google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Arazi imara mı açılıyor?

Arazi imara mı açılıyor?

İYİ Parti kapatılan Tokat Sigara Fabrikası’nın arazisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na tahsis edildiği ve imara açılacağına dair iddiaların gerçek olup olmadığını sordu. İYİ Parti Tokat Belediyesi Meclis Üyesi ve Grup Başkanı Erkan Er, iddialarla ilgili kamuoyunun aydınlatılmasını istedi

22 Aralık 2020 - 20:41

İYİ Parti Tokat Belediyesi Meclis Üyesi ve Grup Başkanı Erkan Er, dün parti il binasında düzenlediği basın toplantısında ‘kapatılan eski Tokat Sigara Fabrikası’nın arazisinin imara açılacağı’ iddialarını gündeme taşıdı.

 

Dünyanın ve Türkiye’nin gündemi covid-19 pandemisi nedeniyle işsizlik, ekonomik krizler ve ölümler olmasına karşın “Birilerinin gündemi ise kapatılan Tokat Sigara Fabrikası arazisi üzerinden rant elde etmek, servetlerine servet eklemek” diyen Erkan Er,  “Tokat’ın, Tokatlının gündemi, yeni işletmelerin, yeni fabrikaların açılması, işsizliğe, yoksulluğa çözüm üretilmesi. Bu süreçte özelleştirilen ve daha sonra kapatılan Tokat Sigara Fabrikasının arazisine 6 bin kişinin istihdam edileceği tarıma dayalı 7 adet tesis kurulması beklentisi. Birilerin gündemi ise bu kıymetli araziden imar geçirerek, yerine beton yığınları dikilmesi ve akabinde zahmetsizce milyonlarca lira gelir elde edilmesi” dedi.

 

“ARAZİDEN KİMLER RANT ELDE EDECEK?”

“Kapatılan değerimiz Tokat Sigara Fabrikası arazisinden kimler rant elde edecek?” diye soran İYİ Parti’li Erkan Er, “Bir zamanlar binlerce kişinin istihdam edildiği, esnafın, sanatkarın, çiftçinin de dolaylı olarak kazanç elde ettiği bu fabrikanın beton yığını olmasından kimler menfaat sağlayacak? Ülkem yangın yeri… Tokat yangın yeri… Bizler Tokat Sigara Fabrikası arazisinin tarım işletmeleri için harman yeri olmasını bekliyorduk. Şimdi birileri bu yangın yerinden “gemisini kurtaran kaptan” misali servetine servet katmak mı isteyecek? Şimdi birileri işsizlikten Tokat’ı terk ederken birileri yedi ceddine yetecek servet sahibi mi olacak?” diye sordu.

 

‘TARIMA DAYALI TESİS KURULACAK’ DENMİŞTİ

Medyaya yansıyan iddialara karşı kamuoyunun neden aydınlatılmadığını soran Erkan Er, “Tokat Sigara Fabrikası özelleştirilirken, kapatılmayacak denildi. Fabrika kapatıldı, imara açılmayacak tarıma dayalı tesisler kurulacak denildi. Köprünün altından nice sular aktı… Vatandaş unuttu, biz istediğimizi yaparız? mı denilmek isteniyor. Bu konularla ilgili olarak o günlerde konuşan siyasiler, söz veren yetkililer kalkıp ‘biz de kandırıldık’ mı diyecekler. Yoksa ‘Biz halkımıza söz verdik, umut verdik. Onlar da bizi destekledi kararımıza saygı duyduğu ve seçimlere oy verdiler. Tokat’ın ve Tokatlının hakkını yedirmeyiz’ mi diyecekler. Zamanında öyle şehirler kuruldu ki, istihdam bittiği için tüm binalar sahipsiz kaldı, ıssızlaştı. Eğer burayı imara açarsanız, bu topraklar size hesap sorar.”

 

YETKİLİLER KAMUOYUNU AYDINLATSIN

Önce kamuoyunun aydınlatılmasını isteyen İYİ Parti’li Erkan Er, “Yetkililer kalkıp bu arazinin ranta teslim edilmeyeceğini açıklamalıdırlar. Daha sonra da buranın istihdama yönelik tesisler kurulması için projeler yapacaklarını söylemelidirler. Tokat halkına verilen yatırım ve istihdam sözü artık tutulsun. Bunları söyleyemiyorlarsa buradan kimlerin rant elde edeceğini açıklasınlar da Tokatlılar bilsin. Acilen konunun taraflarının ve yetkililerin bir açıklama yapmasını bekliyoruz. İnsanların gündemini bu kadar meşgul eden,

vicdanları bu kadar yaralayan,  birilerine rant sağlamak anlamına gelen bu arazi operasyonu ile ilgili iddiaların taraflarını ve kentin yetkililerini acilen açıklama yapmaya, kamuoyunu bilgilendirmeye davet ediyorum. "İYİ PARTİ" grubu olarak da konunun yakın takipçisi olduğumuzu ifade ediyorum.”

 

TOKAT SİGARA FABRİKASI HAKKINDA:

1973 yılında Bakanlar Kuruluna gelen 5 sigara fabrikası kurulması yönünde bir teklif verilince dönemin Başbakanı Ferit Melen'in 5 fabrikadan birinin Tokat'a kurulmasını önermiş, 1975 yılında Tokat'ta temeli atılan Tokat Sigara Fabrikası, 10 yıl süren yapım sürecinin ardından 1985 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından hizmete açılmıştı. 2008 yılında özelleştirilen fabrika, 2 yıl sonra Tokat'lı yatırımcılar tarafından satın alınmış,

122 bin metrekare kapalı alanı 400 dönüm alan üzerindeki fabrika 2 yıl sonra Tokat'lı yatırımcılar tarafından alınarak "endüstriyel tarım tesisleri" kurulacağı açıklaması yapıldı. Yaklaşık 1 yıl sonra söz konusu alanın "AVM, konut, benzinlik" gibi bir proje kapsamında imara açılması yönündeki firmanın talebi Tokat Belediye Meclisi'nde kamu yararı bulunmadığı gerekçesiyle kabul edilmeyince Tokat'lı yatırımcılar tarafından sosyal tesisler, depo ve fabrika alanlarının yıkılmıştı.

Kaynak: Haber: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK PARTİ TOKAT TEŞKİLATINDA GÖREV DAĞILIMI
AK PARTİ TOKAT TEŞKİLATINDA GÖREV DAĞILIMI
BEYAZIT YAPTIRDIĞI BİNAYI KİTAPLARI İLE BİRLİKTE VAKFEDECEK
BEYAZIT YAPTIRDIĞI BİNAYI KİTAPLARI İLE BİRLİKTE VAKFEDECEK