Atatürk’ün Tokat’a gelişinin 100. yılı kutlanıyor

Atatürk’ün Tokat’a gelişinin 100. yılı kutlanıyor

26 Haziran 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadele için önemli dönüm noktalarından biri olan Sivas’a geçmeden önce Tokat’a yaptığı ziyaretin 100. yıldönümü sevinçle kutlanıyor.

26 Haziran 2019 - 10:15

Yüz yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün Tokat ziyaretiyle şehrin kazandığı önem, her yıl çeşitli etkinliklerle hatırlanıyor. Milli Mücadele için anlamı oldukça yüksek olan 26 Haziran, kentin tarihsel mirası için de büyük önem taşıyor. Milli mücadelenin yol haritasını belirleyen kongrelerin gerçekleştiği kentlere yakınlığı ile öne çıkan Tokat, bu özelliği ile Atatürk’ün ziyaretlerine sık sık ev sahipliği yapıyor. Özgür Türkiye’nin tohumlarının atıldığı Tokat ziyaretleri, mücadele ruhunun ateşlenmesi ve o dönem toplumun içinde bulunduğu umutsuzluktan kurtulmasında büyük rol oynuyor.

 

Tokat turizmine değer katan çalışmalara imza atan Dedeman Tokat Genel Müdürü Serdar Küçükyıldız bu özel günü şu sözlerle değerlendirdi: “Milli Mücadele’ye yön veren kongrelerin gerçekleştiği illerin geçiş noktasında bulunması sebebiyle Kurtuluş Savaşı’nda büyük yer tutan Tokat,Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaretleriyle daha da önem kazanmıştır. Biz de her sene bu ziyaretleri hatırlayarak Tokat’ın değerini günümüzde de korumak için yorulmadan çalışıyoruz. Kültürel ve tarihsel değeri böylesine büyük bir kenti, yaptığımız çalışmalarla turizme kazandırıyoruz”.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x