaya iş yapmaya çalışıyor.Bu dönemde Tokat’ta ki en çok başarımızın sebebi beraber çalışabilmektir. TOPEK hikayesi belediye, pancar kooperatifi, çiftçi hep beraber çalışıyoruz. Tarımsal anlamda Tokat’ın muayenesini yaptık, röntgenini çektik şimdi ameliyatı yapıyoruz. Değerli muhtarlarım bir memlekette ortalama tarla, arsa parsel büyüklüğü 4,9 dekarsa o memlekette ne üretirsen üret bir işe yaramaz niye çünkü bir köyde 5 traktör yapacağınız işi 50 traktörle yaparsınız. Onun maliyeti hiçbir türlü size kâr ettirmez. Dolayısıyla önce memleketin asıl sorunu ne diye düşündük arazilerin çok parçalı olması ve birinci olarak arazi toplulaştırma ihalelerin peşine düşmek. Tokat Türkiye'de ilk arazi toplulaştırma illerinden biri olacak. Bunun sözünü aldık. Tokat merkez'de 23 köyün kaldı. Onun dışında hepsinin arazi toplulaştırma ihalesi yapıldı. İkincisi su. Bu sulama kanallarımızla olmuyor. Eski sistem sulama açık sistem, kapalı sisteme geçmek için dün DSİ genel müdürlüğündeydim bölge müdürü de ordaydı kapalı sistem sulamayı konuştuk. Onları da yakın bir şekilde takip ediyoruz. En önemli gördüğümüz sıkıntılar bunlar diyerek sözlerini bitirdi."

BEKLER: ARTIK TOKAT’TA BİRŞEYLER DEĞİŞİYOR

Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi başkanı Yalçın Bekler; “Biz kooperatifte bir şeyleri değiştirmek için yola çıktık.Bu fuar organizasyonu da değişikliğin simgesidir. Biz göreve geldikten sonra Tokat'ta bir şeylerin değişeceğini Tokat kooperatifinde bir şeyler değişeceğini asla ve asla eskisi gibi devam etmeyeceğini kendimize ilke edindik. Ya onlar gibi fosil olacaktık ya da iz bırakarak değer kazandıracaktık. İkisinden birini tercih etmemiz gerekiyordu bu göreve geldiğimizde biz değer bırakmayı bizden önceki fosiller gibi olamamayı kendimize şahadet edindik. Çünkü biliyoruz ki hiçbir makamın hiçbir koltuğun bakiliği yoktur” dedi.

ÇİFTÇİMİZ DIŞARIDAKİ TÜCCARA MAHKUM

Tokat ekonomisinin tarım ve hayvancılığa dayalı olduğunu söyleyen Bekler, buna rağmen tarım ve hayvancılığa dayalı tek sanayinin şeker fabrikası olduğunu ve özelleştirme sürecinde olduğunu hatırlattı. Bekler, “Hal böyle olunca ekonomisi dışarıya bağımlı olan bir şehirden bahsediyoruz. Çünkü bizim çiftçimiz hayvanın en iyisini üretiyor, mısırın, buğdayın, arpanın, sebzenin, ayçiçeğin en iyisini üretiyor. Ama bunu pazarlama noktasında problemler yaşıyoruz. Çünkü bizim çiftçimizin ürettiğini alan dışarıdaki tüccarlardır. Biz devamlı dışarıdaki tüccarlara mahkum olarak yaşıyoruz. Bizimle beraber Tokat’ta belediye başkanları değişti ve belediye başkanlarının anlayışı değişti. Milletvekillerimiz değişti ve milletvekillerinin anlayışları değişti. Biz buraya gelirken sizleri yaptığımız tesisleri gezdirdik. Şahsım ve sizlerin adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. . Bu tesislerin tamamında Tokat milletvekilimiz Prof. Dr. Celil Göçer imzası vardır. Kendisi biz proje yapıp kendisine attığımızda Ankara'da bürokratik yapıda takip ediyor, siyasi yapıda takip ediyor, bakanlıklarda takip ediyor ve dosya onaylandığında da mesajla dosya onaylandı hayırlı olsun diyor” diye konuştu. 

