Atık beyanı verme süresi 31 Mart’ da dolacak

Atık beyanı verme süresi 31 Mart’ da dolacak

Tokat Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü her yıl yapılması gereken atık beyanları için son tarihin 31 Mart olduğunu belirterek Tokat2ta kurum, kuruluş ve işletmeleri atık beyanlarını bu tarihe kadar yapmaları konusunda uyardı

11 Mart 2020 - 10:16

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca oluşturulan Entegre Çevre Bilgi Sistemi içerisinde yer alan Atık Yönetim Uygulaması (TABS)’a Tokat’ta faaliyet gösteren Kurum/Kuruluş/işletmelerden 800’ün üzerinde kayıt bulunduğu bildirildi.

Çevre Bakanlığı mevzuatına göre; atık üreticileri atık beyan formunu bir önceki yıla ait bilgileri içerecek şekilde her yıl Ocak ayı itibariyle başlamak üzere en geç Mart ayı sonuna kadar Bakanlıkça hazırlanan çevrimiçi uygulamalar kullanarak doldurmak, onaylamak, çıktısını almak ve beş yıl boyunca bir nüshasını saklamakla yükümlüler. Buna göre her yıl yapılması gereken atık beyanları için süreç 1 Ocak 2020 tarihi itibarı ile başlamış olup, 31 Mart 2020 tarihinde sonlanacak.

YÜKÜMLÜLÜĞÜ YERİNE GETİRMEYENLERE İDARİ PARA CEZASI VERİLİYOR

Tokat Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Beyan süresi içerisinde tehlikeli ve tehlikesiz atık üreten tüm sektörlerin atık beyanlarını yapmaları gerekmektedir” denildi. Açıklamada kurum, kuruluş ve işletmelere şu uyarı yapıldı: “Tehlikeli veya tehlikesiz atığı olan ancak Entegre Çevre Bilgi Sistemi’ne kayıtlarını yapmayan işletmelerin kayıtlarını ivedilikle yapmaları gerekmektedir. Kayıt işlemleri için EÇBS sistemi içerisinde yer alan yardım videolarından yararlanılabilir. Kayıt işlemlerinde problem yaşayan işletmeler İl Müdürlüğümüz Çevre Yönetimi ve Denetimi Şube Müdürlüğü ile iletişime geçebilirler. Entegre Çevre Bilgi Sistemi üzerinden online olarak yapılacak beyanlarda, sisteme e-devlet şifresi ile giriş yapılmaktadır. Çevre Kanununun 20. Maddesinde ‘‘12.maddede öngörülen bildirim ve bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere idari para cezası verilir” hükmü bulunmaktadır. Kamuoyuna duyurulur.”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Virüs Memur İşçi ayrımı yapmıyor
Virüs Memur İşçi ayrımı yapmıyor
“Kurtuluş reçetesi köylerdir”
“Kurtuluş reçetesi köylerdir”