Bağ Üzümlerin Genlerinden Yeniden Doğuyor

Bağ Üzümlerin Genlerinden Yeniden Doğuyor

GOÜ Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 7 yıldır uygulanan Tüplü Asma fidanı projesiyle 100 bin aşılı asma fidanı üretildi. Bu yıl 20 bin aşılı fidan üretimi yapıldı. Bölge bağcılığının gelişmesinde üniversiteye tesis edilen asma fidanı üretim ünitesi, bölgeye has marka olan Narince dışında Kokulu Çavuş, Boduroğlu, Bekiroğlu gibi çeşitlerin gen kaynaklarını muhafaza ederek çoğaltmayı amaçlıyor

16 Haziran 2017 - 15:07 - Güncelleme: 16 Haziran 2017 - 15:12

Tokat Valiliği, İl Özel İdaresi ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi tarafından AR-GE Projeleri kapsamında Tüplü Asma Fidanı Dağıtımı töreni düzenlendi.
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Uygulama Alanı Taşlıçiftlik Kampüsü'nde düzenlenen törende konuşan Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi (GÜTAM) Müdürü Prof. Dr. Rüstem Cangi, proje çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Bağcılık konusunda 2 projeden bahseden Cangi, Tüplü Asma Fidanı projesiyle yaklaşık 10 bin adet narince üzümü ve 2 bin adet sofralık üzüm çeşitlerine ait tüplü asma fidanı çeşitlerini üreticiye dağıtılmasına yönelik çalışmayı anlattı.
Geçtiğimiz yıl Akbelen beldesinde uygulanmaya başlanan 'Buraların üzümü bir zamanlar çok meşhurdu' isimli projeyle 2 dekarlık serada ticari değeri yüksek erkenci sofralık üzüm yetiştirilmeye başlandığını bildiren Cangi, proje kapsamında üreticiye yine fide dağıtımı yapıldığını söyledi.  Yine proje kapsamında Akbelen köyünde 5 üreticiye 3 dekarlık bağ kurulma çalışması olduğunu söyleyen Cangi salamura yaprak üretiminde verimi ve kaliteyi arttırıcı sistemlerin uygulanacağını belirtti. Erbaa'da üretilen yaprağın bölgeye yılda 50 trilyon katkı sağlayabilecek kapasitede olduğunu söyleyen Cangi yine Turhal yolu üzerinde 7 dekar bağda ilk yaprak hasadına dün itibariyle başlandığını duyurdu.

7 YILDA 100 BİN AŞILI ASMA FİDANI ÜRETİLDİ
7 yıldır uygulanan Tüplü Asma fidanı dağıtımında 100 bin aşılı asma fidanı üretildi. Bu yıl 20 bin aşılı asma fidanı üretimi yapılırken en başarılı yılın bu yıl olduğu belirtildi. Prof. Dr. Rüstem Cangi, "Bölgeye has marka olan Narince dışında bölgeye has Kokulu Çavuş, Boduroğlu, Bekiroğlu gibi yöreye has çeşitleri çoğaltarak gen kaynaklarını muhafaza etme yanında, Ticari değeri yüksek Trakya ilkeren, Yalova incisi ve italia gibi ticari çeşitlere ait fidanları üretim desenine katarak kaliteli üzümün üreticilerimiz sofralarında yer alsın istiyoruz. 2011 fidan istatistiklerine göre Tokat ilinde 60 bin civarında aşılı asma fidanı üretilmekteydi. 2017 yılı itibariyle Tokat ilinde asma fidanı üretimi 500 binlere dayanmış durumdadır. Geçen yıl Turhal ilçesinde 2 bin dekar bağ alanında 400 bin adet asma fidanı dikilmiş olup, bunun tamamı Tokatlı üreticilerden temin edilmiştir. Bölgede asma fidanı üretiminde ve bölge bağcılığının gelişmesinde üniversitemize tesis edilen asma fidanı üretim ünitesinin çok önemli bir pay sahibi olduğunu bildirmek isterim." Diye konuştu.
Akbelen Köyünde 2 dekarlık serada Erkenci üzüm yetiştiriciliği yapacak olan çiftçi Ahmet Türköz de projede emeği geçenlere teşekkür etti.
 
