google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Aydoğan: Esnaf ve sanatkarın kredi taksiti 1 yıl ertelensin

Aydoğan: Esnaf ve sanatkarın kredi taksiti 1 yıl ertelensin

S. S. Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan, Esnaf ve Sanatkârın kullanmış olduğu tüm kredilerde kredi taksitlerinin en az 1 yıl ötelenmesini talep etti. Küçük esnaftan ihtiyacı olana aylık nakdi destek, kira, elektrik, su, doğalgaz, ödemelerine yardım, özel mülk kiracısı küçük esnafın kiralarında iyileştirme önerisi de gündeme getirildi

20 Kasım 2020 - 19:27

Tüm dünyayı etkileyen COVID-19 salgınının en çok esnaf ve sanatkârı etkilediğini söyleyen S. S. Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan, daha önceki dönemde devletin yaptığı bir takım destekler için Cumhurbaşkanı, ekonomi yönetimi, Bakan ve Halk Bankası Yetkilileri olmak üzere emeği geçen Genel Başkanlarına da teşekkür etti.

Ahmet Hamdi Aydoğan, “Yeni tedbirler çerçevesinde salgının başladığı günden buyana çalışamaz hale gelmiş özellikle belli bazı sektörlerdeki esnaf ve sanatkârımız kullanmış olduğu kredilerin geri ödemelerinde ciddi güçlükler yaşamaktadır. Bu anlamda özellikle hiç çalışamayan başta okul servisleri, servis aracı işletmecileri, kahvehane kıraathane okul kantinleri kafe pastane, paket servis imkânı olmayan restoranlar gibi mesleklerin zora gireceği açıktır. Hiçbir geliri kalmamış bu kitleye kullandıkları kredilerin bir an önce takibe intikal etmeden ötelenmesi gerekmektedir. Daha önce devletimizin yapmış olduğu Kredi ötelemesinin süresi bitmiş ancak, Salgın bitmediği için Esnaf ve Sanatkârımız ödeme güçlüğü yaşamaktadır. Esnaf ve Sanatkârın kullanmış olduğu tüm kredilerde imkânı olanlar ödesin, Ödeme imkânı olmayanların kendi talepleri doğrultusunda hiç değilse bir yıla kadar kredi taksitlerinin ötelenmelidir. Mümkünse bu öteleme geriye kalan taksitlerin üzerine yayılma şeklinde değil kredinin bitiş tarihi itibarı ile normal ödeme periyodunda Ödeme imkânı sağlanmalıdır” diye konuştu.

Küçük esnaftan ihtiyacı olana aylık nakdi destek, kira, elektrik, su, doğalgaz, ödemelerine yardım özellikle Kamu kurumları kiracısı olan esnaflara bu anlamda ödeme kolaylığı sağlaması, özel mülk sahiplerinin küçük esnafa kiraladıkları iş yerlerinin kiralarında bir iyileştirme gibi talepler de iletildi.

Kaynak: HABER: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x