BAŞÇİFLİK BEYAZINDA HASAT BAŞLADI

BAŞÇİFLİK BEYAZINDA HASAT BAŞLADI

Başçiftlik'te üretilen Türkiye'nin tescillenmiş ilk beyaz patatesinin hasadına başlandı. Geçen yıllara oranla bu yıl verimin yüksek olduğunu söylen Başçiftlik Belediye Başkanı Murat Tuncel, Başçiftlik Beyazıı diye nitelendirilen patatesin tarladan çıkış fiyatının 2,5 lira pazarlarda ise 4, 5 lira olduğunu kaydetti.

26 Eylül 2018 - 10:53 - Güncelleme: 26 Eylül 2018 - 11:01


Tokat'ın Başçiftlik ilçesinde üretilen Türkiye'nin tescillenmiş ilk beyaz patatesinin hasadına başlandı. Başçiftlik Belediye Başkanı Murat Tuncel beyaz patatesin tarladan çıkış fiyatının 2,5 lira olduğunu kaydetti.

2007 yılında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güngör Yılmaz tarafından başlatılan 'beyaz patatesi üretimi' çalışması, 2014 yılında tamamlandı. Çalışma sonrası tohumluk elde edilen beyaz patatese tescil almak için dönemin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi'ne başvuruldu. Burada yapılan inceleme sonrası 20 Nisan 2016 tarihinde 'Başçiftlik Beyazı' adıyla Türkiye'nin ilk beyaz patates çeşidi tescil edildi. Beyaz patatesinin ilk hasadı ise düzenlenen törenle 2016 yılında yapıldı.

'TARLADAN ÇIKIŞI 2,5 LİRA'

Başçiftlik Belediye Başkanı Murat Tuncel, Türkiye'de sadece ilçelerinde yetişen beyaz patatesi farklı kılan en önemli özelliğinin, yüksek rakımdaki toprak yapısında yetiştirilmesinde doğal tekniklerin kullanılması ve babadan oğula aktarılan 100 yıllık orijinal Başçiftlik beyazı tohumları olduğunu ifade etti. Tuncel, beyaz patatesin kendine has aroması ve tadı ile diğer patates cinslerinden ayrıldığını, özellikle kızartma, közleme ve hamur işlerinde tercih edildiğini söyledi. Belediye BaşkanI Tuncel bu yıl beyaz patatesin tarladan çıkış fiyatının 2,5 lira olduğunu, pazarlarda ise 4 ile 5 lira arasında satıldığını ve önceki yıllara göre verimin arttığını belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇEVRELİ AYAKKABI FABRİKASI FAALİYETE GEÇTİ
ÇEVRELİ AYAKKABI FABRİKASI FAALİYETE GEÇTİ
“HIRSIZ YAKALANDIĞINA KENDİSİ BİLE ŞAŞIRDI !”
“HIRSIZ YAKALANDIĞINA KENDİSİ BİLE ŞAŞIRDI !”