Bağ, bahçe demedi, ilçe ilçe gezdi

Bağ, bahçe demedi, ilçe ilçe gezdi

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Başçiftlik, Niksar ve Pazar ilçelerinde şantiye, tarla demedi gezdi. Yatırımları yerinde takip eden Vali Balcı, eğitimden, sprora, tarımdan, hayvancılığa çalışmalarda son durumu aktardı

18 Haziran 2021 - 19:59

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Başçiftlik ilçesinde 1000 dekarlık alanda kurulan geç turfanda meyve bahçesinde ve sulama sistemlerini inceledi, fasülye çapalayan çiftçilerle sohbet etti. Niksar’da Hükümet Konağı inşaat alanını gezdi. Pazar ilçesinde devam eden ve planlanan yatırımları yerinde gördü

 

BAŞÇİFTLİK’İN MEYVE BAHÇELERİ GÖZ BEBEĞİ
Tokat Valiliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  ve çiftçilerin desteği ile yürütülen  Geç Turfanda Meyve Bahçesinin Başçiftlik ve Tokat ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirten  Vali Dr. Ozan Balcı “Tarım Tokat projesi kapsamında çiftçilerimizin arazilerini birleştirerek 25 yıl sözleşme yaptık. Bin dekar alanda 30 bin elma ve 55 bin kiraz fidanı dikimini gerçekleştirdik. Her yerde meyve bitmişken burada meyveler yeni yetişecek. Kurmuş olduğumuz meyve bahçesi, Başçiftlikli, Tokatlı ve bölgemiz insanının refah seviyesine, zenginleşmesine olumlu ölçüde katkıda sağlayacaktır. Emeği geçen herkesi tek tek tebrik ediyorum.” dedi. Bölgede ürün çeşitliliğini önemsediğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Üreticimizin tek ürüne bağlı kalmadan daha kaliteli ürün yetiştirip, farklı kazanç yolları elde etmesi ve gelirini arttırması bizim için önemli. Başçiftlik ilçemizde başta kiraz olmak üzere erik, armut, elma gibi geç turfanda meyveleri yetiştirip, çiftçimize, üreticimize destek olacağız.” diye konuştu. Geç Turfanda Meyve Bahçesini sulamak için İl Özel İdaresi  destekleri ile  çalışmaları devam eden damlama sulama sistemini yerinde inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı, çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti. 

 

TARIM’DAN EĞİTİME, KÜLTÜR’DEN SPORA NİKSAR’DA YATIRIMLAR SÜRÜYOR

Niksar Hükümet Konağı inşaat alanında incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi alan Vali Balcı, Niksar Hükümet Konağımızın temelini attık. 1-2 ay içerisinde Başçiftlik ve Turhal Hükümet Konağının da temelini atacağız. Önümüzdeki yıl için de Erbaa ile Reşadiye Hükümet Konağına ilişkin planlamalarımız devam ediyor. Yapacağımız ve yapmayı planladığımız Hükümet Konaklarımız şimdiden vatandaşlarımıza hayırlı ve uğurlu olsun. "dedi. Niksar'da devam eden ve yapılması planlanan devlet yatırımları ile ilgili bilgi veren Vali Dr. Ozan Balcı, Spor Tokat yatırımlarını inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı, “Gençlerimizin ve çocuklarımızın sporu sevmeleri, daha güzel alanlarda spor yapmalarını sağlamak için Tokat’ımıza tesisler kazandırıyoruz” dedi. Kültür yatırımları kapsamında, Valilik koordinesinde, Kültür Bakanlığı  ve İl Özel İdaresi kaynakları ile Niksar’a kütüphane ve  kültür merkezi yapılacağını belirten Balcı, “Kültür merkezi ve kütüphanenin çok yakında temelini atacağız. Tokat merkez ve Reşadiye İlçe Halk Kütüphanesi  inşaatı devam ediyor.  Başçiftlik, Almus, Artova, Yeşilyurt İlçe Halk Kütüphanelerinin temelleri atılmak üzere. Pazar eski Hükümet Konağının kütüphane olarak restorasyonu devam ediyor. Türkiye’nin ilk Müstakil Bebek ve Çocuk Kütüphanesini Tokat’a kazandırdık. 89 Z-Kütüphane yaptık ve 59 tanesinin halen  devam ediyor. 71 adette planlandı, inşallah 1 yıl içerisinde tamamlanacak. Tokat 219 Z Kütüphane ile Türkiye’nin en fazla Z Kütüphanesi olan illerinden biri olacak” dedi. Ayrıca okulların yeniden yapılması veya güçlendirilmesi çalışması kapsamında Niksar’da 3 okulun yeniden yapılarak, 2 okulun da güçlendirileceğini söyledi. Tarım Tokat projesi kapsamında Niksar Serenli, Hüseyingazi, Köklüce ve Mutluca olmak üzere yaklaşık 100 bin ceviz fidanının toprakla buluşturduğunu söyledi.