HAYVANCILIKTA 300 BİN TON YEM TÜKETİMİ VAR

Tokat’ta 269 bin adet büyük baş, 299 bin küçükbaş hayvan olduğunu ve yaklaşık 300 bin tonluk bir yem tüketimi olduğunu hatırlatan Bekler konuşmasını şöyle sürdürdü: “300 bin ton yem tüketimi olan bir şehirde yem fabrikası yoksa besiciye ucuz yem veremezsiniz. Bu kadar hayvan bolluğu olan bir şehirde hayvanları pazarlayacağı bir borsanız yoksa bu hayvanları değerinde satamazsınız. Bu hayvanların kesilebileceği ve katma değer daha yüksek ürünlere çevirebileceği bir et kombinanız yoksa değerinde satamazsınız. Değerinde satamazsak da kendi ilimizde sürdürebilir bir hale getiremeyiz. Bizimde yapmaya çalıştığımız şey şehrimizde ki tarımı kalkındırmak aynı zamanda sürdürebilir hale getirmek çünkü biz biliyoruz ki Tokat’ta göçün durması sadece tarım ve hayvancılığın gelişmesi tarım ve hayvancılığın gelişmesi de tarım ve hayvancılığa dayalı sanayiyle olur.”

LİSANSLI DEPO VE HAYVAN BORSASI İÇİN TARİH VERDİ

Çamlıbel’de lisanslı deponun ihalesi yapılarak yer tesliminin gerçekleştirildiğini duyuran Bekler,  Nisan ayında başlanılarak 10. ayda teslim edileceğini, 15 newton depolama kapasitesine sahip içerisinde de tarım marketinin yer aldığı hem lisanslı depo hem tarım market hem de alım merkezinin Çamlıbel’de 10. ayda hizmete gireceğini açıkladı. Hayvan Borsasının da Mayıs ayında inşaatına başlanarak 1 yıl içinde tamamlanarak 2019 yılı ilk çeyreğinde hizmetine gireceğini bildirdi.

“GURBETÇİLER ARTIK TOKAT’A DÖNMEK İSTİYOR”

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise organizasyonu düzenleyen Yalçın Bekler’e teşekkür ederek sözlerine başladı. Bekler, “Bugün Tokat 34 büyükşehir içinde azımsanmayacak kadar da büyük bir şehir. 602 bin nüfusumuz var geçen yıla oranla da 5-6 bin artmış. hani diyoruz ya göç göç… Doğru bir dönem baya bir göç oldu ama özellikle son 10 yılda bence hem Tokatımız hem Türkiye'miz gelişiyor. Hem Tokat'ın bu anlamda göçünün daha da azaldığı düşüncesindeyim. Belki köylerimizden illere ilçelere göçümüz var, bende tersinden bakıyorum şunu söyleyeyim; İstanbul'a gidiyoruz bir Tokat kadar da İstanbul'da hemşerimiz var. Onların dernek toplantıları oluyor bir vesileyle bir araya geliyoruz inanın bana şunu söylüyorlar: ‘Başkanım biz buradan bıktık. Eğer bir iş bulursanız biz Tokat'a dönmek istiyoruz artık. Özledik oraları. Buralar bize dar geliyor’ diye inanın bunu söylüyorlar bunun sayısı da azımsanmayacak kadar fazla belki sizin köylerinizde de vardır. Yani artık insanlar kendi şehirlerine özlem duyuyor, şehrimdeki o rahatlığa güzel havaya, yeşiline, daha iyi ve daha güzel yaşamasına belki de insanlar ihtiyaç duyuyor. Onun için ben Tokat'ın önümüzdeki yıllarını çok daha parlak görüyorum” diye konuştu.

“OSB’DE İŞÇİ SAYISI 3 YILDA 3 KAT ARTTI”

Tokat merkez organize sanayi bölgesinde 2014 yılı sonunda çalışan işçi sayısının bin 600 olduğunu ve geçen hafta aldığı son rakamlara göre 5 bin 100'lere yükseldiğini söyleyen Başkan Eroğlu, “Bakın 3 katına varan bir artış olmuş. 7-8 tane yeni fabrika açılmış. Tokat'ın değerlerimiz dediğimiz iş alanlarımız işini daha büyütmüş 3 çalıştırıyorsa 5 çalıştırmış velhasıl bir şekilde büyütmüş” dedi.

