Atıklardan Hıdırlık köprüsünü yaptılar

Atıklardan Hıdırlık köprüsünü yaptılar

81 ilden katılımIN olduğu ve Kocaeli’nin ev sahipliğini yaptığı sıfır atık projesi etkinlerinde Tokat’ı Zübeyde Hanım Ana Okulu temsil etti. Tokatlı minik öğrencilerin atıklarla yaptığı Tokat’ın tarihi eserlerinden biri olan Hıdırlık Köprüsü maketi ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

20 Haziran 2019 - 10:50

Kocaeli’nde yapılan sıfır atık projesi etkinlerine 81 ilden katılım sağlandı. Her ilin tarihi simgelerinin atıklarla yapılan maketleri görenleri büyüledi. Ana oklu öğrencileri tarafından yaklaşık bir ayda tamamlanan maketlere ilgi yoğun oldu. Bu kapsamda projeye davet edilerek katılım sağlayan Tokat Zübeyde Hanım Ana Okulu Tokat’ı temsil etti. Zübeyde Hanım Ana Okulu öğrencileri atıklarla Tokat’ın adeta simgesi olan ve Yeşilırmak üzerine bulunan tarihi Hıdırlık köprüsünün maketini yaparak Tokat’ı temsil ettiler. Proje sergisi ziyaretçilerden büyük bir beğeni alırken, TRT Haber de Ana Haber bültenlerinde de geniş yer verdi. Haber esnasında Tokat Zübeyde Hanım Ana Okulu öğrencilerinin yaptığı Hıdırlık köprüsü ekranda yerini aldı.

Proje hazırlık aşamalarının oldukça uğraştırıcı ve emeğe dayalı olduğunu söyleyen Zübeyde Hanım Ana Okulu Müdürü Alev Özdilek, Tokat’ı böyle bir platformda temsil etmenin gurunu yaşadıklarını ifade ederek, projeyi hazırlayan minik öğrencilerine emeklerinden dolayı tek tek teşekkür etti.

 

HIDIRLIK KÖPRÜSÜ

Kitabesinden öğrenildiğine göre; Selçuklu döneminde Pervane Seyfeddin Hamit tarafından 1250 tarihinde yaptırılmıştır. Beş satırlı olan bu kitabe üst üste konulmuş iki mermer üzerine son derece girift bir Selçuklu sülüsü ile yazılmıştır. Bunlardan üstteki üç satırlık kitabe daha büyük, iki satırlık ikinci kitabe ise daha küçüktür. Köprünün mimarı İbn El Hâkim ismi ile tanınan Ebu’l Ferecoğlu Bahaddin Mehmet’tir. Bu köprünün Selçuklu tarihinde önemli bir yeri vardır.

Üç kardeşin ilk defa birlikte yazdırdıkları bir kitabe de bu köprüde bulunmaktadır. Kesme taştan beş sivri gözlü olan köprü, 117 m. uzunluğunda, 6.50 m. genişliğindedir. En büyük kemer açıklığı on metredir. Köprü kemerlerinin çevresine ince bir tahfif kemeri yerleştirilmiş olup, bu kemer tempan duvarları ile aynı yüzeydedir. Aynı zamanda bu kemerler geniş ayaklar üzerine oturtulmuştur. Önlerinde memba tarafında üçgen, mansap tarafında da yuvarlak selyaranlar bulunmaktadır.

Batıda Amasya ve Turhal’dan gelen yolları doğuya, Karadeniz’den gelen yolları da Orta Anadolu’ya bağlayan bir kavşak olan 769 yaşındaki Hıdırlık Köprüsü 1250 yılında Yeşilırmak üzerine yapılmıştır.

151 Metre uzunluğunda, 7 metre genişliğindeki köprü 5 gözlü olup, kesme taşla yapılmıştır.

Bu Selçuklu eseri, yazıtlarıyla da dönemin bir olayını aydınlatmaktadır. Eskiden üzerinde mermer bir küre bulunan kitabede, II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in üç yıl boyunca çatışmış üç oğlu, İzzeddin, Rukneddin ve Alaaddin’in isimleri birlikte yazılmıştır. Zamanın bilginleri çatışan üç kardeşi bir eserle barıştırmayı amaçlamış, bunu da başarmıştır.
Şehrimizi ikiye bölen Yeşilırmak üzerindeki tarihi Taş Köprü (Hıdırlık Köprüsü) 2013 yılında belediye tarafından araç trafiğine kapatılarak, yaya trafiğine açılmıştır.

Hıdırlık: Yeşillik, ağaçlık alanlara, su kenarlarına, bir türbe ya da yatırın yan tarafına denilir. Köprü ismi buradan gelmektedir

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x