Atatürk’ün Tokat’a gelişi kutlandı

Atatürk'ün Tokat'a gelişi kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Tokat'a gelişinin 101. yıl dönümü 26 Haziran 1919 tarihi, Tokat’ta düzenlenen törenle kutlandı. Törene, bir dizi program için Tokat’a gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da katıldı

30 Haziran 2020 - 12:06

Milli mücadele döneminde Atatürk'ün Amasya'dan Sivas'a geçerken 26 Haziran 1919'da Tokat'a yaptığı ziyaret nedeniyle kutlama programı yapıldı.

 

Tokat Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Mustafa Arslan, Yusuf Beyazıt, Kadim Durmaz, Garnizon Komutanı Ayhan Ocak, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu il protokolü katıldı. Tören öncesi Ulaştırma Bakanı, Atatürk’ün Tokat ziyaretinde halka hitap ettiği Yüksek Kahve bugün restore edilmiş haliyle Demokrasi Müzesi’ni ziyaret etti.


Törende Bakan Adil Karaismailoğlu, Vali Dr. Ozan Balcı, Garnizon Komutanı Ayhan Ocak ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

 

KARAİSMAİLOĞLU:ÜLKEMİZİN GELİŞMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Tokat'a gelişinin yıl dönümünde kentte oldukları için mutlu olduklarını belirterek, "Malumunuz ülkemizin her noktasında çok hummalı bir çalışma var. Ülkemizin gelişmesi, modern gelişmiş ülkelerin arasında yer alması için elimizden geleni yapıyoruz. Ülkemizin her noktasında çok gelişmiş teknolojiler üreten yatırımlarımız var. İnşallah önümüzdeki günlerde de yerli ve milli teknolojileri kullanarak ülkemizi dünyanın en gelişmiş ekonomilerin yerinde alması için elimizden geldiğince var gücümüzle çalışıyoruz. Bugünün Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Tokat'a gelişinin yıldönümüne rastlaması bizi ayrıca memnun etmiştir. İnşallah daha güzel günlerde, daha güzel projelerle, daha büyük yatırımlarla, Ülkemizde, Tokat ilinde, Tokat'a yakışır, tarihiyle kültürüyle lider olan Tokat'ta inşallah daha güzel yatırımlarla buluşmak dileğiyle hepinize teşekkürler ediyorum" dedi.


EROĞLU: TOKAT İÇİN GURUR VERİCİ BİR TARİH

 

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise konuşmasında 26 Haziran 1919 tarihi Tokat halkı için son derece gurur verici ve tarihi bir gün olduğunu kaydederek, "Bundan tam 101 yıl önce devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Tokat'a teşrif etti. Tüm Tokatlı hemşehrilerimizin bu anlamlı gününü canı gönülden kutlarım. Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun'a çıkışı ile, Milli Mücadele'nin meşalesi yakılmış ve yeni Türk devletinin temellerini oluşturmak için ilk adım atılmıştır. 19 Mayıs tarihi, sömürgeci devletlere karşı Türk milletinin Çanakkale'de olduğu gibi şerefli mücadelesinin ve dik duruşunun, düşmana boğun eğmeyeceğinin kararlı bir ifadesidir" diye konuştu. 


Yapılan konuşmaların ardından Cumhuriyet Meydanında Atatürk'ün fotoğraflarının yer aldığı sergi gezildi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Köylülerin telefon isyanı
Köylülerin telefon isyanı
Tarım Müdürlüğü’nden sınav duyurusu
Tarım Müdürlüğü’nden sınav duyurusu