Başçiftlik modern mezbahaneye kavuşuyor

Başçiftlik modern mezbahaneye kavuşuyor

Başçiftlik Belediyesinin ihtiyaç doğrultusunda 2017 yılında sunduğu modern mezbahane projesi onaylandı. Projenin ihale edilmesi için gerekli olan ödenek ise Belediye hesabına aktarıldı. Projenin tamamlanmasıyla modern mezbahane başta Başçiftlik olmak üzere İskevsür’ün köy ve beldelerinde yaşayan vatandaşlara hizmet verecek.

08 Ekim 2019 - 11:11

Tokat’ın Başçiftlik ilçe Belediye Başkanı Murat Tuncel’in seçim vaatlerinin arasında bulunan modern mezbahane projesine onay çıktı. Toplam bedeli 578 bin 130 TL olan projenin ilk ödemesi ise Belediyenin hesabına yattı. Projeyi 2017 yılında sunduklarını söyleyen Belediye Başkanı Murat Tuncel yaptığı açıklamada, “Tokat’ın Başçiftlik ilçesi ve İskevsürün köy ve beldelerinde yaşayan insanlarımız Başta Kurban Bayramlarında olmak üzere hayvan kesimlerini Yıllarca Mahalle aralarında ,kötü hijyen koşullarında gerçekleştirmekteydi.Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren İlçemiz ve çevre köy ve beldelerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetler yaptık.Modern mezbahane ihtiyacı doğrultusunda hazırladığımız projemizi Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKAP) idaresine 2017 yılında sunmuştuk.Projemiz 2019 yılında kabul edilerek Protokoller imzalanmış olup %10 ödeneği Belediye Başkanlığımızca Projenin ihale edilmesi için hesabımıza aktarılmıştır. Projenin toplam maliyeti 578 bin 130 TL olup bunun 460 bin 605 TL si Dokap İdaresi katkısı 117.525,00 TL si Başçiftlik Belediye Katkısı olacaktır. Mezbahanemiz monaray sistemi ,soğuk hava deposu,Hayvan yatırma platformları ,deri yüzme aparatları ,et nakil aracı vb özellikleri ile Tarım Orman Bakanlığı Küçük ölçekli Mezbahane ruhsatı için gerekli şartları taşıyacak olup Günlük 8 Büyükbaş /24 Küçükbaş kesim kapasitesi ile İlçemize hizmet verecektir” dedi.

“İLÇEDE HAYVANCILIK GELİŞECEK”

Mezbahanın Başçiftlik ekonomisine katkı sağlayacağını ve hayvancılığın gelişeceğini ifade eden Başkan Tuncel, “Proje tamamlandığında Başçiftlik’in mezbaha sorunu kökten çözülecek ve sağlıksız koşullarda kesim yapılması da önlenmiş olacak. Ayrıca teknik ve hijyenik ortamda, veteriner hekim kontrolünde kesime bağlı olarak et karkas kalitesinin yükselmesi nedeniyle hayvancılığın gelişimine de önemli katkı sağlayacağı değerlendiriyoruz” diye konuştu.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İktidarın İş Bankası hamlesine CHP'li Durmaz'dan yanıt
İktidarın İş Bankası hamlesine CHP'li Durmaz'dan yanıt
İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANINI SEÇTİ
İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANINI SEÇTİ