Ballıca Mağarası ve Kaz Gölü’ne Japonya Tomita çiftliği...

Ballıca Mağarası ve Kaz Gölü’ne Japonya Tomita çiftliği modeli

Ballıca Mağarası ve Kaz Gölü Güdümlü Projesi değerlendirme toplantısında Japonya Tomita çiftliği örneği üzerinden yapılabilecek çalışmalar ve lavanta-çiçek bahçesi projesinin uygulanabileceği alanlar konuşuldu. Proje heyecan uyandırdı

14 Mart 2019 - 12:47

Ballıca Mağarası ve Kaz Gölü Güdümlü Projesi değerlendirme toplantısı Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı başkanlığında yapıldı. Valilik toplantı salonunda yapılan toplantıya Pazar Kaymakamı Ömer Saygılı,  İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, Milli Parklar İl Müdürü İhsan İkinci, TKDK İl Koordinatörü Fevzi Çiçek, Orman İşletme Müdürü Mehmet Sandalcı, DSİ 72. Şube Müdürü Ali Çetinkaya ve proje ekibi katıldı.

 Toplantıda Akdağ'ın Zirvesinden Kazova’ya Kırsal Turizm Rotası Güdümlü Projesi kapsamında Ballıca Mağarası Tabiat Parkı ve Kaz Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda yapılacak yatırımlara dahil edilecek olan lavanta ve çiçek bahçesi ile ilgili yapılacak çalışmalarla ilgili değerlendirmeler ele alındı.

 Proje ekibinin yerinde gördükleri uygulamalar ile Japonya tomita çiftliği örneği üzerinden yapılabilecek çalışmalar ve lavanta-çiçek bahçesi projesinin uygulanabileceği alanlar hakkında Vali Dr. Ozan Balcı’ya bilgiler verildi. 

 BU PROJE TURİZMDE TOKAT’I UÇURUR

Toplantıda değinilen çiçek ve lavanta tarlaları, süs ve çalı formunda bitkilerin yer aldığı bahçeler, huş ve sedir ağaçlarından oluşan yeşil alanlar, çeşitli çiçeklerin yer aldığı koleksiyon bahçeleri, parfüm üretimi tesisleri, ziyaretçiler için yöresel yeme-içme alanları, kafeteryalar ve yöresel ürünlerin bulunduğu alış-veriş dükkanlarını içeren mimari yapılar, seyir terasları, yürüyüş yolları, dinlence alanları, çiftlik müzesi, çiçek ürünleri galerisi, geniş otopark alanları ve bir çok sosyal donatıları bünyesinde barındıracak lavanta ve çiçek bahçesi projesi ile ilgili yapılması gereken çalışmalar görüşülerek, değerlendirildi. 

 Vali Dr. Ozan Balcı, çiçek bahçesinin yapılması ile Ballıca Mağarası ve Kaz Gölünün değerine değer katılacağını Tokat'ın ekonomisine ve turizmine önemli katkılar sağlanacağını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İyi Partili Er’den 19 Mayıs mesajı
İyi Partili Er’den 19 Mayıs mesajı
‘Sevgi Evi’nde işkence’ İddialarına önerge
‘Sevgi Evi’nde işkence’ İddialarına önerge