REKTÖR ŞAHİN: BAĞCILIK TOKAT'A EKONOMİK DEĞER KATACAK
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, üniversite-kamu işbirliğinin en güzel örneğini bu projelerde görüyoruz. Tabi ki üniversite bilginin kaynağı ama bilgi rafta kaldığında bir işe yaramıyor. Uygulama ve alana, ekonomik değere dönüştüğünde ülkemize bir katkı sağlayacağından hepimiz eminiz. Ne yaptık 6-7 yıldır uygulama alanlarında. Biz yaklaşık bin çiftçimize tüplü asmaları dağıtarak bu uygulamanın yerinde uygulanmasını temin ettik. Ama en az 5 yüz çiftçimiz bağcılıkla geçimini sağlıyor. Bizim getirdiğimiz fidanlarla ürünü temin ediyor. Ekonomik gelir elde ediyor. Bunu daha da yaygınlaştırmak, Tokat'ta ekonomik değer olarak bunları görmek istiyoruz" dedi.
 
VALİ CAN: AMAÇ TARIMA DAYALI SANAYİYİ GELİŞTİRMEK
Vali Cevdet Can ise konuşmasında tüplü asma fidan dağıtımının geleceği itibariyle büyük bir iş yapıldığını söyledi. Bu topraklar Anadolu'nun önemli topraklarından bir tanesi olduğunu belirten Vali Can,  Anadolu'nun adının 'güneşin bahçesi', 'güneşin avlusu' olduğunu belirtti.Tokat için de Anadolu'nun bahçesi tabirini kullandığını kaydeden Vali Can, "Buna yakışıyor Tokat. Özellikle Osmanlı döneminde tarımsal ve hayvansal ürünleriyle Topkapı Sarayı'nın da bahçesi olmuştur. İşte bunu tekrar ortaya çıkarmak için arkadaşlarımız güzel projeler yapmışlar. Biz de bunu daha iyi noktalara taşımak için devam ettiriyoruz. Bağcılık projesi amaçlarını gerçekleştirmeye başlamış. Esas amaç üreticiye çubuk dağıtmaktan ziyade bunu tarıma dayalı sanayiye dönüştürmek, buradan üniversitenin yaptığı rehberlik ve ön çalışmaları ile alana taşıyabilmek ve alana taşıyacak müteşebbisler ortaya çıkarabilmek. Bu da başarılmış. Bölgemiz bağ fidanı bakımından da bir üst haline gelecek. Önümüzdeki dönem itibariyle tarım konusunda Tokat adından çok söz ettirecek. Çünkü Tokat'ın nazlandığı çok şey var. Çok naz da aşık usandırır diyorum. Bu tarım için de geçerli. Bu topraklar geçmişte bir takım ürünleri ile ön plana çıkan topraklar. Bağcılık ve üzümle alakalı Tokat'ta  20'ye yakın köy ve kasaba  ismi çok rahat bulabiliriz. Bu da bu yörenin bir merkez olduğunu gösteriyor." dedi.
 
BAĞCILIĞIN ANAVATANI TOKAT
Tokat'ın geçmiş dönemlerde, üzümcülük  ve bağcılık konusunda Avrupa'ya ev sahipliği yaptığının belirtildiğini ifade eden Vali Can, "Buradan Avrupa'ya fidanlar gönderilmiş. Burası bağcılığın anavatanıdır. Tokat'ı bağ çubuğu ve bazı ürünlerle alakalı tekrar merkez haline getirmeye çalışıyoruz. Tokat bir takım ürünler bakımından Türkiye'de ilk beş üreticiden bir tanesi. Ama en önemli değerimiz insanımız. Türkiye'de 4 kişiden biri tarımla uğraşırken, Tokat'ta 2 kişiden biri tarımla uğraşıyor.  Bu da Tokat'ın tarıma verdiği önemi gösteriyor. Bölgemiz birçok ürün için önemli merkez" dedi.
 
ÇİFTÇİLERE TÜPLÜ ASMA FİDANI DAĞITILDI
Çiftçi tüplü fidan dağıtımı projesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Yapılan konuşmaların ardından üreticilere Vali Can ve protokol mensupları tarafından, asma fidanları dağıtıldı. Törene Vali Cevdet Can, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, tarım sektörü yetkilileri ve çiftçiler katıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Nazlı Çelik’ten Tokat sarmasına tam not
Nazlı Çelik’ten Tokat sarmasına tam not
İYİ Parti’nin yükselişinden korkuyorlar
İYİ Parti’nin yükselişinden korkuyorlar