ULUSLAR ARASI HAL İÇİN ARAZİ TAHSİSİ ÇALIŞMALARI YAPILIYOR

Tokat'ın kurtuluşunun tarım ve hayvancılık, tarıma dayalı sanayiden geçtiğini ortaya koyduklarını söyleyen Eroğlu, üretici olmazsa Tokat ekonomisinin ciddi hasar göreceğini belirterek tarım girdisinin çok önemli olduğunu söyledi. Tarımın haricinde şehir ekonomisine üniversite öğrencileri, memur, işçi ve esnafın katkısı olduğunu da söyleyen Eroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Esnafın kazancının çoğu kime dağılıyor köylüye dağılıyor. Ama köylüde para olmayınca şehirde de olmuyor. Onun için siz çok önemlisiniz tarım çok çok önemli. İnşallah da yapacağımız ve yapılacak çalışmalarla Tokat'ın tarımını daha üst seviyelere çıkartacağız. İşte TOPEK A.Ş. bizimde bir payımız var Tokat Belediyesi olarak. Sağolsun başkanımız kurdu ardından dev bir eser ortaya çıktı. bugün yapılsa 40 trilyona mâl edilebilecek bir eser var ortadaç Turhal’da gezmediyseniz tavsiye ederim gezilmesini çok muhteşem bir şaheser onun yanına yetiştirme tesisini yaptığımızda toplam maliyeti 80-90 trilyonluk bir proje olacak ve bölge de olamayan bir eser ne Çorum'da ne Amasya'da ne Sivas'ta daha ötesinde bilmiyorum birçok yerde olamayan bir eser olacak. Ve bu kimin için inanın para filan kazanmak değil dert, dert hayvancılıkta Tokat daha iyi olsun. Diğer tarafta Uluslararası hal birliği diye biliyorsunuz hal işletmeleri belediyelere aittir. Tokat'ımızın Zile'sinde de hal yok, Turhal'da da hal yok Tokat merkezde hal var Pazar'da var bir kaç Kazova köyünde var toplam bildiğimde tüm Tokat da 9-10 hal sayısı ama hallerimiz ne yazık ki istediği kazancı elde edemediği gibi çiftçimizde elde edemiyor. Bizde dedik ki bir uluslararası hal yapalım içersinde laboratuarı olsun, ürünler testten geçsin, bunu yanında tüccar galerileri olsun, bunla beraber soğuk hava depoları olsun ve burda bir borsa olsun ve Tokat'ın örneğin domatesi bir pazarda bir borsa da çok daha yükseğe satılsın aracı kazanmasın. Adamlar Mersin’den, Antalya'dan farklı farklı yerlerden tır'ı getiriyor, fiyatı da kendi belirliyor senetini de veriyor onu da ödemiyor eline sağlık para uçuyor gidiyor. İşte böyle olmadan bir borsa oluşturarak çiftçiye alım garantisi ve fiyat garantisi vererek pazarı da bizim oluşturacağımız bir sistemle uluslararası hal birliği şeklinde birlikle bunu yapalım ve tüm Tokat'a da yayalım istedik. Şuan da ilk çalışma Pazar, Zile, Tokat ve Turhal bağlı köylerle bu işi başlatırken bunları bir tık daha öteye götürerek diğer ilçelerimiz de buna dahil edelim diye şuan da bir çalışma yaptık. Hemen havaalanının karşısındaki bir araziye 250 dönümlük bir arazinin şuanda tahsisiyle ilgili çalışmaları başlattık. Bu projeyi gerçekleştirdiğimiz de bizim cebimizden çıkacak para da yaklaşık 80-90 milyon böyle bir maliyete mal olacak bir proje. Tabi bunun yanında nerden bu projeye destek alabiliriz Tarım Bakanlığımız, Avrupa Birliği ya da başkaca projelerle de bunu takip ediyoruz. Sağ olsun Milletvekili Celil hocam tarım bakanımıza bunun anlatılması konusunda beraberce gidildi ayrıca yine pazarlaması anlamında Ekonomi Bakanlığına gidilip dış ticarete ne yapabiliriz diye konuştuk "diyerek sözlerini tamamladı. SIRRI SÜRER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GOÜ Rektör'ü kim olacak?
GOÜ Rektör'ü kim olacak?
İYİ Parti'den mi aday olacak?
İYİ Parti'den mi aday olacak?