>
Başçiftlik Beyazı pazara indi

Başçiftlik Beyazı pazara indi

Türkiye’nin ilk beyaz patatesi Tokat’ın tescilli ürünü ‘Başçiftlik Beyazı’ hasadı yapılarak Pazar tezgahlarında kilosu 3 liradan yerini almaya başladı. Bu yıl toplam 500 dönüm alanda dönüm başına 2 buçuk ton hasat beklenen Başçiftlik Beyazı, satışa çıktıktan sonra 1 ay içerisinde tamamen tükeniyor

13 Ekim 2021 - 20:38

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güngör Yılmaz tarafından yürütülen, 10 yıllık bir çalışmanın ardından 2016 yılında "Başçiftlik Beyazı" ismiyle tescillenen Türkiye’nin ilk beyaz patatesi, Tokat7ın Başçiftlik ilçesine özgü ürününde hasat başladı ve Başçiftlik Patatesi Pazar tezgahlarında yerini aldı.

 

Dekar başına verdiği ürünün diğer patates çeşitlerinin üzerinde olan tescilli Başçiftlik Beyazı’nda bu yıl toplam 500 dönüm alanda dönüm başına 2 buçuk ton hasat beklendiği öğrenildi. Çiftçiler Başçiftlik Beyazı söküm işlerini tamamlarken tescilli patates Pazar tezgahlarında kilosu 3 ila-3 buçuk TL’den satılmaya başlandı. Başçiftlik Beyazı böylece bu yıl  pazara girmiş oldu. Tokat’ın tescilli patatesi Başçiftlik Beyazı’nın Trabzon ve İstanbul’da da ciddi bir pazarı bulunuyor. Ürün pazara girdikten sonra yaklaşık 1 ay içerisinde satılarak tükeniyor.

 

BEYAZ FASULYE DE 1 AYA SATIŞTA

Öte yandan ilçeye özgü beyaz şeker fasulye de kıymetli  ürünler arasında yer alıyor. Piyasaya 30 TL’den giren beyaz şeker fasulye, 2 ay içerisinde tamamı satılıyor. Bu yıl 250 dönüm kadar alanda ekilen beyaz fasulyeden dönüm başına 250 kilo kadar ürün elde edilebiliyor. Çiftçiler şuan ürünlerini toplayarak kurutmaya bıraktı yaklaşık 1 aya beyaz fasulyenin de pazara girmesi beklenirken bu yıl beyaz fasulyede de rekoltenin iyi olduğu öğrenildi.   

ÖZEL HABER / Mihriban KOÇAKER

2021/10/2021-10-13-20-40-55.jpg
2021/10/2021-10-13-20-41-03.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT’TA PROJELERİ HIZLANDIRACAĞIZ
TOKAT’TA PROJELERİ HIZLANDIRACAĞIZ
Patlayan lastik kaza yaptırdı: 4 yaralı
Patlayan lastik kaza yaptırdı: 4 yaralı