 

OSB ALTYAPI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Vali Dr. Ozan Balcı, "OKA, İl Özel İdaresi, OSB Müdürlükleri kaynaklarından ayrılan bütçe ile OSB Altyapı Projeleri kapsamında Niksar OSB Evsel Atıksu Yenilenebilir Enerji Destekli Arıtma Sistemi Projesini imzaladık. Bir taraftan OSB'lerimizin altyapı sorunlarını çözüyor; üretime, istihdama destek veriyor; bir taraftan da toprağımızı, suyumuzu, çevremizi ve doğamızı koruyoruz. Valiliğimiz koordinesinde, OKA, İl Özel İdaresi, OSB Müdürlükleri kaynaklarından yaklaşık 10 milyon TL bütçe ayırdık. OSB'lerimizin altyapı sorunlarını çözüyor; üretime, istihdama destek veriyor; bir taraftan da toprağımızı, suyumuzu, çevremizi ve doğamızı koruyoruz” dedi.


KAZ GÖLÜ PROJESİ’NİN İHALESİ YAPILDI

Pazar ilçesinde devam eden ve planlanan yatırımları yerinde inceleyerek, çalışmalarla ilgili bilgi alan Vali Ozan Balcı, Çayköy’de bin dönüm alanda oluşturulan asma bağını gezdi. Valilik koordinesinde Tarım Tokat kapsamında Çayköy’de 250 bin bağ fidanının dikildiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Geçen yıl başladığımız proje kapsamında Pazar Çayköy’de 1000 dekar alanda bağ kurduk. Bu yıl 2 bin dekarda daha fidan dikerek toplam 3 bin dekarlık alanda bağ tesisi kurmayı hedefliyoruz. Amacımız, çiftçimizin zenginleşmesine katkıda bulunmak." dedi. Valilik koordinesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle, Pazar Kaymakamlığı tarafından çalışmaları yürütülen Kaz Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında incelemelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, “Doğa harikası Kazgölü'nün projesi tamamlandı, ihalesi yapıldı. Burada devam eden çalışmaları en kısa zamanda tamamlayarak Kaz Gölünü turizme kazandıracağız. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ” dedi.

 

DAĞITILAN KOYUN SAYISI 54 BİN 200’E ULAŞTI

5 Yılda 5 Yüz Bin Koyun projesi ile ilgili de bilgi veren Vali Dr. Ozan Balcı,  “Valilik koordinesinde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yürütülen Türkiye’ye örnek olan Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var projesinin bu yıl ki 100 bin koyun dağıtımının devam ettiğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı,  100 bin koyun dağıtımı kapsamında yetiştiricilerimize 54 bin 200 koyun verdik. Çiftçimizin, üreticimizin yanındayız. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi. OKA Güdümlü Proje Desteği kapsamında Valilik koordinesinde Turizm Tokat kapsamında İl Özel İdaresi eş finansmanı ile Ballıca Mağarası'nda devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı,"Yaklaşık 10 milyonluk yatırımla Tokat Ballıca Mağarası'nı sadece Tokat'a değil, Türkiye'ye, dünyaya kazandırıyoruz. İhalesi yapıldı. Hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum." dedi.


YEŞİL YOL GÜZERGAHINDA ÇALIŞMA SÜRÜYOR

Valilik koordinesinde restorasyonu devam eden Pazar eski Hükümet Konağında incelemelerde bulunarak bilgi alan Vali Dr. Ozan balcı, "Pazar Hükümet Konağı, Pazar ilçe halkına özellikle hanımlara, gençlere ve çocuklara hitap edecek şekilde restore ediliyor." dedi. Balcı,Turizm master planında Tokat'ımızda yeşil yol statüsünde yer alan İl Özel İdaremiz tarafından Ballıca Mağarası-Şelale Mesire alanı arasında yapımı devam eden kilitli parke kaplama çalışmalarını yerinde inceleyerek işçilere kolaylıklar diledi. Balcı,"Yeşil yol güzergahında bulunan Niksar Bilgili Köyü-Ordu il sınırı arası 3.3 km. kilitli beton parke kaplama yapıldı. Ballıca-Şelale arası 3.3 km. çalışmamız bitmek üzere. Ilısuluk Özalan 7 km. grup yolu Temmuz ayında yapılacak. Memleketimize ve milletimize hayırlı olsun." diye konuştu.

2021/06/2021-06-18-20-05-51.jpg
2021/06/2021-06-18-20-05-55.jpg
2021/06/2021-06-18-20-05-59.jpg
2021/06/2021-06-18-20-06-03.jpg
2021/06/2021-06-18-20-06-09.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'ta 4.3 büyüklüğünde deprem
Tokat'ta 4.3 büyüklüğünde deprem
CK Enerji Çamlıbel Elektrik’in yeni Genel Müdürü Fahrettin Tunç oldu
CK Enerji Çamlıbel Elektrik’in yeni Genel Müdürü Fahrettin...