ASIL AFET ALINMAYAN ÖNLEMDİR

ASIL AFET ALINMAYAN ÖNLEMDİR

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, tüm partilere 5 yıllık deprem seferberliği çağrısı yaparak, “En büyük afet, alınmayan önlemlerdir, bilimi ve tekniği dışlayan, rant odaklı kentleşme politikalarını önceleyen politikalardır” dedi.

30 Ocak 2020 - 10:28

CHP Tokat Milletvekili-TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz TBMM genel kurulunda Türkiye’yi derinden sarsan Elazığ depremi hakkında gündem dışı konuşma yaptı. Konuşmasına ortak acıların birlik ve beraberliğimizi güçlendirdiğine, dayanışma ruhuyla tüm yararları sarabileceğimize vurgu yaparak başlayan Durmaz, depremde kaybettiğimiz canlar için rahmet dileyerek, çok şükür zorlukları beraberce göğüsleyen büyük bir milletimiz var. Depremin ardından, aziz milletimiz güçlü bir dayanışmayla, tasada daima omuz omuza olacağını bir kez daha tüm dünyaya gösterdi.” dedi.

DEPREM KADERİMİZ DEĞİL

Konuşmasına deprem Kader değil diyerek başlayan Durmaz “Deprem öldürmez, alınmayan tedbirler öldürür. Kuranda kaderin tanımı; tedbiri alıp takdiri Allah’a bırakmaktır. Deprem bir doğa olayıdır, deprem sonrası yaşanan afet ise bugüne kadar önlem almayan bilimi dışlayan yöneticilerin sorumluluğundadır. En büyük afet alınmayan önlemlerdir, bilimi ve tekniği dışlayan, rant odaklı kentleşme politikalarını önceleyen politikalardır” diye konuştu.

“TOPLANMA ALANLARI İMARA AÇILDI”

Durmaz Konuşmasına şöyle devam etti:“Depremle yaşamayı öğrenelim, Depremlerle birlikte can ve mal kaybını en aza indirecek yapılı çevreyi ve nitelikli mimarlığı oluşturmak yerine, kentleri ranta kurban edenler, coğrafyanın yol göstericiliğini reddedenler, bilimi ve tekniği dışlayanlar, sağlıklı ve güvenli çevreler oluşturamazlar. Halkın can güvenliğini hiçe sayarak deprem toplanma alanlarını, parkları, ormanları imar barışı adıyla imara açanlar güvenli çevre oluşturamazlar. Deprem bir doğa olayıdır, bu doğa olayı ile birlikte yaşamayı öğrenmek, önceden önlemler almak ise yapılması gerekendir. Depremlerle birlikte can ve mal kaybını en aza indirecek yapılı çevreyi ve nitelikli mimarlığı oluşturmak yerine, kentleri ranta kurban edenler, coğrafyanın yol göstericiliğini reddedenler, bilimi ve tekniği dışlayanlar, sağlıklı ve güvenli çevreler oluşturamazlar. Bu nedenle bir an önce herkes gereğini yapmalı, geleceğimiz için her beraber depremle mücadele etmeliyiz.  Bu vebal ve sorumluluk yüce meclis çatısı altındaki milletvekillerinindir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Şaşkına çeviren yufka
Şaşkına çeviren yufka