Bağ-Kur’lu Can Çekişiyor

Bağ-Kur'lu Can Çekişiyor

TESOB eski Başkanı Mehmet Bekçi, 2018 yılındaki ekonomik dalgalanma, başta esnaf ve sanatkar olmak üzere tüm kesimleri etkilediğini ifade ederek, “Kısa süre içinde esnaf ve sanatkarımız sigorta primlerinin altında ezilmekten kurtarılmalı" dedi.

17 Ocak 2019 - 12:44


TESOB eski Başkanı Mehmet Bekçi, 2018 yılındaki ekonomik dalgalanma, başta esnaf ve sanatkar olmak üzere tüm kesimleri etkilediğini ifade ederek, “. Dalgalanmanın etkisini ortadan kaldırmak için hükümet tarafından atılan dengelenme adımları kısa süre içinde piyasaları etkiler. Bu dengelenme sürecinde esnafımızın taleplerine kulak verilmesi, süreci pozitif yönde etkiler. Çünkü esnaf adeta ekonominin yapı taşıdır. Esnaf ve sanatkarın işi iyi olursa ekonomi de iyi olur. Ancak esnafımızın rahatlaması ve hamle yapabilmesi için öncelikle sırtındaki yüklerden kurtarılması gerek" diye konuştu.

"Esnaf Bağ-Kur primleri düşürülmeli"
Sosyal güvenlikteki sıkıntıların çözümü ile esnafın rahat nefes alacağını belirten Bekçi, "Asgari ücrete bağlı olarak esnafımızın ödediği sigorta primleri yükseldi. Geçen yıl en düşük 700 TL olan sigorta primi yüzde 26 artışla 882 TL oldu. Yıllık bazda hesaplanınca esnafımız neredeyse sermayesi kadar sigorta primi ödüyor. Esnaf yalnızca kendi sigorta primini değil yanında çalışan işçinin de sigorta primini ödemekle yükümlü. Kısa süre içinde esnaf ve sanatkarımız sigorta primlerinin altında ezilmekten kurtarılmalı" şeklinde konuştu.

"Esnafı uzun prim gün sayısı altında eziliyor"
Sigorta primlerinin yanı sıra esnafın uzun prim gün sayısı altında da ezildiğini ifade eden Bekçi, "SSK'lı çalışanların emekliliği için 7 bin 200 prim gün sayısı yeterliyken esnaf ve sanatkarımız emeklilik için 9 bin günü doldurmak zorunda. Arada bin 800 prim günü, yani yaklaşık 5 yıllık fark var. Tüm kesimlerin eşit haklara sahip olması ve sosyal güvenlikte norm birliğinin sağlanması için prim gün sayısı eşitlenmeli. SSK'lı çalışanların iki katı kadar mesai yapan esnafın yıpranma payı düşünülerek, prim gün sayısı 7 bin 200'e indirilmeli" dedi.

"Esnafın defter tutma hadleri yeniden belirlenmeli"
Zincir marketlere ve AVM'lere karşı ayakta kalma mücadelesi veren bakkal ve bayii esnafının gelirinin büyük bir kısmını ekmek, sigara ve gazete satışından elde ettiğinin altını çizen Mehmet Bekçi, "Bu malların kar hadleri son derece düşük olmasına rağmen esnafımız bilanço usulüne göre defter tutmak zorunda kalıyor. Nitekim bakkal ve bayilerin çok büyük bir kısmı sadece sigara satışından dolayı bilanço usulüne göre defter tutuyor. Sadece sigara satışından dolayı aylık 250 TL kar eden bir bakkal, büyük bir sanayi işletmesiyle aynı defteri tutmak zorunda kalıyor. Haksız rekabet ortamının önüne geçmek için esnafımızın defter tutma hadleri yeniden belirlenmeli" şeklinde konuştu.

"Esnafın sırtındaki stopaj vergisi yükü kaldırılmalı"
Rekabet gücü giderek zayıflayan esnaf ve sanatkarlar için, stopajdan doğan vergi yükünün her geçen gün daha da ağırlaştığının altını çizen Bekçi, "Bu da vergi tahsilatının giderek daha da düşmesine neden oluyor. İş yeri kiralamalarında gerek haksız vergi iadesinin önüne geçmek, gerekse vergi adaleti sağlanırken aynı zamanda tahsilat oranının artmasını sağlamak amacıyla stopaj uygulaması kaldırılmalı ya da en azından stopaj oranı yüzde 20'den yüzde 5'e düşürülmeli. Öte yandan yerel yönetimlere, vakıflara ya da devlete ait iş yerlerinde faaliyet gösteren esnafımızın kira artışlarında enflasyon oranı dikkate alınmalı" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x