google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
BAKANDAN KAYNAK ARTTIRILMASI TALEP EDİLDİ

BAKANDAN KAYNAK ARTTIRILMASI TALEP EDİLDİ

AK Parti Tokat Milletvekilleri Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Tokat’ın tarım ve hayvancılık projeleri ile sulama ve taşkın koruma projelerinin konuşulduğu özel bir toplantıda biraraya geldi.

18 Şubat 2021 - 22:56

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin, Ak Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ve Ak Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile özel bir görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmede 21 Eylül 2020 tarih 31281 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 3099 no’lu Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Bakanlık tarafından belirlenecek olan Mandacılık desteği verilecek illere Tokat’ın da dahil edilmesi konusu görüşüldü. Ayrıca toplantıda Tokat Milletvekilleri tarafından şehrin tarım ve hayvancılık anlamında yaptığı çalışmalar da Bakan Pakdemir ile paylaşıldı.

 

TOKAT MANDACILIK’DA 4’ÜNCÜ SIRADA

Yapılan ilk bilgilendirme mandacılıkla alakalı oldu. Manda sayısı bakımından ülke genelinde 4. Sırada olan Tokat’ta 2018’de tamamlanan ve halen aktif olarak üretim yapan Damızlık Manda Düvesi Üretim İstasyonu bulunuyor. Bu istasyonda ise manda düvesi üretimi ve satışları bir taraftan devam ederken yerel imkanlarla yapılan projelerle 3 yıldır kan tazeleme amaçlı manda boğası alımı yapılıyor. Tokat’a uygun manda boğaları getirilerek uygun işletmelere dağıtımın sağlandığı Tokat’ta ayrıca “Halk Elinde Islah Projesi” kapsamında da bin 846 adet anaç manda projeden yararlanabiliyor.

 

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SAYISIYLA BÖLGE BİRİNCİSİYİZ

Hayvancılık alanındaki  diğer bir konu ise Tokat Valisi Dr Ozan Balcı’nın himayelerinde başlatılan ve ülke genelinde uygulanmaya başlayan “Köyümde Yaşamak İçin 1 Sürü Nedenim Var”  Projesi  oldu. Bakan Pakdemirli’ye; Tokat’ın son dönemde artan küçükbaş hayvan sayısıyla da dikkat çektiği bilgisi verildi. Küçükbaş sayısında bölgede birinci sırada olan Tokat’ta yapılan ve Türkiye genelinde birçok ile örnek teşkil eden projede; her gün artan taleplerle 6 binin üzerinde talep alındığı, şartları yerine getiren 465’e yakın çiftçiye ise 41 bin küçükbaş hayvan dağıtımının yapıldığı anlatıldı.

 

BAKANDAN KAYNAK ARTTIRILMASI TALEP EDİLDİ

Milletvekilleri; Zengin, Beyazıt ve Arslan; Pazar Çayköy’de geçtiğimiz günlerde fidan dikimi gerçekleştirilen Bağcılık projesine verilen destek için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye Tokatlılar adına teşekkür etti. Milletvekilleri; Buğday, Kurufasulye, Nohut, Ayçiçeği, Patates, Çilek ve Yem bitkileri gibi bitkisel üretimin artırılması için ayrılan kaynağın Tokat için artırılmasına yönelik talepleri de dile getirdi.

 

ALTYAPI VE ARAÇ DESTEĞİ İSTENDİ

Ak Parti Tokat Milletvekilleri yapılan özel görüşmede baraj, gölet, kapalı sulama işleri planlaması gibi tarımsal altyapı taleplerinin yanı sıra, taşkın koruma ve dere ıslahı gibi çalışmalarda yer alacak araç ve makinelerin yenilenmesi ve geliştirilmesi talebinde de bulunuldu. Yapılan açıklamada: “Milletvekillerimiz: Devlet Su İşleri Müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmalar kapsamında, Sulusaray Barajı, Aydınca Barajı, Arpaören Göleti, Çime Barajı ve Sokutaş Göleti’nin 2021 Yatırım Programına alınması görüşülürken, proje ihalesi bekleyen baraj ve gölet yapımı işlerimiz, planlamasının yapılması beklenen gölet ve kapalı sulama işlerinin ihale aşamasına getirilmesi, taşkın koruma ve dere ıslahı çalışmaları değerlendirildi. DSİ Şube Müdürlüğümüzün makine ve araç parkının geliştirilmesi ve yenilenmesi ile ilgili araç talebinde bulunuldu” ifadelerine yer verildi.

 

TALEPLER KISA SÜREDE OLUMLU SONUÇLANACAK

Ak Parti Tokat İl Başkanlığından yapılan açıklamada, Ak Parti Grup Başkanvekili ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin, Ak Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ve Ak Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan’ın birlikte ilettikleri talepleri dikkatle dinleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, toplantıda hazır bulunan Genel Müdürlere gerekli talimatları verdiği ve Tokat ile ilgili taleplerin bizzat takipçisi olacağını ilettiği, kısa zaman içerisinde ise taleplerin olumlu sonuçlandıracağını ifade ettiği bildirildi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • zeynel kurt
    2 ay önce
    Tokat Havaa***ı unutuldu, bitmeyecek bu yılda, otobüsle 12 saat yolculuğa devam.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA "YEMEK" GARABETİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